Soul müziğin duayeni Ray Charles, ruh ile elektrik arasındaki benzerliği şöyle özetlemiş: “Ruh nedir? Tıpkı elektrik gibi, ne olduğunu tam olarak bilmediğimiz ama girdiği her yeri aydınlatabilen bir güçtür.” Şimdi size, hayatımıza girdiği andan itibaren geleceği aydınlatmaya başlayan ince ruhlu, sessiz, koruyucu, etkili ve düşünceli bir güçten bahsedeceğiz. Elektrikli Otomobiller!

Gelecek tasvirlerinde genellikle distopik bir dünya hayal edilirdi değil mi? Her yerin duman içinde kaldığı, gri bir gökyüzü altında huzursuz manzaralar, geri çekilmiş sular, kuraklık… Aslında bunun tam tersi bir senaryo yazıldı, hatta çekildi bile. Üstelik film setinde değil, hayatın ta kendisinde. Gelin en çok kullandıklarımızdan başlayarak gelecek değişime inanalım birlikte…

Dünyanın öncü otomobil markalarından Mercedes-Benz, geleceğe dair hayal ettiği dünyayı gerçekleştirmek üzere aksiyonlarına en hızlı başlayan markalardan. 2029 yılında sadece elektrikli otomobil sunma gibi büyük ve radikal hedefler koyan marka, bu hedefine bu yıl Mercedes-EQ alt markası ile Türkiye’de sunduğu tam 5 farklı elektrikli modeliyle yaklaşmayı planladı ve bu markasını Elektriğin Mercedes’i olarak dünyaya duyurdu. 130 yılı aşkın süredir koruduğu liderlik konumunda, bu hedef kesinlikle hepimize iyi gelecek.

Hepimiz dünyaya iyi bir isim, değerli bir miras bırakmak istiyoruz. En azından elimizden geleni yaptığımızı bilerek yaşamanın keyfine paha biçilemez. Peki ama hayat pratiğinde yeri olmayan öneriler, sizde de fayda sağlamayan bir vicdan azabı yaratmıyor mu? Mesela yedi tepeli, bol yokuşlu güzel İstanbul’da yaşayanlar için ‘işe bisikletle gidin’ tavsiyesi ne kadar gerçekçi? Yakılan her litre benzinin gelecek için yaklaşık 2.35 gram CO2 oluşturduğunu düşünürsek, uygulanabilir, gerçekçi hatta keyifli çözümlere ihtiyaç duyuyoruz. Evet ‘keyifli’ çünkü elektrikli Mercedes-EQ ailesi sayesinde, çevreye ve dünyaya dost olurken sürüş keyfimizden ve kullanım kolaylığından ödün vermek zorunda kalmıyoruz.

5 Farklı Model İle Elektrik Liderliği.

Mercedes-EQ ailesinin Türkiye’de sunduğu tam 5 farklı elektrikli modeli var ve bu çeşitlilik, markayı sektörün en fazla elektrikli araç modeline sahip markası konumuna getirmiş durumda. Sizi hepsiyle tanıştırmak için sabırsızlanıyoruz, başlayalım!

MERCEDES-EQA

EQA

Yeni jenerasyona ithaf edilen EQA modelinde, geleceğin gözlerine bakıyor gibiyiz. Tamamen elektrikli bir kompakt SUV olan EQA, 422 km’lik menzili, sıfır emisyon değeri ve yalnızca 32 dakikada %80’e ulaşan hızlı şarj özelliği ile elektrikli modellere geçmek isteyenler için şehir içinde kullanıma son derece uygun bir dinamiklik yakalıyor.

MERCEDES-EQB

EQB

Tıpkı EQA gibi kompakt bir SUV olan EQB, tasarımını kompaktlıktan genişliğe doğru ilerletmiş. Elektriğin yeni boyutu olarak sunulan EQB’de karakteristik, köşeli bir tasarımın yanı sıra 7 kişilik koltuk seçeneği bulmak mümkün. Geniş bagaj ve iç mekanı ile de elektrikli sürüşü daha büyük bir boyuta taşıyor.

MERCEDES-EQC

EQC

Markanın ilk tamamen elektrikli modeli EQC, bir EQ modelinden bekleyebileceğiniz her şeye sahip. Güvenlik, performans ve lüks SUV tasarımı bizce tek kelimeyle hayranlık uyandırıcı.

MERCEDES-EQE

EQE

Sportif bir sedan olarak tasarlanmış EQE ise dinamik tasarımından son teknolojiyle donatılmış iç mekanına kadar, duyusal estetiği en yüksek seviyede mühendislik sanatı ile birleştirmeyi başarmış. EQE, sunduğu 559 km menzil ve lüks detayları ile hem şehir içi hem şehir dışı kullanıma uygun ve elektromobilitenin lüks çağını başlatan bu model kesinlikle favorilerimizden.

MERCEDES-EQS

EQS

Dünyaya adanmış bir tasarım. Elektrikli otomobilin dönüm noktası da diyebiliriz EQS için. Eşsiz tasarımıyla bugüne kadar üretilmiş en aerodinamik seri üretim otomobil olma özelliği taşıyor. Devrim niteliğinde geniş hyperscreen ekranı, sürdürülebilir bir gelecek için sıfır emisyon ve 649 kilometre menzil sunuyor! Mercedes-EQ’nun en üst segment modeli EQS, elektrik ve alışık olduğumuz Mercedes lüksünü mobilitenin zirvesinde birleştirdi bile.

Ya Sonra?

Sanıyoruz ki elektrikli otomobile geçmeyi çok isteyen ama adım başı benzin istasyonu bulunabilen bir dünyada aracını şarj etmekle alakalı soruları olan tek kişi biz değilizdir. Mercedes-Benz, bu soruları tamamen ortadan kaldıran çözümleriyle de yanımızda. Ve inanın bir priz bulmak, benzin istasyonu bulmaktan çok daha kolay.

EQ modellerini şarj etmek için çok sayıda güvenilir ve basit şarj seçenekleri bulunuyor. Aracımızı nerede şarj etmek istediğimize biz karar veriyoruz. Bir wallbox (duvar tipi şarj ünitesi) ile kendi evimizde, şehir içindeki halka açık bir şarj istasyonunda ya da otoyoldaki bir hızlı şarj istasyonunda şarj edebiliriz. Ayrıca geleneksel ev tipi prizde şarj işlemi için standart şarj kablosu da sunuyorlar.

Yolda nerede olursak olalım elektrikli otomobilimizi herhangi bir halka açık şarj istasyonunda şarj edebiliriz. İster katlı otoparklarda, ister süpermarket park alanlarında veya yol kenarındaki park yerlerinde bu noktalar kolaylıkla bulunuyor. EQ ailesinin kısa sürede hızlı şarj olabilme özelliği sayesinde, şarj molası hesaplamamıza hiç gerek kalmıyor!

“Tek başına görülen rüya, yalnızca bir rüyadır. Beraberce görülen rüya ise gerçektir.” Tertemiz ve nefes alan bir gezegen mümkün. Mercedes-EQ ailesi, bu rüyayı hep birlikte görüp gerçeğe dönüştürmek için onu keşfetmemizi bekliyor. Geleceğe ince ruhlu ve zevkli bir adım atmak için tüm modelleri keşfedin!