Sirkeci Tarihi Yarımada’da yer almasına rağmen Eminönü ve Sultanahmet’in biraz gölgesinde kalkıyor. Oysaki burada da görmeye değer çok güzel tarihi yapılar ve restoranlar mevcut. Bu yazımda güneşli bir hafta sonunda değerlendirebileceğiniz yarım günlük bir rota önerisi paylaşacağım.

sirkeci_01-a
Sirkeci | Fotoğraf: istdergi.com

Sirkeci Gezi Durakları

Sirkeci Tren Garı

sirkecigar2
Sirkeci Tren Garı | Fotoğraf: Başak Aydın

II. Abdülhamit’in isteğiyle Alman mimar August Jachmund tarafından tasarlanan Sirkeci Tren Garı’nın yapımı 1890 yılında tamamlanmış. Zamanında Orient Ekspresi’nin final destinasyonu olan bu gar maalesef günümüzde faal değil ancak garın kapıları ziyarete açık. İçerisindeki ahşap detaylar ve vitray pencereleri ile büyüleyici bir ambiyansa sahip.

Orient Express Restoran

orient
Orient Express Restoran | Fotoğraf: Başak Aydın

Sirkeci Tren Garı’nda bulunan Orient Express Restoran oldukça tarihi bir dokuya sahip. İçine girdiğinizde kendinizi zamanda yolculuk yapmış gibi hissedebilirsiniz. Burası aynı zamanda The Guardian’ın yayınladığı “Avrupa’nın en iyi 10 Gar Restoranı” listesinde 7. sırada yer alıyor. Menüsünde veganlar için de bolca seçenek bulunuyor.

Büyük Postane

postane
Büyük Postane | Fotoğraf: Başak Aydın

İhtişamıyla göz dolduran Büyük Postane’nin tarihi 1909 yılına dayanıyor. Mimar Vedat Tek’in en önemli eseri olan bu bina I. Ulusal Mimarlık Akımı’nın ilk örneklerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Binanın içinde bir de müze yer alıyor, biz kapalı olduğu için giremedik ama fotoğrafları oldukça etkileyiciydi. Bu nedenle mutlaka denk getirip içini de gezmenizi tavsiye ederim.

Olden 1772

Yaklaşık 2 ay önce açılan Olden 1772, 250 yıllık Muhsinzade Hanı’nın restore edilmesiyle hizmete giren Han 1772 otelinin avlusunda bulunuyor. İçeri girdiğimiz anda ambiyansı ve gösterişli barıyla bizi kendine hayran bıraktı. Serpme kahvaltı da bulunan menüsünde veganları da unutmamışlar. Özellikle imza kokteyllerini mutlaka denemeniz gerektiğini düşünüyorum. Buraya gelmeden önce rezervasyon yaptırmayı unutmayın.

IV. Vakıf Han

kemaleddin
IV. Vakıf Han (Legacy Ottoman Hotel) | Fotoğraf: Başak Aydın

Mimar Kemaleddin’e ait olan ve yapımı 1910’larda tamamlanan 4. Vakıf Han da Büyük Postane gibi I. Ulusal Mimarlık Akımı’nın önemli örneklerinden biri. Bu göz alıcı bina I. Dünya Savaşı’nın ardından Fransız ordusunun merkez binası olarak görev yapmış. Bugün de Legacy Ottoman Hotel olarak faaliyet gösteriyor. Binanın dışı kadar içi de çok etkileyici, özellikle en üst katında bulunan restoran gerek ambiyansı gerekse Galata manzarasıyla özel günler için tercih edilebilir.

Sirkeci Sahili

Sirkeci’ye kadar gelip sahilde Galata manzarasına karşı çay – kahve keyfi yapmadan dönmek olmaz. Biz közde mısır ve kestane de alarak keyfimizi katladık. Ardından dilerseniz Şehir Hatları’nın Eminönü iskelesinden kalkan boğaz turlarına da katılabilirsiniz. Yaklaşık 1 saat süren “Kısa Boğaz Turu” Ortaköy’e kadar, 4 saat süren “Uzun Boğaz Turu” da Anadolu Kavağına kadar gidip geri dönüyor.

Kapak Fotoğrafı: tripadvisor.com.tr

İlginizi çekebilir: İstanbul Flaneur’dan Eminönü ve Sirkeci Mekanları