Sneaker kültürünün İstanbul’daki en önemli temsilcisi, hikayesi 2009’da Galata’daki mağazası ile başlayan sneaker butiği Lastik Pabuç. Mağazaları Galata’da olmasına rağmen ofislerinin bulunduğu Karaköy’ü evleri benimseyen Lastik Pabuç ile, sneaker kültürünü, markalarını, İstanbul’u, bilinmeyenlerini ve tabii ki sempatik karakterleri Ramazan Bıyıksız’ı konuştuk.

Lastik Pabuç’un hikayesini öğrenebilir miyiz?

Herşey başkan Can Soylu’nun çocukluk hayali olan sneaker butiği sahibi olma fikrini allem edip kallem edip 2009 yılında Galata’da gerçekleştirmesiyle başlıyor.

Lastik Pabuç’un hedef kitlesini 5 sıfatla anlatabilir misiniz?

Farkında, kültürlü, cool, stil sahibi, şehirli.

En çok satılan markalarınız nedir? Bunu neye bağlıyorsunuz?

Vans, Nike ve adidas. Bu aslında dünyanın her yerinde böyle, bizi de şaşırtan bir durum değil. Sneaker kültürünün en temel 3 markası. Bir de sezonsal markalar oluyor, o sezon trend olan.

İstanbul’da “sneaker” kültürü ne durumda?

4 sene önce kurulduğumuzdaki haliyle kıyaslandığında yol kat etti ama hala Avrupa, Amerika veya Uzakdoğu’daki İstanbul muadili şehirlerin birkaç klasman altında. Bu uzun bir sürecin sonunda oluşan bir kültür, belki 10 sene sonra İstanbul’da da bu kültür gerçek anlamda temsil edilir.

Efsane karakteriniz Ramazan Bıyıksız’a ne oldu? Kendisi çok seviliyordu…

Ramazan Bıyıksız aslında bizim Ramazan Abi’miz oldu ve Karaköy’deki ofisimizde bizimle beraber çalışıyor. Ramazan Abi’yle Galata sokaklarında hurdacılık yaparken tanıştık, kendisiyle bir viral serisi çektik, basılı ilanlar da vardı bu minik kampanyanın parçası olarak. Sonrasında da aramızda doğan sıcak ilişkinin sonucu olarak bizimle beraber çalışmaya başladı ve aileden biri oldu.

Ofisiniz Karaköy’de. Son zamanlardaki haliyle Karaköy hakkında ne düşünüyorsunuz? Ofis dışında Karaköy ve civarında neler yapıyorsunuz?

Karaköy’ün son birkaç ay içerisindeki değişimi heyecan verici tabii. Ama modernleşirken Karaköy’ü Karaköy yapmış yerlerden, mimarisinden de çok uzaklaşmasını desteklemiyoruz. Genel olarak hep ofisteyiz onun dışında Ops, Karaköy Lokantası, Bej, Unter bir şeyler atıştırmak için ziyaret ettiğimiz komşularımızdan.

Mağazanız ise Galata’da. Galata’da daha çok butik mağazalar mevcut. Düşünüldüğü kadar doğru bir bölge mi Galata bunun için?

Galata’daki dükkanımızın gerçekten kemik bir müşteri kitlesi var, sokağımızın hepsi kebapçıların istilasına uğrasa bile yine bize gelirler. Bu insanlarla biz artık arkadaş olduk.

Lastik Pabuç + Nike Run İstanbul çok keyifli organizasyonlardı. Bunun gibi başka projeleriniz var mı? Veya yapmak istiyor musunuz?

Tabii ki olabilir, biz bu tip marka işbirliklerini 4 yıldır yapıyoruz ve bahsettiğiniz Lastik Pabuç Koşu Teşkilatı da bunlardan bir tanesiydi. Bizce Lastik Pabuç’un kimliğini sadece ürün satan bir dükkan veya internet sitesi olmayışımız oluşturuyor. Bugüne kadar adidas’la, Nike’la, Vans’le, Nixon’la, birçok sanatçı ve tasarımcıyla ortak işler yapıyor olmaktan hep keyif aldık.

Lastik Pabuç hakkında bilmediğimiz 3 tane şeyi sayabilir misiniz?

Ekip olarak yılda bir kere halk oyunları yarışmalarına katılıyoruz.
Ramazan Abi şirketin CFO’luğunu yürütüyor.
Karaköy’de Cuma akşamları okey partileri düzenliyoruz.

Gün içinde Lastik Pabuç’un playlist’inde neler vardır?

Kendrick Lamar – Swimming Pools
Frank Ocean – Pyramids
Ebru Gündeş – Fırtınalar

Mailinglerinizde, sosyal medyada vb. kullandığınız dil bize çok sempatik geliyor… Hedef kitleniz de bu dili seviyor mu?

Biz takipçilerimizin de zaten bu ve benzeri bir dille birbiriyle iletişim kurduğunu düşündüğümüz için bu dili kullanıyoruz. Ofiste aramızda nasıl konuşuyorsak üç aşağı beş yukarı aynı dille iletişim kuruyoruz. Küfürleri eksiltiyor olabiliriz sadece. :)

Lastik Pabuç’u nerelerden takip edebiliriz?

Facebook sayfamızdan, twitter hesabımızdan, Instagram’dan, haber bültenimize üye olarak ve hepsinden ziyade Karaköy ve Galata’daki dükkanlarımızdan.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN