Sonbahar kapalı mekan konserleri, birbirinden güzel sergiler, yeni oyunlarla dolu bir tiyatro sezonu ve yılın iddialı filmlerini izlemek demek olabilir hepimiz için… Fakat soğuyan havalardan biraz uzak kalıp, evde film izlemenin de zevkinin ayrı olduğunu biliyoruz. Siz de böyle düşünüyorsanız; Sonbahar Filmleri listemize göz atmayı unutmayın. 

Sonbahar Filmleri

Autumn In New York (Joan Chen, 2000)

youtube play youtube play

Sonbahar filmleriyle dolu bir listeye, adını sonbaharın en çok yakıştığı şehirlerden birindeki sonbahardan alan bir filmle başlamak en doğrusu. Orta yaşlı playboy Will Keane’in yıllar sonra genç bir kıza, Charlotte’a aşık olmasını konu alan film, Charlotte’un hastalığı ve New York’un sonbaharını özdeşleştiriyor. Richard Gere ve Winona Ryder’ın uyumsuz olduğunu düşünenlere ve filmin aldığı kötü eleştirilere rağmen, yalnızca Central Park manzaraları için bile izlemeye değer.

IMDb Puanı: 5.1/10

Sweet November (Pat O’Connor, 2001)

youtube play youtube play

İşte her sonbahar çeşitli sosyal ağlar vasıtasıyla “Kasımda Aşk Başkadır” cümlesinin aşırı tüketimine maruz kalmamıza neden olan film! Reklamcı Nelson ve Sara’nın Kasım ayını unutulmaz kılan aşkının hikayesi bu kez California’nın sonbaharıyla tanıştırıyor bizi. Filmde romantik çiftimizi Keanu Reeves ve Charlize Theron canlandırıyor.

IMDb Puanı: 6.8/10

When Harry Met Sally (Rob Reiner, 1989)

youtube play youtube play

Tüm zamanların en çok beğenilen romantik komedilerinden, birçok romantik filmin referans aldığı “When Harry Met Sally”… Nora Ephron’un senaryosu ile başarıya ulaşan film, bir kadın ve bir erkeğin seks olmadan arkadaş olup olamayacağı sorusuna yoğunlaşıyor. Yıllara yayılan hikayesi, New York’un farklı sonbaharlarında geçiyor. Billy Crystal ve Meg Ryan ile özdeşleşen Harry ve Sally’i belli aralıklarla izlemek isteyeceksiniz.

IMDb Puanı: 7.6/10

Höstsonaten / Autumn Sonata (Ingmar Bergman, 1978)

youtube play youtube play

Adını sonbahardan alan bir klasik… Sinema tarihinin en önemli yönetmenlerinden İsveçli Ingmar Bergman’ın, yeteneği tartışılmaz iki aktris Ingrid Bergman ve Liv Ullman ile çektiği “Güz Sonatı”, bir anne ve kızın yüzleşmesini konu alıyor. Tek bir mekanda, tek bir gece boyunca geçen duygusal gerilimi yüksek film, Bergman’ın en iyilerinden.

IMDb Puanı: 8.0/10

Rushmore (Wes Anderson, 1998)

youtube play youtube play

Sevilen yönetmen Wes Anderson’ın kariyerinin ilk yapımlarından biri olan Rusmore, 15 yaşındaki Max’in bir özel okuldaki güz dönemine yoğunlaşıyor. Akademik başarısı pek parlak olmasa da tüm ders dışı aktivitelerde okulun yıldızı olan Max’i Jason Schwartzman canlandırıyor.

IMDb Puanı: 7.6/10

Good Will Hunting (Gus Van Sant, 1998)

youtube play youtube play

Matematik konusundaki yeteneği ile ne yapacağını bilemeyen, MIT’de hademelik yapan Will Hunting’in bilge bir adamla tanışması sonucu hayatının nasıl değiştiğini anlatan yapım, tam bir kendini-iyi-hisset-filmi. 9 dalda Oscar adaylığı elde eden ve Matt Damon ile Ben Affleck’in yazdığı senaryosu ile Robin Williams’ın oyunculuğu ödüllendirilen filmin yönetmeni bağımsız sinemanın ustalarından Gus Van Sant.

IMDb Puanı: 8.2/10

You’ve Got Mail (Nora Ephron, 1998)

youtube play youtube play

“When Harry Met Sally”nin efsanevi senaristi Nora Ephron’un hem yazıp hem de yönettiği “You’ve Got Mail”, romantik komedi türünün bir başka unutulmaz örneği olarak kazındı akıllara. Tom Hanks ve Meg Ryan’ın başrollerinde olduğu film, iş dünyasındaki rekabet ortamı nedeniyle birbirinden nefret eden fakat internette birbirlerine aşık olan bir çiftin kendilerini içinde bulduğu komik duruma odaklanıyor. İyi bir romantik komedi, New York’un sonbaharı ve internet teknolojisinin nostaljisi tek bir filmde!

IMDb Puanı: 6.3/10

Sonbahar (Özcan Alper, 2008)

youtube play youtube play

Özcan Alper’in 2008 yılında Altın Koza Film Festivali’nin yıldızı haline gelen ilk filmi Sonbahar, hayatının son aylarını geçirmek için tahliye olan bir mahkumu merkezine alıyor. Karadeniz’in doğal güzellikleri ve sonbaharının, karakterinin psikolojisi ile muhteşem bir uyum içinde olduğu “Sonbahar”, sanat eseri niteliğindeki görüntü yönetimiyle de beğeni toplamıştı. Filmin başrollerinde Onur Saylak ve Megi Kobaladze var.

IMDb Puanı: 7.5/10

Pieces Of April (Peter Hedges, 2003)

youtube play youtube play

ABD’de sonbahar demek, biraz da Şükran Günü demek olduğu için, bu özel günün yansımaları da sinemada çokça karşımıza çıkıyor. Kendini bir türlü beğendiremediği ailesini Şükran Günü yemeği için evine davet eden ve bu konuda oldukça stresli olan April’ın saf, kırılgan ve çabalayan gününe odaklanan filmde Katie Holmes, Patricia Clarkson ve Oliver Platt rol alıyor. Patricia Clarkson filmdeki rolüyle En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu kategorisinde Oscar adayı olmuştu.

IMDb Puanı: 7.0/10

Halloween (John Carpenter, 1978)

youtube play youtube play

Cadılar Bayramı (Halloween) de sonbahar denince akla gelenlerden biri… John Carpenter imzalı “Halloween” ise korku sinemasında (birçok devam filmiyle sürdürülmeye çalışılan) bir klasik haline gelmiş durumda. Korku ile nam salmış bu özel günü gerçek bir korku bayramına dönüştürmek için yaratılan serinin başrolünde Jamie Lee Curtis var.

IMDb Puanı: 7.9/10

İlginizi çekebilir: Sinemagger’dan Film Önerileri