MGD-Soundclash-LasVegas-12

Erdem, öncelikle seni yakından tanıyabilir miyiz?

Merhabalar, 1988 yılında Bursa’da doğdum. İlköğretim ve lise eğitimimi Bursa’da tamamladım. 2006 senesinde üniversite eğitimim için İstanbul’a geldim. 2011 senesinde Beykent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim bölümünden mezun oldum. Ardından aynı üniversitenin İletişim Sanatları ve Tasarım bölümünde master yaptım.

DJ’liğe ilgin olduğunu ne zaman anladın? Ve sonrasında neler yaptın? O dönemi bizimle paylaşabilir misin?

Dj’likten önce hayatımın her anında müziğe ilgim vardı. Hatta annemin anlattığına göre küçükken yemek yedirmek için Michael Jackson şarkısı dinletirlermiş yoksa yemezmişim. Kendimi bildim bileli müzikle iç içeyim. Dj’liğe olan ilgim 13 yaşlarındayken ortaya çıktı. Bilgisayar programları aracılığıyla müzikler yapmaya çalışırdım. Bazı zamanlar arkadaşlarımla o müzikleri dinleyip güleriz. Hayat bizi nereden nereye getirdi diye… Uzun süre bana Dj’liği öğretebilecek insanlar aradım kurslar araştırdım. En sonunda Taksim’in en eski kulüplerinden birinde Dj’in yanında çıraklık dönemi geçirdim. 6 ay içinde kendi tarzımı belirleyip kendi mix’lerimi yapacak kıvama geldim. Uzun bir süre başladığım yerde Dj’lik yaptıktan sonra gelen teklifleri değerlendirerek İstanbul’un bir çok gece kulübünde ve ünlü sanatçılar ile sahne aldım. 

TURKEY

Her DJ’in kendine ait bir tarzı var; sen tarzını nasıl belirliyorsun? Tarzından yola çıkarak; bizimle bu aralar favorin olan 3 şarkıyı paylaşabilir misin?

Tam bir Electro House ve EDM sevdalısıyım diyebilirim. Tarzımı belirleyenler aslında ritimler.  Ama tabii ki her tarzda şarkıyı takip etmeye de devam ediyorum. Çünkü çalarken tek düzelik bir yerden sonra dinleyiciye sıkıcı gelmeye başlayacaktır. Gerektiğinde R&B, Trap ritimlerine düşmek yeri geldiğinde Progressive tonlar çalmak kitleye heyecan ve sıra dışılık yaşatacaktır.

Favorim olan 3 şarkıya gelince son zamanlarda o kadar güzel şarkılar çıktı ki seçim yapmak çok zor.

_Sander van Doorn vs Sunnery James & Ryan Marciano – ABC

_Hardwell & Armin van Buuren – Off The Hook

_Kshmr & Bassjackers ft. Sirah – Memories

Soundclash’e katılmaya nasıl karar verdin? Karar verdikten sonra süreç nasıl gelişti?

SoundClash ilk olarak internette karşıma çıktı. Sitelerine girip biraz inceledikten sonra benim için önemli bir fırsat olabileceğini düşündüm. Hem jurisi ile, hem de vaat edilen ödülleri ile ne kadar önem verilerek hazırlanmış bir yarışma olduğunu anladım. Yarışma için 1 saatlik set hazırladım ve Tonight SoundClash’in sayfasına yükledim. 2 hafta kadar sonra yarı finale kaldığımı söylediler. Heyecanlandım. Yarı finalde 15 dakikalık bir performans olacağı söylendi. Rakiplerimin arasında da tanıdığım İstanbul gece hayatında ismini bırakmış profesyoneller vardı.

Benim tarzım müziklerde geçişler seri ve hareketli olmalıdır, 15 dakikalık kısa bir performansta ritim hiç düşmemelidir. Tüm bunları göz önüne alarak 11 şarkıdan oluşan bir set hazırladım. Üçüncü olarak set başına geçtim ve üstüme düşeni en iyi şekilde yapmaya çalıştım. Sonrasında rakiplerimi dinledim ve kendim dahil tahmin ettiğim 4 kişi finale çıktık.

Final atmosferi bambaşkaydı. Ağzına kadar dolu şahane bir mekan, kocaman led bir sahne. Ne kadar profesyonel olursanız olun orada heyecanlanmamanızın imkanı yok. Aynı yarı finalde olduğu gibi kitlenin hoşuna gidecek, ritimleri düşmeyen bir set hazırladım. Rakiplerimde o kadar iyi hazırlanmışlardı ki inanın kazanacağımı tahmin etmek benim için çok zordu. Kazanan olarak adım anons edilince algılamam birkaç saniye sürdü!

Türkiye’de yarışma süresince Birol Giray, Murat Uncuoğlu gibi başarılı isimlerle tanışma ve onların tecrübelerini yakın dinleme fırsatı buldun. Ben bunun muhteşem bir fırsat olduğunu düşünüyorum; senin de duygu ve düşüncelerini alabilir miyiz?

Dj’liğe başladan önce takip ettiğim, müziklerini dinlediğim, headliner olarak bulundukları etkinliklere koşarak gittiğim 2 büyük Dj ile tanışma ve kendimi tanıtma fırsatı buldum. Bu benim için inanılmaz bir şey. Hatta yarı final günü Birol Giray ve Murat Uncuoğlu’nun yanına gidip ben sizin hayranınızım demiştim J Final öncesi yapılan workshoplarda Murat Hoca’nın stüdyosunu görme, ondan Dj’liğe ve prodüksüyona dair tüyolar alma fırsatımız oldu. Bence tüm finalist arkadaşlar için unutulmaz bir anı olmalı.

12036736_10153034851056360_2845512682677435190_n

Soundclash finalinde, diğer ülkelerin finalistleriyle Las Vegas’taydınız. Las Vegas serüvenini detaylı bir şekilde merak ediyoruz. Bize biraz anlatabilir misin?

Diğer finalist arkadaşlarla iletişimimiz daha Las Vegas’a gitmeden başladı. Tek bir hashtag hepimizi aynı yerde buluşturdu. Herkes birbirine başarılar diledi. Hatta Dünya finali için yüklediğimiz setlerin dinlenme oranlarının da oylamaya etkisi olacak denildi. Tüm finalistler birbirlerinin setlerini kendi sayfalarında paylaştılar. Bence bu inanılmaz bir şey! Rekabetten önce dostluğun önemini çok iyi anlattık diye düşünüyorum.

Vegas maceramız bayram sabahı başladı. Önce Londra’ya, ardından da Vegas’a uçtuk. 16 saatlik uçak yolculuğunun ardından ben nasıl kendime geleceğim diye düşünürken Vegas sorumun cevabını verdi 🙂 İnanılmaz bir şehir, ışıklar, sokaklarda müzik yayınları… Hiç uyumuyor. Havaalanında SoundClash ekibi bizi karşılayıp, otele götürdü. Acaba dinlenecek vaktim olacak mı diye düşünürken bizim için hazırlanmış 61. Katta bulunan özel bir suit odada bize merhaba dediler. Las Vegas ayaklarımın altındaydı. Tüm yorgunluğum o an gitmiş gibiydi.

FRIDAY-0070

Ertesi gün Marquee Day Club’ta Dünya Finali benim setimle start aldı. Saat 12.17’de set başına geçtim ve 17 dakikalık performansımı sergiledim. Türkiye finalinde olduğu gibi kendi tarzımda ritmik ve sevilen şarkılardan oluşan bir set hazırlamıştım. Final için özel olarak yaptığım Eurythmics – Sweet Dreams’in EDM remix’ini çaldım. Sahneden indiğimde herkes beni tebrik edip çok güzel bir performans olduğunu söylediler. Yarışma akşam 4’e kadar devam etti. Murat Uncuoğlu herkesi dinledikten sonra hala zirve için şansımız var dediğinde kazanacağımıza iyice inanmıştım.

Yarışma akşamı dünyanın en ünlü gece kulübü olan Hakkasan’da Hardwell’i dinlemeye gittik. Dinlemekle kalmadık Hardwell ve Dannic’le tanışma şansı yakaladık! Sanırım bunun hayalini kuran birçok insan vardır…

Ertesi gün bizlerle röportaj yapıldı ve sonrasında Vegas’ın tadını çıkartmamız için boş zaman verildi. Dünya’nın tek uzaydan görünen şehrini yakından görme, yaşama fırsatını en iyi şekilde değerlendirdim.

