Şarkı sözleri ve farklı melodileriyle son zamanlarda sıkça duyduğumuz alternatif müzik grubu Son Feci Bisiklet’le Peyote konseri öncesi biraz sohbet ettik.

son feci bisiklet

Türkiye’de rock ve alternatif müzik gruplarının doğduğu yer Ankara’nın, herkesin birbirinin grubunda çaldığı egosuz ortamında tanışan Arda ve Can birlikte müzik yapmaya başlarlar ve 7-8 parça ortaya çıkarırlar. Yeni bir basçı arayışları sırasında deneme -anılma sonrası; Can’ın başka bir grupta çaldığı gitarist Erkin’in de ekibe dahil olmasıyla şu anki Son Feci Bisiklet ortaya çıkar.

IMG_8861

İsminin nereden çıktığı dinleyiciler tarafından merak edilse de, onların deyişleriyle “sanıldığı kadar heyecanlı bir hikayesi yok”. Be The Band yarışmasına katılmaları için bir isim zorunluluğu sonucunda akıllarına gelen ilk, kulağa hoş gelen üç kelimenin ard arda dizilmesi sonucunda ortaya çıkan bence ilginç ve zekice olan bir tamlama.

IMG_8755

Adı kadar yaptıkları parçalar da klasik şarkı sözlerine benzemiyor. Kimi zaman konu bir kızın bikinisi, kimi zaman tavuk korkusu kimi zaman da dünyaya uğrayan bir uzaylı… Sözleri yazan ve grubun vokalisti olan Arda Kemirgent, yazdığı sözlerin hikayesinin meydana çıkışını şöyle anlatıyor: “Yaşadıklarımın sonucunda bir çıkış noktası yakalıyorum sonra şarkı beni nereye götürmek isterse oraya gidiyorum. Bazen konu bir kız, bazense uzaylı oluyor.”

IMG_8863

Can işletme, Erkin hukuk, Arda iletişim tasarımı okumuş olsalar da; okudukları mesleği yapmıyorlar. 4 ay önce İstanbul’a taşınan bu Ankaralı grubun davulcusu Can Sürmen, Ankara’dan İstanbul’a gelme nedenlerini: “Bir şeylerin ilerlemesi için gelmemiz gerekiyordu. İstanbul’a gelme nedenimiz sadece müzik yapmak.” şeklinde açıkladı.

6 parça + bir bonus tracklı “Son Feci” EP’lerini ve yaptıkça ekledikleri parçalarını şimdilik sadece sanal alemden dinleyebilirsiniz. Basılı albümün neden olmadığınaysa: “Albüm çıkarmayı en nihayetinde istiyoruz. Türkiye ve dünyadaki şartlar bunu gerektiriyor. İnsanlar artık müzik marketten albüm almıyorlar, hatta müzik marketten albüm alanlar bile yine sanal ortamdan ya da bilgisayardan müzik dinliyorlar. Biz de şimdilik böyle devam edeceğiz.” diyerek albüm aldığında, dünyanın en güzel hediyesini almış çocuklar gibi sevinen bizler için kanayan bir yaraya parmak bastılar.

Youtube ya da Soundcloud’da Son Feci Bisiklet dinleyicileri tarafından “lütfen keşfedilmesinler”, “paylaşırsanız hakkımı helal etmem” gibi yorumlar getiren hayranları için grubun gitaristi Erkin Sağsen “Bu tarz yorumları bizi çok sevdikleri için yapıyorlar ama şu da bir gerçek, işler istediğimiz gibi giderse başka insanlar tarafından bilinmemek imkansız. Günümüzde artık alternatif olan mainstream olmaya başlıyor. O yüzden başkaları tarafından dinlenmenin bir problem olduğunu düşünmüyoruz. Bizi seven herkes dinleyebilir. Korkmasınlar popüler kültürün içinde kaybolmayacağız. :)” şeklinde yorumluyor.

Sohbetimiz sonrasında tekrar sahnede görülen bu üç genç EP’lerinden “Tavuk Korkusu”, “Varoluşum Yokuşu”, benim favorim olan “Uzaydan Geldiğine Göre Yorgun Olmalısın” gibi şarkıların yanı sıra sayfalarına yeni ekledikleri “Rahatsız Vals”i ikinci defa söyleyerek sahneden ayrıldılar.

Eğer her gün dinlediğiniz müzikten sıkılıp, farklı bir şeyler arıyorsanız Son Feci Bisiklet’i dinlemenizi tavsiye ederim. Sahnede izlerken ise dinlediğiniz kayıtlardan hiç bir fark göremeyecek, hatta onların sahnedeki enerjileriyle bütün şarkılar daha hızlı ve eğlenceli geleceğine ZeGlence olarak garanti ederiz.

Mütevazılıkları ve güleryüzleri için Son Feci Bisiklet üyelerine ve menajerleri Berrak Kaya’ya çok teşekkür ederiz. Umarız farklılıklarını hiçbir zaman bozmayıp, ilginç hikayeli şarkılar yapmaya devam ederler.

404168_400673073330228_2094938869_n

Son Feci Bisiklet 12 Nisan Cumartesi gecesi, Yok Öyle Kararlı Şeyler ile Ortaköy Rockers sahnesinde olacak.