Pangar ve Altıdan Sonra Tiyatro ortak yapımı Kral “Soytarım” Lear izleyiciyle buluşuyor. Shakespeare’in önemli trajedilerinden biri olan Kral Lear’dan uyarlanan oyun, bu kez farklı bir bakış açısıyla, soytarıların gözünden anlatılıyor.

image

Oyun en başından itibaren sizi içine çekiyor. Bolca müzik ve görsellikle beraber bambaşka bir dünyaya adım atmanızı sağlıyor. Oyuncuların hem çalıp hem söylediği, farklı rollere girdiği bir oyun. Dinamik yapısı bir an bile bozulmuyor. Görselliğe gelince, o da oyunda hakkıyla kullanılmış. Kostümler ve maskeler oyunu ayakta tutan bir başka etken.Grotesk tiyatronun başarılı bir örneği olan oyunda maske-yüz ikilemi çok güzel anlatılmış, özellikle de oyunun sonlarına doğru doruğa çıkmış.

image

Yiğit Sertdemir’in uyarlayıp yönettiği oyunda, Tomris İncer, Berkay Ateş, Demet Evgar, Okan Yalabık, Sezin Akbaşoğulları, Umut Kurt ve Yiğit Sertdemir oynuyor. Bütün oyuncular rollerinin hakkını fazlasıyla veriyor; özellikle de Tomris İncer adeta sahnede devleşiyor.

image

“Bu güçlü ve şimdiye dek belki de binlerce kez sahnelenmiş oyun, bir tragedya. Ancak biz yolculuğumuza, Lear’ın ve çevresindekilerin hikâyesini; Lear’a en yakın kişi olan, bütün gerçekleri ve fikrini hiç çekinmeden dillendirebilen, fakat her nasılsa oyunun bir yerinde kaybolan ve bir daha adı bile geçmeyen, Soytarı’nın gözünden başladık. Oyunun o bilinmedik anında kaybolan Soytarı, yanına aldığı bu hikâyeyi, başka soytarılarla yeniden anlatmayı seçse; Lear’ın yaşadıklarını, hem de kendi gözünden paylaşmayı tercih etse, ortaya ne çıkardı? Bu nedenle oyunu grotesk dille yeniden yaratmak ve seyirciyle “soytarıca” bir Lear hikayesini paylaşmak istedik. Groteskin o acıtıcı gerçekliğiyle baş başa kalmak… Jan Kott, Çağdaşımız Shakespeare adlı kitabında şöyle der: “Tragedya rahiplerin, grotesk soytarıların tiyatrosudur.” Belki de yapmaya çalıştığımızı en iyi özetleyen sözleri de buradan yola çıkarak dillendirebiliriz: “Biz, ‘Kral Lear’ı rahiplerden çalıp, soytarılara teslim ettik…” – Yiğit Sertdemir

image

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN