Geçtiğimiz gün hepimiz mutlu bir güne uyandık – yılın “o zamanının” geldiğini fark ettik çünkü: 2020’yi geride bırakırken, Spotify, yıl boyunca en çok dinlediğimiz sanatçıları, tekrar tekrar çaldığımız o şarkıları, sohbetine, hikâyelerine tanık olmaktan zevk aldığımız podcastleri paketleyip, özet haline getirip bize armağan etmişti. Başka bir deyişle, Spotify Wrapped yani Spotify 2020 Özeti zamanı gelmişti!

2020’de Türkiye’de En Çok Dinlenenler

Ezhel

Spotify 2020 Özeti verilerini öğrenmeyi ve paylaşmayı, tabii ki en çok kişisel müzik ve podcast dinleme alışkanlıklarımızı görselleştirdiği için seviyoruz: Kendi favorilerimizi arkadaşlarımızla paylaşırken onların favorilerini öğrenmek bir yana, arkadaşlarımızı müzik zevklerine göre daha yakından tanımak, hatta belki de kendimiz hakkında hiç bilmediğimiz şeyler keşfetmek… Diğer yandan bu veriler sadece kişiye özel paketlenmiyor, yaşadığımız ülkede en çok dinlenen, en popüler sanatçıları, şarkıları ve podcastleri de ortaya döküyor. Bu da, henüz keşfetmediğimiz yepyeni sanatçıları keşfetmek, daha da geç kalmadan çalma listelerimize eklemek için birçoğumuza bahane oluyor.

Zeynep Bastık

Spotify‘ın verilerine göre bu yıl Türkiye’de en çok dinlenen sanatçı Ezhel oldu. Tıpkı, son iki yıldır olduğu gibi… Üç yıldır Türkçe rap müziğin çok daha geniş kitlelere yayılmasını sağlamış olan Ezhel‘in, kaliteli müziği ve dile dolanan sözleriyle gerçekten de rap müziğe en uzak olanların bile alışkanlıklarını değiştirebilecek güce sahip olduğunu gördük, görmeye devam ediyoruz. Ezhel’i Sezen Aksu ve Murda takip ediyor ama listede bir diğer dikkat çekici isim Zeynep Bastık. Türkçe pop müziğin dev sanatçısı Sezen Aksu’nun ardından Türkiye’nin en çok dinlenen ikinci kadın sanatçısı olmayı başaran Zeynep Bastık, geçtiğimiz yılki yükselişiyle zirveye oynuyor. Tanınmaya, sevilmeye ve dinlenmeye ev konserlerinin video kayıtlarıyla başlayan Zeynep Bastık’ın en dikkat çeken işlerinden biri Ezhel’in “Felaket” isimli şarkısını yorumlaması olmuştu. 2020’de Türkiye’de en çok dinlenen şarkı en çok dinlenen sanatçılardan ikisinin işbirliğiyle ortaya çıkmış: Ezhel ve Murda’dan “Bi Sonraki Hayatımda Gel“.

En çok dinlenenler listesine giren diğer bir isim ise Unutulacak Dünler ve Sağı Solu Kes ile HİZA’yla en çok dinlenen albümler listesinde de yer alan Gazapizm.

2020’de bizim en çok ne dinlediğimizi soracak olursanız cevabımız: Kalben! Ruhumuzu dokunan şarkılarıyla Kalben’in en sevdiğimiz parçaları; Saçlar, Kalp Hanım ve Sadece.

En Çok Dinlenen Müzik Grupları

Listeye giren en çok dinlenen müzik grupları ise son yılların gittikçe daha çok kişi tarafından sevilen bağımsız müzik gruplarından Yüzyüzeyken Konuşuruz ile Dolu Kadehi Ters Tut ve yılların eskitemediği Duman olmuş.

Peki türler?

Türler söz konusu olduğunda indie müziğe olan ilginin artışı ilgi çekerken listenin en üstünde rap ve trapin yer alması ise kendini tekrarlayan ve şaşırtmayan bilgilerden. Trap demişken Orman Kanunları ile bu yıl da en çok dinlenenlerde yer alan Ben Fero ve yılın öne çıkan şarkılarından, Zen-G ve Ati242’nin Alev Alev’ine de değinmeden geçmemek gerekiyor.

Türkiye’de En Popüler Podcast Yayınları

Hepimizin evlere kapandığı bir yılda, belki de kolektif olarak en çok değişen özelliğimiz podcastlere olan ilgimiz, daha doğrusu bağımlılığımız oldu. Gerçekten de takip etmeye başladık mı sürükleyici bir diziden, arkadaşlarımızla yaptığımız saatler süren haftalık telefon konuşmalarından ya da bir solukta okuyup bitirdiğimiz romanlardan farklı olabilen podcastler, 2020’de büyük bir çıkış yaptı. Bu yıl Türkiye’de en çok toplum ve kültür, sanat ve eğlence ile komedi başlıklarındaki podcastler dinlenmiş. Zirvede ise Kendine İyi Davran var. Klinik psikolog Beyhan Budak’ın keşfetmeyi, motive olmayı ve yüzleşmeyi hedefleyen kişisel gelişim podcasti Kendine İyi Davran, birçok kişiye ilham ve motivasyon sağlamışa benziyor. Hayatın içinden, kafa dağıtmalık ama bir o kadar da eğlenceli sohbetlere tanık olmak isteyenlerin tercihi ise, her hafta binlerce kişi tarafından takip edilen Umarim annem dinlemez ve O Tarzı mı? olmuş.

2020’de Dünyanın En Çok Dinlenenleri

2020 yılında tüm dünya da bizimle birlikte evlere kapandı, fakat çalan müzikler biraz farklıydı. Dünyada en çok dinlenen sanatçılar Bad Bunny, Drake, J Balvin, Juice WRLD ve The Weeknd olurken en çok dinlenen şarkı ise The Weeknd’e ait: “Blinding Lights“. Geçtiğimiz yıl Grammy Ödülleri’nde tarih yazan Billie Eilish ise hem bu başarısının hem de henüz gösterime girememiş yeni 007 filmiyle aynı adı taşıyan şarkısı “No Time to Die” sayesinde dünyada en çok dinlenen kadın sanatçı olmuş.

Dünyadaki podcast dinleme alışkanlıkları ise Türkiye’yle benzerlik gösteriyor. Toplum ve kültür ile komedi başlıkları öne çıkarken, dünyada en çok dinlenen podcast The Joe Rogan Experience olmuş. Amerikalı komedyen Joe Rogan’ın sesli ve video podcasti The Joe Rogan Experience, 2009’dan beri devam ediyor ve her bölümü milyonlarca kişi tarafından dinleniyor. Politikacılardan ünlü müzisyenlere, film yıldızlarından sporculara, bilim insanlarından yazarlara birçok farklı alandan konukları ve hayatın her alanına dokunan konu başlıklarıyla büyük ilgi uyandırmaya devam ediyor.

Kişisel Spotify #2020Wrapped yani Spotify 2020 Özetinize bu linkten ulaşabiliyorsunuz. Bu yıl siz en çok hangi sanatçıları, hangi şarkıları, hangi albümleri, hangi podcastleri dinlemişsiniz?