Sakıp Sabancı Müzesi etkinlikleri kapsamında ZERO Geleceğe Geri Sayım Sergisi’ne paralel Alman Sineması Günleri başladı!

zero_ssm_556x170

ZERO Geleceğe Geri Sayım Sergisi’ni konu alan ZERO akımı II. Dünya Savaşı sonrası oluşan yıkım ve olumsuzluğa karşı; Heinz Mack ve Otto Piene’nin eserlerini sergileyecek bir alan bulamaması ve ZERO denilen hayali bir alan yaratmalarıyla başladı ve bu akım dünyanın birçok yerinde desteklendi.

Sergiye paralel olarak gerçekleşen SSM Alman Filmleri Günleri’nde, 7 Ekim – 6  Ocak tarihleri arasında her çarşamba 18:00’de bu kapsamda bir film gösterimi yapılacak. Etkinlik kapsamındaki tüm filmler, orijinal dublaj ve Türkçe altyazılar eşliğinde ücretsiz olarak izlenebilecek.

Film seçkisi Fatih Akın’ın Gegen Die Wand’ından Florian Henckel von Donnersmarck’in Das Leben der Anderen’ine kadar çok geniş bir seçkide sunuluyor. Filmler arasında The Pianist, Goodbye Lenin!, Paris Texas gibi kültler de bulunmakta.

das-leben-der-anderen-243056l

II. Dünya Savaşı ve sonrası ile ilgili bir şey görür görmez kendimi izlemekten, okumaktan hiçbir zaman alıkoyamamışımdır. Programdan ilk önerim olan Das Leben der Anderen de Doğu Almanya’da başlayıp, Berlin Duvarı’nın yıkılmasıyla sona eren aslında politik olmayan bir film. Filmde karakterler özenle işlenmiş. Başkalarının hayatını izlerken, onlara ne kadar dahil olabilirsiniz, bu filmde bunu görebiliyorsunuz. DDR ile ilgili izlediğim filmler arasında ilk sıralarda yer alıyor. İzleyin; pişman olmayacaksınız.

Head_On_17

Hala izlemeyenler için; ikinci önerim, Fatih Akın’ın Gegen Die Wand’ı; gerçekten atlanmaması gereken bir film. Filmde Türk aile yapısının ilişkiler üzerindeki etkisini, ataerkil toplum yapısının Türk kadınlarını nasıl etkilediğini ve bu doğrultuda bağımsız olma dürtüsünün neler yaptıracağına dair bir hikaye izliyorsunuz. Sibel ve Cahit’i izlerken içimizden bir şeyler bulacağınıza eminim.

18809178.jpg-r_640_600-b_1_D6D6D6-f_jpg-q_x-xxyxx

En merak ettiğim ise bir türlü vakit bulup da izleyemediğim Der Himmel über Berlin. Filmin çok samimi, oldukça ilgi çekici olduğu söyleniyor.

Savaşı ‘koklamak’ adına; kaçırılmaması gereken etkinlikler listesine alınmalı, filmler mutlaka izlenmeli. Şimdiden iyi seyirler!

Etkinlik takvimine buradan ulaşabilir, ZERO sergisi ile Irmak Özer’in yazdığı yazıyı buradan okuyabilirsiniz.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN