Bu soğuk kış günlerinde herkesin en fazla vakit geçirmek istediği yer şüphesiz ki sıcak bir ev oluyor… Kışı, soğuğu, karı sevenlerimiz olsa bile günün sonunda ısınacak olma düşüncesi hepimizi avutuyor fakat sokaklarda yaşayan hayvan dostlarımız için aynı şey ne yazık ki geçerli değil. Sokak hayvanaları için, özellikle kış aylarında sıcak bir yuva ve yiyecek bir şeyler bulmak tek amaçları oluyor.

Sokak Hayvanları
Sokak Hayvanları| Fotoğraf: Unsplash / Kristijan Arsov

Çoğu hayvansever elinden geldiğince sokaktaki hayvanlara yardım edebilmek için gönüllü aktivitelere katılıyor. Birçok dernek de bu amaç uğruna çalışarak çeşitli projeler düzenliyor. Eğer siz de sokaktaki dostlarımıza yardım eli uzatmak isterseniz neler yapabileceğinize gelin beraber bakalım!

Sokak Hayvanlarına Nasıl Yardım Edebilirsiniz?

Sokak Hayvanları
Sokak Hayvanları | Fotoğraf: Unsplash / Daniele Franchi
  • #Birkapsubirkapmama etiketi ile yüzlerce hayvansever toplumu bilinçlendirmeye çalışıyor. Çoğu süpermarket belirli zamanlarda bu kampanyaya destek olmak amacıyla mamalarda indirim düzenliyor. Siz de kapınızın önüne bir kap su ve bir kap mama koyarak yemek ya da su bulamayan can dostlarımıza yardım edebilirsiniz.
  • Yemek artıklarınızı çöpe atmak yerine evinize en yakın barınaklara götürebilirsiniz. Barınaklarda sadece yemek artıklarına değil aklınıza gelmeyecek birçok eşyaya da ihtiyaç duyulabiliyor. Evde kullanmadığınız battaniye, yastık, çarşaf bile sokak hayvanlarının ısınmasını sağlayabilecek yataklar haline gelebiliyor.
Sokak Kedileri
Sokak Kedileri | Fotoğraf: Unsplash / Wayne Low
  • Yakınlarınızda hasta bir hayvan görürseniz bulunduğunuz ilçenin belediyesini arayabilir, gönüllü veteriner talep edebilirsiniz. Çoğu ilçede veteriner hekimler belirtilen saatler aralığında hasta hayvanlara müdahale için gelebiliyorlar. Gerekli görülürse hasta hayvan geri getirilmek koşuluyla belli merkezlerde tedavi altına da alınabiliyor.
  • Yaralı bir hayvan görürseniz de İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne 153‘ü arayıp, acil hayvan ambulansı talep edebilirsiniz.
  • Hayvan Hakları Federasyonu Haytap’ın her sene çıkarmış olduğu masa ya da duvar takvimlerinden alarak sokak hayvanları yararına düzenleyecekleri kampanyalarda rol oynayabilirsiniz. Ayrıca Haytap’tan alacağınız tüm ürünlerle de onlara destek olabilirsiniz.
  • Sokak hayvanlarına barınacakları bir ev yaparak onları soğuktan koruyabilirsiniz.

Barınak Yapımı

youtube play youtube play

Ben tek başıma ne yapabilirim diye düşünmeyin, el ele verince neler değiştirebildiğimize bir bakın…

Kapak fotoğrafı: Unsplash / Anoir Chafik

İlginizi çekebilir: Gonca Kübra Pehlivan’dan Vegan Derneği