İstanbul’ daki etkinlikleri hayranlıkla izlerken kendi seçeneklerini de göz önünde bulundurması gerekenler için özenle hazırlanmış; bir dünya turu niteliğinde gerçek, etkileyici ve vurucu, masal tadında renkli, büyüleyici bir seçenek…

Ankara’da yaşıyorsanız ve hafta sonu için özel bir planınız yoksa, tek başınıza olsanız bile kaçıp gidebileceğiniz bir mekanımız var: CerModern Sanat Merkezi.

11

CerModern 2010 yılından beri Ankara’da ve uluslararası pek çok sergiye, sanatsal birçok etkinliğe, açık hava film gösterimlerine ve çeşitli workshoplara ev sahipliği yapan bu mekanın yeri gizli saklı olsa da, kendine has bir ruhu olduğu gerçek. Çünkü CerModern sanat merkezi dediğimiz mekan, aslında eski vagon tamirhanelerinin ve cer atölyelerinin restorasyonu ile şu anki görünümüne kavuşmuş bulunuyor. Nitekim isminin CerModern olma sebebi de bu. Yani kimilerinin “Ser Modern” diye andığı bu mekan bildiğiniz, Türkçe’deki “Cer” sözcüğünden gelmekte.

12

CerModern Sanat merkezi olmasının yanında bir çoğu el emeği olan ürünlerin , çeşitli kitapların satıldığı CerShop’a ve sanatla ilgili  hemen hemen her konuda bilgiye ulaşabileceğiniz harika bir kütüphaneye de ev sahipliği yapıyor. Hatta benim de CerModern’de en sevdiğim kısım bu kütüphane bölümü oluyor, hiç sergi görülmeyecekse bile gidip zaman geçirilesi cinsten.

13
14

  Cer Modern Kütüphanesi

Şu sıralar CerModern’e uğrayanları ise bekleyen iki sergi var; bunlardan ilki, önceki tarihlerde İstanbul’un da ağırlamış olduğu Steve McCurry’e ait. İsteyenler aralık ayı ortalarına kadar fotoğrafları görme şansına sahipler.

1

Sergi, sanatçının özellikle Sri Lanka, Afganistan ve Hindistan fotoğraflarından oluşmakta. Fotoğrafların güzelliğinin büyüsüne kapılmamak ise imkansız. Her ne kadar Instagram sayesinde manzara ve mekan fotoğrafları konusunda şaşırma ve beğeni eşiğimizin değiştiğine inansam da özellikle portre ve insan fotoğrafları konusunda McCurry’nin görüsü ve gittiği coğrafyaların çözümlemesi altında adeta kayboluyorsunuz.

Woman reading by the window

 Woman Reading by the Window

Portrait Photographer

Portrait Photographer

Sadece ilk serginin dolaşılması bile saatler sürebiliyor bu nedenle..

Fisherman

Cer Modern’ deki ikinci sergi ise Grayson Perry’ nin Küçük Farklılıkların Kibri (The Vanity of Small Differences) isimli oldukça renkli ve dikkat çekici sergisi. British Council Koleksiyonunda bulunan sergide 6 büyük halıdan oluşan ve pop etkilerle bezenmiş çalışmalar bulunuyor.

2

Sanatçının eserlerinde Tim Rakewell adlı kurgusal karakterin çocukluğundan itibaren yaşadıkları, yaşam evresi ve ölümü anlatılıyor. Bu nedenle kurgusuyla da farklı bir çalışma olarak değerlendirilebilir. Nitekim bu süreç, Perry’ nin BAFTA ödüllü üç bölümlük “Greyson Perry ile Her Şeyin En Zevklisi” adlı belgesel dizisinde de konu alınıyor.

The Agoniy in the Car Park

The Agony in the Car Park

Eserler günümüz koşullarında insanların sosyo-politik konumları, seçimleri gibi aslında oldukça derin konuları bir eser üzerinde toplamış. Bu kadar renkli çalışmaların aslında tuval değil halı dokuması olduğunu bilmekse altında derin bir hazırlanma süreci olduğunu hissettiriyor fazlasıyla.

Lamentation

Lamentation

Kısacası Ankara’da plansız kalanlar için CerModern her zaman iyi bir fikir, çünkü burada her seferinde  görecek, okuyacak izleyecek bir şeyler bulabilir, farklı sergilerdeki kültürler, gerçeklikler, imgeler ve renkler sayesinde yorgunluğunuzu unutabilirsiniz.