Bu aralar theMagger için yazacağım konuyu çoktan belirlemiştim. Tek yapmam gereken konuyu daha yakından tanımaktı. Arabayla önünden geçerken içeriyi görmek için can atıyordum. Özel bir şey vardı, hissediyordum. Enteresandı ki, bu konunun aklımda dolanmaya başlamasıyla, evimize kütüphane yaptırma kararı almamız aynı zamana denk geliyordu. Kütüphanemiz yapım aşamasına geçince, artık bu başka diyara adım atmak benim için kaçınılmaz olmuştu.

Assouline

Dün itibariyle Assouline ile tanışmış oldum. Kolay kolay da kopmayacağımı anladım. Assouline’e bir kütüphane, bir kitapçı veya bir yayınevi diyebiliriz. Burada bulunan kitapları, rahat bir koltukta oturup uzun uzun karıştırmak da mümkün, satın almak da. Assouline; modadan gastronomiye, sanattan seyahate kadar sadece kendi yayınları olan 1000 üzerinde kitap ile bizi karşılıyor. Kitabı sanata dönüştüren yayınevinde yer alan kitaplar İngilizce ve daha çok görsel içerikli. Bir kadın kendini şık bir kıyafet dükkanında, bir erkek ise klasik bir araba galerisinde hissedebilir. Hangi kitabı karıştıracağınızı şaşırıyorsunuz.

The Little Black Dress

Önce elime, kutusunun üzerinde sadece şapka ve kravat takmış bir kadının resmi olan, Amerika’da ilk defa 1969 yılında yayınlanan Penthouse dergisinin ikonik fotoğraflarından oluşan bir kitap geçti. Kitabın içerisinde yer alan fotoğraflar resim kalitesinde basılmış. Bir erkeğe almak için çok ideal bir hediye bence. Sonrasında, daha küçük boyutta bir kitaba göz attım; ‘The Little Black Dress’. Kitapta önce küçük siyah elbisenin bir kadına neler hissettirdiğinden bahsediyor. Coco Chanel’in küçük siyah elbise ile ilgili deyişlerine yer veriyor. Klasik siyah elbisenin tarihinden ve günümüzdeki yerinden bahsediyor. Kitabın geriye kalan kısmı, yaklaşık yetmiş sayfanın elli sayfası ise dünden bugüne küçük siyah elbise resimleri.

Assouline

Çok hoşuma giden başka bir kitap da ‘The Fashion Questionniare’ isimli kitap oldu. Karl Lagerfeld’den Carolina Herrera’ya kadar günümüzün en etkileyici moda tasarımcıları kendi el yazılarıyla kitapta yer alan anketleri cevaplamışlar. Kitabın en sonunda da sizin tarafınızdan doldurulmayı bekleyen anketler var. Elime geçen tüm kitapları anlatmam imkansız. Mutlaka gidip görmenizi tavsiye ederim.

Assouline 4

Assouline yayınları tarafından hazırlanan kitaplardan başka; büyüteç, kitap desteği, kitap ayracı, mum, sehpa, tepsi ve vintage dünya haritası gibi hediyelik eşyalar da mağazada yer alıyor. Dahası da var. Assouline, kütüphane odası ve tasarımı konusunda danışmanlık hizmeti de veriyor. Kütüphanemle beraber ilerleyen Assouline deneyimime, The Little Black Dress’i çantama atarak, kütüphanemde alacağı yeri hayal ederek ara verdim. Hislerim doğru çıkmıştı, gerçekten de özel bir yerdi Assouline. Assouline Avrupa’da Paris’ten sonra ilk butiğini İstanbul’da açmış bulunuyor.

Assouline Bebek mağazası Pazar günleri 12.00-18.00 arası, diğer günler 10.00-19.00 arası ziyaretçilere açık.

Cevdet Paşa Cad. No:25A Bebek

İstanbul (Mısır Konsolosluğu Karşısı)

Tel. 0212 287 55 34

www.assouline.com.tr