Yağlar, tonikler, temizleyiciler, nemlendiriciler, güneş kremleri, peelingler ve dahası… Cilt bakım çılgınlığının ivme kazandığı son birkaç yılda onlarda ürünler birçok farklı bakım rutini yaratmaya çalışmanın ardından sadeleşmeyi ‘skinimalizm’ ile yakalamaya çalışmıştık. Şimdi bunu bir adım daha ileri götüren bir trend olarak ‘skin fasting’ karşımıza çıkıyor.

Skin fasting | Fotoğraf: unsplash.com/@fleuraimeekaan

Cildin günlük olarak maruz kaldığı çok sayıdaki ürüne mola verilmesi, sıfırlanması ve dengelemesine izin verme hedefiyle yola çıkan ‘skin fasting’, bir süreliğine tonikler, serumlar ve peelingler gibi çeşitli cilt bakım ürünlerinin kullanımını kesmeyi öneriyor. Böylelikle modern cilt bakımı rutinleriyle maruz kaldığımız, cildin doğal işlevlerini ve koruyucu bariyerini bozma potansiyeli olan sonsuz sayıda aktif bileşen kullanımına da bir ara verilmiş oluyor.

Vogue Türkiye’ye göre bu trendin savunucuları, daha az ürün kullanmanın cildin doğal işlevlerini geri kazanmasına ve genel sağlığını iyileştirmesine yardımcı olabileceğini öne sürüyorlar. Doğal cilt bariyerini güçlendirmek, hassasiyeti azaltmak, aşırı ürün yüklemesinin önüne geçmek ve ürünlerin içeriklerini gözden geçirmeye davet etmek de trendin diğer amaçları arasında.

Skin fasting | Fotoğraf: unsplash.com/@fleuraimeekaan

Bununla birlikte Dermatoloji Uzmanı Dr. Lindsey Zubritsky, skin-fasting’in mantığını şu şekilde özetliyor: “Tam bir cilt bakımı için tüm cilt bakım ürünlerinizi tamamen kullanmayı bırakmak gerekiyor. Temizleme, toner ya da serum, nemlendirici ve serumlar uygulanmamalı. Buradaki ana eylem; cildinizin kendi doğal sebumunun (yağ) tüm dengelemeyi ve korumayı yapmasına izin vermek.” Bunula birlikte Los Angeleslı Estetik Uzmanı Natalie Aguilar, skin-fasting’in de diğer arınma ritüelleri gibi her bir kişiye ve bünyeye özel olduğunu vurguluyor: “Bazıları yavaş yavaş ürünleri ortadan kaldırırken, diğerleri için ürün sayısını azaltmak daha zor olabilir. Benim önerim; temizleyici, nemlendirici gibi temel ürünlere bağlı kalınması.” Her iki uzmanın hemfikir olduğun en önemli konuysa ‘skin fasting’in güneş kremlerini kapsamadığı!

Kapak Fotoğrafı: unsplash.com/@fleuraimeekaan

İlginizi çekebilir: Beauty Magger’dan Sunscreen Layering