Daha önce Kite Surf yapmış mıydınız? Kite Surf yapmayı bir kere deneyenler için denizin, özgürlüğün, rüzgarın ve tatilin anlamı sonsuza kadar değişiyor. Kite Surf ile geçen bir yazdan şehre dönüş zamanı geldiğinde kendinizi kesinlikle daha cesur, ekstrem ve güçlü hissediyorsunuz. Sağladığı adrenalin, kondisyon ve zafer hislerinden sonra, tatil destinasyonunuzu seçerken kendinizi “Burada Kite Surf yapabilir miyim?” sorusunu sorarken bulursanız şaşırmayın.

Teknolojinin öncü markası Lenovo’nun 2021 yılından beri sponsorluğunu üstlendiği Lenovo Kitextreme okulunun atmosferinden aldığımız ilhamla Kite Surf hakkında bilmeniz gereken her şeyi sizin için inceledik. Gelin birlikte bakalım!

Kite Surf Nedir ve Nasıl Başladı?

Başlangıcı 1800’lere uzanan Kite Surf, ilk olarak rüzgarın gücüyle karada arabaları ve suda gemileri hareket ettirmek için daha geniş “uçurtmalar” kullanılması fikriyle başlamış. Bugün de kullandığımız enerji tiplerinden olan “Kitepower” da bu sayede keşfedilmişti. 1990’ların başından beri ise gelişip dönüşerek en modern haline ulaşan Kite Surf, rüzgarla dans etmemizi sağlayarak bizi güçlendiriyor, eğlendiriyor ve fiziksel kapasitemize farklı bir gözle bakabilmemizi ve “Yıllardır tanıdığım bedenimin bütün bunları yapabildiğine inanamıyorum” dememizi sağlıyor. Paraşüt ve board ile yapılan rüzgar sörfü olarak da tanımlayabileceğimiz Kite Surf, kendi içinde birden fazla stil de barındırıyor. Wake Style, Free Style, Crushing, Wave Riding, Jumping bunlardan bazıları. En zevklisi de zamanla favori stil veya stillerinizi keşfetmek.

Nelere İhtiyacımız Var?  

Surf dediğimiz anda aklınıza ilk olarak çılgın dalgaların arasından çıkan surfer görüntüleri geliyorsa bir dakika durun. Çünkü Kite Surf için dalgalara değil rüzgara ihtiyacımız var. Tabii ki boyumuzu aşan dalgalar arasında Kite Surf yapmak da mümkün fakat şart değil. 12-20 knot arasında sabit esen bir rüzgar varsa dünyanın her yerinde Kite Surf yapabiliyoruz.

Rüzgarın yanında 10 yaşından büyük ve istekli olmanız yeterli! Sıra ikinci ihtiyacımız olan eğitim kısmına geldi. Kite Surf zorlayıcı bir spor olmasa da tekniklerini ve inceliklerini, güvenebileceğiniz bir eğitmenden öğrendiğinizde çok daha eğlenceli bir hal alıyor. Örneğin kendi deneyimimizden yola çıkarak Lenovo Kitextreme’de alanında yetkin, çok tecrübeli, pek çok yarışmaya katılmış ve dereceler kazanmış olan eğitmenlerinden güvenle eğitim alabilirsiniz. 

Eğitimin ardından temel malzemeler ihtiyaç listemizin son sırasında çünkü özellikle dönemsel olarak Kite Surf yapacaksanız hijyenine ve ekipman donanımına güvendiğiniz okullar size ihtiyacınız olan tüm malzemeyi tedarik edecektir. Böylece yanınızda fazladan eşya taşımamış oluyorsunuz. Biz bu konuda da Lenovo Kitextreme’e elimizi kolumuz bomboş bir şekilde gidip tüm ihtiyaçlarımızın pırıl pırıl sağlanmasına çok alıştık.

Yine de malzemelerinizi de almak isterseniz, uçurtma/kite, Kite Board, şişirmek için bir pompa, sert rüzgarda Kite Surf yapmanızı sağlayacak ipler, Kite üzerinde kontrol sağlamanız için bir Bar ile güvenlik kordonu ve son olarak rüzgarın etkisiyle ortaya çıkan kuvveti bele bağlamanızı sağlayan önemli bir destek olan Trapez edinebilirsiniz.

İşte hazırız! Bekle bizi Lenovo Kitextreme

Nedir ve nasıl sorularımıza cevap bulduktan sonra sıra geldi ‘nerede?’ bölümüne. Kite Surf yapmak veya öğrenmek için okul seçerken pek çok kriterimiz olmalı. Lenovo Kitextreme okulu ise açıkçası bizim tüm kriterlerimize ‘tik’ atan bir yaşam alanı/okul oldu.

Ülkemizin en ideal surf destinasyonu olarak kabul edilen Muğla’nın Ula ilçesine bağlı Akyaka’da olması, farklı seviyelere tek merkezde hitap edebilmesi, hijyene verilen ekstra önem, kurucu ortaklarından Taner Aykurt gibi şampiyonluklara ve ödüllere sahip eğitmenlerle çalışma imkanı sunması seçim sürecimizi çok kolaylaştırdı. Bütün bu özelliklerinin yanında Lenovo Kitextreme’de geçirdiğimiz zaman boyunca çok eğlendiğimizi ve dinlendiğimizi -hatta ofis çalışma alanlarında bilgisayarımızı açıp çalıştığımızı bile- söylemeliyiz.

Dinlendirici şık dekorasyonu, yoga programları, DJ performansları eşliğinde Kite Surf sonrası depoladığımız tüm enerjiyi akıtabildiğimiz anlar, paddle board üzerinde özgürleşme halimiz… Burada istediğimiz an izole ve huzurlu, istediğimiz an sosyal ve kalabalık olabileceğimizi hatırlatan bir yerde olduğumuzu her an hissettik. Siz de bu yaz kendinizin en extreme, cesur, güçlü ve çok eğlenceli versiyonuyla tanışmak isterseniz Lenovo Kitextreme’i daha yakından inceleyebilirsiniz!