Akşam herkesi İtalyan restoranı LAVO’da ağırladılar ve burada yenilen yemekten sonra dereceye giren (ilk 3) Dj’ler açıklanacaktı. Heyecandan yemek yiyemedim desem yeridir. Birinci olamasam bile gözüm en kötü ikincilikteydi. Ekip olarak da aynı duyguyu paylaşıyorduk. Üçüncü Arjantinden Ramiro Gabelli oldu. Heyecanla ikincinin açıklanmasını bekledik ve Kanada’dan Feel Good Smalls oldu. Tüm ekip içten içe acaba birinci mi olduk derken birinci de Kolombiya’dan Augusto Yepes oldu. Aslında kimsenin beklediği sonuçlar değildi ama seçimler bu yönde yapılmıştı. Aslında benim favorim Dominic Cumhuriyeti’nden Caissa adlı gruptu. Bana göre güne damgasını vuran performansı onlar sergilemişti. Onlara aklımdakileri söylediğimde “bizim favorimiz de sendin” dediler 🙂 Her ne kadar üzülsek de hayat devam ediyordu. Kalan günlerimizin tadını çıkartmaya baktık. Birbirimizle kontaklarımızı geliştirdik ve güçlendirdik. Şu an hepsiyle iletişim halindeyim.

GROUP-with-HARDWELL-01

İnstagram’da Dünyanın en iyi DJ’lerinden Hardwell ve Dannic ile pozunuz var. Çok şanslısın; milyonlarca kişi onları canlı dinlemek için senelerce bekliyor! Hardwell ve Dannic ile tanışmak nasıl bir deneyimdi? İkisinin de DJ’leri hakkında ne düşünüyorsun?

Hakkasan’da bize sürpriz yaptılar. Kimse Hardwell ve Dannic’le tanışacağımızı söylememişti. Bir anda bulunduğumuz odaya geldiler! nanılmaz bir duygu, inanılmaz bir heyecan Hardwell ve Dannic’in elini sıkmak ve “Ben Türkiye’den Erdem Şenel” demek. O an yaşadığım mutluluğu ve keyfi ne kadar anlatsam boş. Yaşanması gereken bir deneyim. İkisi de benim çaldığım tarzın öncüleri. Bizim yolumuzu açan aydınlatan liderler ve herkesin idolleri. Sadece ben değil tüm dünya böyle düşünüyor.

Screen Shot 2015-10-14 at 11.57.10

Soundclash Türkiye birincisi olmak inanılmaz bir motivasyon kaynağı olmuştur diye düşünüyorum. O duygu ve heyecanı anlatır mısın? Bu kadar önemli jürilerin önünde çalmak ve 1. Seçilmek çok gurur verici olmalı…

Benim çaldığım sound Türkiye’de yeni yeni oturmaya başlamış bir tarz. Bilirsiniz müzik konusunda biraz geriden geliyoruz. Bu tarzı insanlara dinletmek, beğeni toplamak ve bu kadar değerli bir jürinin beni birinci seçmesi hayatım boyu unutamayacağım çok özel bir an. Arkadaşlarımın beni tebrik ettiği en önemli nokta şudur. Sen risk alıp kendi tarzından taviz vermeden bu müziği insanlara dinlettin ve sevdirdin dediler. Bu beni gerçekten çok mutlu etti ve kendime ve müziğime olan güvenimi arttırdı.

FRIDAY-0084

Bir sonraki Soundclash’e katılmayı düşünenlere tavsiyelerin var mı?

SoundClash bir DJ’in karşısına çıkabilecek en önemli fırsat! Hayatlarında bir defa yaşayabilecekleri deneyimleri içinde barındıran bir organizasyon. En önemli noktası ise Dünya çapında olması. Kendi imkanlarınızla ulaşamayacağınız kontaklar edinmenizi, çok farklı ve güzel anlar yaşamanızı sağlayabilir. Önümüzdeki sene yarışmaya katılacak olan meslektaşlarıma; müzikleriyle, tarzlarıyla kendileri olmalarını, sahnede verdikleri enerjiyi yüksek tutmalarını ve en önemlisi asla hayallerinden vazgeçmemelerini öneririm.

Bundan sonraki planların neler?

Her ne kadar geceleri rüyalarımda Las Vegas’ı görmeye devam etsem de hayat burada devam ediyor. Elde ettiğim ünvanı en iyi şekilde değerlendirip gelecekte müzik sektörüne adımı ve izimi bırakacak projelere hazırlanıyorum. Karşıma çıkan tüm fırsatları değerlendirmeye çalışacağım. Daha her şey yeni olmasına rağmen event teklifleri alıyorum. Beni daha çok sahnelerde göreceksiniz diyebilirim!

Teşekkürler!