Madalyonun hep iki yüzü olduğunu konuşuyoruz. Fakat söz konusu spor olduğunda madalyon, fraktala dönüşebiliyor! Bir yanda Super Bowl’a verilen reklamlar, NFL’de sahne alan sanatçılar, F1’in peşinde dünya turuna çıkan fanlar; diğer bir yanda ise sporcuların markalar ile yaptıkları iş birlikleri, Sultanlar Ligi’nin tüm dünyanın dikkatini çeken yükselişi… Money Ball filminde Billy Beane’in, Air filminde Sonny Vaccaro ve Deloris Jordan’ın ilham verici hikâyelerinin ardından bu sefer başrole biz geçiyoruz! Tabii, sporun sonsuz seçenekleri arasında hayattaki tutkularımızı yatırım tercihlerine dönüştürebileceğimiz bir araştırma ile! Hadi o zaman, finiş çizgisine!

Spor Yatırımları | Fotoğraf: Matthieu Pétiard – unsplash.com

Efsanevi basketbol oyuncusu Michael Jordan, bir kişinin büyük başarılara ulaşabilmesi için ilk kendisinden büyük şeyler beklemesi gerektiğini söylüyor. Peki, sizin için başarı ne anlama geliyor? Kendimizi geliştirmek, bedenimizin sınırlarını şefkat ile aşmak için biz spora yönelirken spor endüstrisi de büyümeye devam ediyor. The Business Research’ün yaptığı araştırmalara göre 2023 yılında spor marketinin küresel değeri 512,14 milyar dolarken bu sayının 2027 yılına kadar 623,63 milyar dolara çıkacağı tahmin ediliyor. Her ne kadar spor yatırımları dediğimiz zaman başarılı iş insanlarının satın aldıkları futbol takımları aklımıza gelen ilk örnek olsa da Grand View’un araştırmalarına göre 2030 yılında küresel değerinin yaklaşık 57 milyon doları bulacağı öngörülen spor teknoloji şirketleri, koleksiyon parçaları ve turizm derken liste uzayıp gidiyor.

Spor Yatırımları | Fotoğraf: Steven Lelham – unsplash.com

Spor Yatırımları

Yüz binlerce kişinin televizyondan, stadyumlardan veya spor salonlarından farklı şekillerde dahil olduğu sporun yatırımcılara özel sunduğu çeşitli seçenekler bulunuyor. Her yatırım seçeneğinde olduğu gibi spor yatırımları da uzmanlar eşliğinde doğru analizler ve araştırmaların ardından finansal kazanç elde etmek için atılan adımları kapsıyor. Spor endüstrisi içerisinde etkinlik sponsorluğu, spor takımlarının özel ürünleri, koleksiyon parçaları, takım sponsorlukları, spor teknolojileri, tesis yatırımları, E-sports ve daha birçok seçenek yer alıyor.

Spor Yatırımları | Fotoğraf: Renith R – unsplash.com

Spor Yatırımı Seçenekleri

Hepimizin farklı beklentiler ve hedefler ile başladığı yatırımda uzmanlar eşliğinde çalışırken nasıl bir yatırımcı olacağımıza karar vermemiz ve hayatımızı en çok yansıtan seçeneklere yönelmemiz önem taşıyor. Özellikle spor yatırımlarına dahil olmadan önce kendimize “Nasıl bir yatırımcıyım?” diye sorabiliriz. Örneğin; “Momentum” olarak adlandırılan yatırımcılar, spordaki geçmiş trendleri daha az dikkate alarak sezonun öne çıkanlarına yönelirken “Contarian” şeklinde tanımlanan yatırımcılar, spor dünyasının daha az dikkat çeken takımlarına ve markalarına uzun vadede finansal bir dönüş kazanacaklarını umarak eğilim gösteriyorlar. Spor yatırımlarında “Sharp” olarak isimlendirilen yatırımcılar ise büyük finansal geri dönüşler alacaklarına inandıkları endüstrinin önemli isimlerine yöneliyor. Biz de farklı spor yatırım seçenekleri ile her bütçe ve tarza uygun yolları aşağıda araştırıyoruz!

 • Halka Arz Edilmiş Spor Şirketleri

Spor yatırımlarına dahil olabilmenin kolay ve her bütçeye uygun seçenekler ile ulaşılabilir kabul edilen seçeneklerinden birini halka arz edilmiş spor şirketleri oluşturuyor. Hisse senedi alarak yatırım yapılabilen bu seçenekte özellikle spor ekipmanları üreten şirketler ön plana çıkıyor.

 • Spor Koleksiyonları

Vanilla Sky filminde Tom Cruise’un vintage beyzbol kartlarını, Charlie Sheen’in hep merak edilen spor koleksiyonunu hatırlıyor musunuz? Belki nadir bulunabilen Rocky figürlerine ulaşmak çok kolay olmasa da spor koleksiyonerliği, yatırımcılar tarafından sıklıkla tercih edilen bir hayat tarzı seçeneği olarak karşımıza çıkıyor. İmzalı formalar, vintage spor eşyaları, figürler ve özel ürünler spor koleksiyonları içerisinde ön plana çıkıyor.

 • İyi Yaşam Alanları ve Spor Salonları

2022 yılında market değeri 5.6 trilyon dolara çıkan iyi yaşam ve 2030 yılına kadar Custom Market’in araştırmaları ile değeri 125.23 milyar dolara çıkacağı tahmin edilen spor salonu zincirleri dikkat çeken yatırım seçenekleri arasında yerini alıyor. Farklı bütçelere ve tercihlere göre bu alanda yatırımlara yönelenler arasında yoga ve zincir spor salonları ortaklığı dikkat çekiyor.

Spor Yatırımları | Fotoğraf: Florian Olivio – unsplash.com
 • E-Sports

Teknolojideki gelişmeler ve dijital dünyanın yükselişi yatırımcıları E-sports’a yönlendirmeye başlıyor. Dünya çapında 385 milyonluk bir izleyici kitlesine sahip olduğu düşünülen E-sports’un kendi ligleri bulunuyor. Şu an marketteki değeri diğer seçeneklere göre yüksek olmasa da sadık bir izleyici kitlesine sahip olduğu için uzun vadede bir kazanç sağlayacağı düşünülen E-sports’un sunduğu yatırım seçenekleri arasında halka arz edilmiş şirketler, teknolojik donanımlar ve takımlar yer alıyor.

 • Spor Teknolojileri

2030 yılında küresel marketteki değerinin 57 milyon dolara yaklaşacağı düşünülen spor teknolojileri, yatırımcılar tarafından sıklıkla tercih edilen yeni yollardan birini oluşturuyor. Sanal gerçeklik odaklı şirketler, sporcu ve takım performansı hesaplayan teknolojiler, stadyumlara özel geliştirilen app’ler ön plana çıkıyor.

Spor Yatırımları | Fotoğraf: Jonathan Chng – unsplash.com

Spor Yatırımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her yatırımda olduğu gibi spor yatırımında da dikkate alınması gereken riskler ve finansal geri dönüş kazanabilmek adına yapılması gereken analizler bulunuyor. Her zamanki gibi uzmanlar ile çalışmanın önemini belirtirken spor yatırımında dikkat edilmesi gerekenleri paylaşıyoruz!

 1. Pazar Araştırması: Spor endüstrisine yatırım yapmadan önce sporun ekonomi, ülkelerin politikaları ile parallelik gösterdiğini ve buna bağlı riskler ve olanaklar taşıdığını hatırlamak önem taşıyor. Bu noktada uzmanlar ile doğru pazar araştırmaları yapmak ve analizlerde bulunmak gerekiyor.
 2. Finansal Analiz: Her yatırımda olduğu gibi spor yatırımlarında da uzmanlar ile sektörün finansal analizini ve likiditesini doğru analiz etmek önem taşıyor.
 3. Yatırımda Çeşitlilik: Bütün yatırım kollarında olduğu gibi spor yatırımlarında da çeşitliliğe gitmek önem taşıyor. Bu noktada birçok uzman, futbol takımlarının farklı özellikleri bulunan on bir oyuncu ile kadrosunu oluşturmasından ilham alabileceğimizi paylaşıyor.
 4. Duygusal Kararlardan Uzak Durun: Özellikle spor yatırımlarında duygusal kararlar yatırımı etkileyebiliyor. Bu noktada uzmanlar ile çalışmak duygusal kararlardan uzak durmamıza yardımcı olabiliyor.
 5. Takım ve Oyuncu Performansları: Momentum şeklinde tanımladığımız yatırımcılar, oyuncuların ve takımların geçmiş performanslarındansa günümüzün trendlerini takip edebiliyor. Fakat yatırım kararları verirken geçmişi iyi değerlendirmek ve bu performans değerlendirmelerine göre öngörülerde bulunmak daha sağlıklı yatırım kararları almamıza yardımcı oluyor.
 6. Hukuki Çerçeve: Özellikle halka arz edilmiş spor şirketlerine ve takımlara yönelenlerin sporun karmaşık duyulabilen hukuki çerçevesi hakkında bilgi sahibi olması önem taşıyor. Bu alanda yatırım yapacak kişilere medya haklarını da iyi araştırması öneriliyor.

Hayattaki tutkularımızı yatırımlara dönüştüreceğimiz diğer yazılarımızda görüşmek üzere!

Spor Yatırımları yazımızda farkı hayat tarzlarına hitap eden yatırım türleri hakkında bilgi vermeyi amaçlıyoruz. Sitemizdeki bütün içerikler bilgilendirme amacıyla yazılmıştır. İçeriklerdeki bilgiler konusunda konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce bir uzman görüşü almanızı tavsiye ederiz. Yatırım hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

***

UYARI NOTU:

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yatırım yapmadan önce kendi risk ve getiri tercihlerinizi öğrenmeli ve her halükarda söz konusu faaliyetler için yetkili bir kuruluşu ile çalışmanızı ve diğer kaynaklardan faydalanmanızı öneririz. Zira sadece buradaki bilgilerle yatırım yolculuğunuza başlamanız beklediğiniz sonuçları doğurmayabilir. Beklentileriniz kapsamında bir getiri elde edemeyebileceğiniz gibi, risk algınızın üzerinde bir kayıp yaşayabilirsiniz. Buradaki yazılarda yer alan bilgiler, ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil, suret ve nam altında olursa olsun herhangi bir karara dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. İşbu yazılardaki yorumlardan; eksik bilgi ve/veya güncellenme gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan ve burada yer alan bilgiler dayanarak alınacak yatırım ya da benzeri kararların sonuçlarından Odea Bank A.Ş. ve çalışanları sorumlu değildir.

Kapak Fotoğrafı: Tim Gouw – unsplash.com

İlginizi çekebilir: Odea’dan Moda Yatırımları