Gelin düşünelim. Bu yazıyı elimizde bir bardak çayla okuyan kaç kişiyiz? Malum, günlük 245 milyon bardak çayın içildiği yerdeyiz. Sahi, ya çay olmasaydı! Kahvaltıda, yemekten sonra, bir şeyi beklerken, beklediğimiz şey olunca, olmayınca, misafirlikte, hastalıkta, hararette, deniz kenarında, kar yağınca, ilk yağmur damlası düşünce, düşününce… Ne yapacaktık biz? Neyse ki topraklarımız, onu hiçbir zaman bizden mahrum bırakmamaya oldukça elverişli. Eşlik ettiği her şeyi güzelleştirmeye devam edecektir, şairin de dediği gibi: “Çay, henüz her şey bitmedi demektir.”

Beklenen Buluşma: Türk Çayı X Starbucks®.

Türk çayı, en az onun kadar sevip asla vazgeçemediğimiz Starbucks® ile buluşuyor!

“Bir çayını içerim.” ritüelimizin yeni ev sahibi artık Starbucks®. Bundan böyle, Rize’de yetişen en kaliteli çay yapraklarının taze kokusunu yayacak caddelerimize. 400 mağazasının tümüne kurulan geleneksel tat profillerine en uygun demleme makineleri saygı duruşuna geçti bile.

Kırmızının Tüm Tonlarındaki Çizgimiz ya da Fincana Yansıyan Yakut: Çay!

Biliyorsunuz, bize çay beğendirmek kolay değildir. Nereye gitsek, çayına göre değerlendiririz. Küçükken içtiklerimize benzesin ama bazen de şaşırtsın isteriz. Kaç dakika kaynamalı, ne kadar süre sonra içilemez olur, nasıl bardakta içilir, hangi harman en iyisidir hepsini adımız gibi biliriz. Starbucks®, uzun çalışmaları sonunda çaydaki çizgilerimizi o kadar iyi analiz etmiş ki, aile büyüklerimizi bile gözü kapalı getirip “yapmışlar” dediklerini duyabileceğiz.

Peki ama nasıl? Yıllardır çay demlenen evlerimizde bile sabah başka, akşam başka tat verebilen bir içeceği, 400 mağazada nasıl her bardakta aynı kusursuzlukta sunacaklar? Cevabı deneyimde saklı.

Global Deneyim.

Starbucks®, Türk kahvesiyle bulunduğu bölgenin kültürüne olan saygısını ve sahipleniciliğini daha önce kanıtlamıştı. Bunca yıldır Türk çayını mağazalarında göremememizin sebebi ise, kusursuz bir çay içececeğimizin garantisi niteliğinde. Acelesi olmayan ve en iyisini yapana kadar araştırmaya, denemeye devam eden Starbucks® için halis Türk çayını demlemenin bir zamanı vardı. Artık zamanı geldi.

Önce, eşsiz harmanı için globalliği es geçmeyerek Rize’deki Rainforest Alliance sertifikalı bir yerel üreticiyi tercih ettiler. Ardından geleneksel tat hafızamıza en uygun demleme yöntemini sunan makineleri tüm mağazalarına kurdular. Uzun süren çalışmaların ardından Starbucks® mağazalarından yükselen çay kokusu, şimdiden burnumuzda.

Eşliksiz Olmaz.

Çay, oldukça kişisel bir alışkanlığımız aynı zamanda. Açık, koyu, limonlu, şekerli, sade… Birinin çayı nasıl içtiğini bilmek, sevgi gösterisi gibidir mesela bizde. Karşımızdaki daha sipariş vermeden limonlu sevdiğini hatırlamak, “sana önem veriyorum” demenin Türkçesidir.

Starbucks® da kendine özgü yorumuyla nane, limon, akide şekeri ve bal gibi çayın önemli eşlikçilerini unutmamış. Çayımızın vazgeçilmez eşlikçisi hangisiyse, ona göre kişiselleştirebileceğiz.

Kutlama Vakti!

Starbucks®, Türk çayının müjdesini ilk önce Rize’de, tam da üretimin yerinde üreticisiyle kutladı. Biz kendi kutlamamızı eve en yakın mağazasına saklıyoruz. Yanında bir parça akide şekeriyle birlikte elbette.

Çay içme konusunda dünya lideri olan ülkemizle, lezzet liderliğini kimselere kaptırmayan Starbucks® buluşmasını kutlarız. Nice 245 milyon bardağa, 245 milyon sohbete!