Yeni bir mevsim ve bu mevsime, beraberinde getirdiği duygulara, içinden geçtiğimiz karmaşık döneme yakışan bir albüm… Sonbahar ve The National’dan “Sleep Well Beast” sonunda bizimle!

Mevsim”, Arapça kökenli bir kelime ve “belli bir karakteristik özelliği olan veya belli bir iş için ayrılmış zaman” anlamına geliyor. Karşılamakta olduğumuz mevsim Sonbahar’ı düşünürsek “geçiş için ayrılmış” bir zaman dilimi gibi diyebiliriz belki. Belirsiz durumlar, bir an önce oturmasını umduğumuz bir düzen, sıcak ve soğuk arasında kalan havalar. Herkes, doğa bile kararsız ama bir o kadar da verimli oluyor Sonbahar’da. Bu kararsız ve belirsiz durumların getirdiği bir hüzün besliyor bizi; yenileniyoruz, değişime hazırlanıyoruz. Meyve ve sebze bolluğu ile yapılan kış hazırlıkları, göç eden kuşlar, uzayan geceler, değişen renkler… Bu geçişi heyecanla karşılarken yalnızca turşu kurup reçel yapmıyoruz tabii. Alışmak için, istemediklerimizden kurtulmak ve dileklerimizi gerçekleştirmek için yılın son çabalarını gösteriyoruz. Kimileri için tüm sonbahar yeni bir seneye “yerleşmek” ve “alışmak” çabası içinde geçiyor. Ve bu sonbahar hüznü ile ruhumuzu da besliyoruz; yeni sergiler geziyoruz, yepyeni albümler dinliyoruz, ve yeni yılımız için hayaller kuruyoruz!

591379a8662e0

Bu sene, üzerine bir süre düşüneceğim sergilerden gezemeden, hayallerimi kurup geleceğe dair umutlanmadan The National’ın Sleep Well Beast albümünü dinledim… Bu hafif tuhaf, biraz korkutucu dönemler geçene kadar kış uykusuna yatsam; uyandığımda bu karanlık, sisli günleri atlamış olsak diye düşündüren hüzünlü ve yoğun sonbahar temasına sonuna kadar uyan bir albüm arıyorsanız doğru yerdesiniz diyebilirim.

5913672e1d363

Albümü genellemek veya bir konsepti olduğundan söz etmek mümkün değil grup üyelerimize göre, ancak ister istemez politik yanı olan şarkılar olduğundan söz ediyorlar, özellikle böyle politik bir yüzü olsun istemeseler bile. Bazen ne kadar uğraşsak da tam anlamıyla uzak kalmak mümkün olmuyor çevremizde olan bitenden.

1200x630bb

Kimi şarkıların daha günlük, kiminin duygusal yanları olduğundan bahsedebiliriz, genel bir bütünlüğü olmadan sizi bağlayacak bir albüm olduğundan bahsedebileceğimiz gibi. Zihnimizden geçen onca düşünce, takıldığımız onca anlamsız sıkıntı gibi bir albüm Sleep Well Beast. Başlayan ve biten, atlatmaya çalıştığımız ve çözüm aradığımız konuların sonu gelmezken biraz üzülmek ve biraz ağlamak gerekiyor. Bazen anlamsızca günlük konuşmalar, bazen derin keyifli muhabbetler etmek gerektiği gibi… Biraz The National’ın yeni albümüyle baş başa kalın, biraz sevin bu mevsim, biraz hüzünlenin. Yetmezse eski The National albümlerine dönün Trouble Will Find Me ve Boxer bir başına kalmaya ve düşünmeye en iyi eşlikçiler, sizi asla pişman etmezler.