Yaz aylarında terlemek gayet doğal bir durum, terlemeyen yoktur sanırım. Siz de eğer benim gibi nem oranı yüksek bir şehirde oturuyorsanız, yaz aylarını çok sevmeyebilirsiniz. Yaz ayları gelmeye başlayınca havaların ısınması ile birlikte terlemek de kaçınılmaz hale geliyor. Çözüm ise herkesin üç aşağı beş yukarı tercih ettiği gibi; ya kendinizi şöyle rakımca yüksek orman kaplı bir alana ya da bir ağaç gölgesine, havuz veya denize  kendinizi atmaktan  ya da en son çarede klimaları kullanmaktan geçiyor. Yeni bir çözüm de yeni klimali t-shirt Reon Pocket ‘tan geldi. O halde bu yazım benim gibi aşırı terleyen ve bundan şikayetçi olanlara gelsin.

Terleme Problemi | Fotoğraf: gettyimages.com

Mevsim Farklıkları: Üşüme ve Terleme Problemi

Küçükken Gümüşhane’nin küçük bir köyünde büyüdüm. Karasal iklime sahip olduğu için kışları çetin geçerdi, soğuk iklimde yaşayan biri olduğum için soğuğu çok sevmezdim. Yaşadığım yere kar çok yağardı. Bu süreçte kalın elbiseler giymem gerekirdi üşüyüp hasta olmamak için. Ben de giyilebilir termal bir elbisemin olmasını çok hayal ederdim.

Düşünsenize termal bir elbiseniz var üzerinizde ve kalın bir kıyafet giymek zorunda değilsiniz. Hava ne kadar soğuk olursa olsun dışarıdaki soğuk umrunuzda değil. Çocuk aklı işte böyle bir şeyin olması o dönemlerde pek de mümkün görünmemekle birlikte hayalden öte bir unsur da  barındırmıyordu. Hem böyle bir elbise üretilmiş olsa da o dönemde yeterli imkanlara sahip olamadığımız için de almam mümkün olmazdı ne yazık ki.

Sonuçta kat kat giyinmeye devam etmemiz gerekiyordu ve de kat kat elbiseler giyerek büyüdük. Derken iş nedeniyle şehir değiştirmek zorunda kaldım. Bu seferde soğuktan değil, nemden ve aşırı terlemekten şikayetçi olmaya başlamıştım. Zaman hızlı bir şekilde su gibi akıp giderken internetle tanıştık. Ardından akıllı telefonlar, giyilebilir teknolojiler derken teknoloji artık ayrılmaz bir parçamız olmaya başladı. İşte o teknoloji devlerinden Sony bügün benim çocuklukta düşündüğüm teknolojiyi tekrar gündeme getirdi. Giyilebilir klimalı t shirt teknolojisini duyurdu. Karşınızda Sony’in giyilebilir kliması; Reon Pocket.

Sony Reon Pocket | Fotoğraf: sony.com

Sony Reon Pocket

Hadi gelin Sony Reon Pocket te yakından bakalım. Özel olarak tasarlanmış bir t-shirt düşünün. T-shirtün vücuda temas ettiği noktasında bir fan yer alıyor. Bu  fanın görevi, vücut sıcaklığınız belli bir değerin üzerine çıktığında fazla ısıyı alıp dışarı atmanızı sağlamak. Aynı kullanmakta olduğumuz klimalardaki ile aynı mantıkla çalışıyor yani. Bu şekilde de terlemenizin önüne geçiyor.

Sony’den yapılan açıklamaya göre vücut sıcaklığını beş derece kadar düşürebiliyor. Bunu manuel olarak sağlayabildiğiniz gibi cep telefonunuza indirebileceğiniz bir mobil uygulama ile de kontrol etme imkanınız var. Reon Pocket’ı ister yaz döneminde ister kış döneminde giyebilme şansınız da var. Keşke benim çocukluğumda da olsaydı demeden edemedim 🙂

https://www.instagram.com/p/B0iC_XIHDz5/

Tabi ki her cihazda önemli olan batarya konusu burada da gündeme geliyor. Batarya ortalama kullanımda 4 saat kullanım imkanı verip 2 saatte şarj edilebiliyor. Hemen fiyat kısmına da değinirsek Sony’den yapılan açıklamada cihazın fiyatının özel üretilen t-shirtle birlikte 120 dolar olacağı söylendi. (20 dolar t-shirt ve 100 dolar cihaz için olmak üzere) Sony aslına  bakarsanız giyilebilir klimalı t-shirt üzerindeki 2019’dan bu yana sürdürdüğü deneme ve geliştirmelere devam edip, t-shirtü 2020 de Japonya’daki olimpiyatlarda tanıtacakmış. Ancak araya Covid-19 salgını girince tanıtımı ertelemek zorunda kalmış.

Giyilebilir teknolojiler arttıkça hayatımızdaki terlemeyeceğimiz, üşümeyeceğimiz gün sayısı da artacak gibi görünüyor, ne dersiniz? Tasarım ilginizi çekti mi? Hayal ettiğim ürünü ben tasarlamamış olsam da günün birinde benim gibi birinin düşünüp, tasarımı hayata geçirmesi bile güzel bir duygu. Sonuçta aynı ortamda bulunmamış, aynı dili konuşmamış olsak da isteklerimiz ve sorunlarımız ortakmış, bunu anladım. Tabii o dönemde çok küçüktüm bunu da hayata geçirip ticari bakmayı düşünmemişim bu da  benim eksiğim mazur görün 🙂 Ürünün videosunu ise incelemeniz için aşağıya bırakıyorum. 

youtube play youtube play

Kapak Fotoğrafı: screenrant.com

İlginizi çekebilir: Ece Yılmaz’dan Orwell Koleksiyonu