Karantina süresince birçok kadın bir yandan home office çalışıyor, bir yandan da adaletsiz ev işleri “bölüşümü”yle boğuluyorken, Sofra Sırları adlı film bizlere, kadının evdeki 7/24 süren mesaisi hakkında daha detaylı düşünme ve fikir edinme fırsatı sunuyor.

Sofra Sırları Filmi
Sofra Sırları Filmi | Fotoğraf: haberler.com/

Öncelikle, filmin ana karakteri olan Neslihan’ı Demet Evgar canlandırıyor. Toplum, her ev işini kadına ‘görevi’ olarak bellettiğinden olacak; Neslihan, memnuniyetsiz ve kavga çıkarmak için bahane arayan, üstelik kendisini aldatan kocasına robotik bir düzende yemeğini ve rakısını servis ediyor. Çünkü filmde, evdeki her iş Neslihan’ın görevi olarak görülüyor. Film boyunca, Neslihan’ın bir ‘hoşgeldin’ini bile haketmeyen kocasına habire bir şeyler pişirmesi içimizi şişiriyor.

Eşine cevap veremedikçe kendini mutfağa veriyor Neslihan; annelerimizin, teyzelerimizin ve hatta çoğu akranımızın yaptığı gibi. İçine ata ata soğuyor içindeki canlı, sevilmek isteyen yerler. Cinayet işliyor, yalanlar söylüyor ama psikolojisi yüzüne donuk bir ifade olarak yansımanın dışına geçemiyor.

Sofra Sırları Filmi
Sofra Sırları Filmi | Fotoğraf: film.iksv.org/

Bu filmi karantinanın toplumsal cinsiyet eşitsizliğine etkisiyle ilgili bir makaleyi okuduktan sonra izlememden ötürü olabilir; film, şu an evlerde kadınların omuzlarına ne gibi adaletsiz yüklerin yüklendiğini düşünmeye itti beni. Bugünlerde de kadınlar olarak evlerimizden çalışmaya devam ediyoruz, bir yandan da toplum bizden iş verimimizi düşürmeden Ethem’in filmde eşinden beklediği ‘görevleri’ yerine getirmemizi bekliyor. Üstelik herkesin bireysel olarak birçok psikolojik zorlukla savaştığı şu zamanda, toplumun okul ve kreşler kapalı olduğu için çocuk bakımını da evde sadece kadından beklediğini görüyoruz. İşte Ethem karakteri de filmde, Covid-19 salgını nedeniyle işçi çıkarımı yapacağı zaman ilk olarak kadınlardan başlayacak olan işverenleri temsilen vücut buluyor. 

Sofra Sırları Filmi
Sofra Sırları Filmi | Fotoğraf: IMDb

Türk sinemasının cinsiyetçi espriler veya uzun bakışlardan ibaret olmadığını gösteren güzel oyunculukların sergilendiği ve derin konuların işlendiği bu filmi herkese önerebilirim. Herkesin evde kalmasının teşvik edilmesi amacıyla film yapımcısı filmi Youtube’a da yükleyerek güzel bir sosyal sorumluluk projesinin de parçası olmuş. 

youtube play youtube play

Kapak fotoğrafı: İKSV

İlginizi çekebilir: Işıl Birengel’den “Maudie ve Milada”