Bu yıl da bir sürü yeni yer görüp, lezzetler tadıp, seyahatler ettik. Bundan ibaret değildi tabii hayat. Hem kişisel olarak hem de yaşadığımız yerde değişim ve dönüşümleri de beraberinde getirdi. Koca bir yıl eridi gitti işte… Siz de benim gibi bu yılı yerinde duramadan, yeni yerler keşfetmeye doyamadan geçirdiyseniz yeni yılın ilk günlerinde de keyifle ziyaret edebileceğiniz mekanlar olduğunu söylemeliyim. Yenilik ve güzelliklerle dolu bir yıl olsun:)

Sticky Fingers Konum

Sticky Fingers kafelerin, mekanların ortasında bir yer değil. Farklı bir lokasyonu var; Rumeli Hisarı Fatih Sultan Mehmet Mahallesi’nde; ancak aslında birçok yere çok çok yakın. 2. köprüye, Etiler’e… Uzaklardaysanız da buraya gelmek için yollar aşmaya değer. Öncelikle girdiğinizde sizi gerçekten şık ve farklı bir mekanın karşılayacağını söyleyebilirim. Sol yanda kocaman bir John Lennon baskısıyla karşılanıp, büyükçe bir çam ağacıyla haşır neşir olduktan sonra masalardan birine kurulun ve şehirde pek örneğine rastlamadığımız parmaklıkları takın. Bunlar kanatlarınızı yerken ellerinizin pislenmemesini sağlayan doktor eldivenine benzeyen ufak şeyler. Sonra da kendinizi lezzetlere teslim edin. 

IMG_5351
Sticky Fingers

Sade kanat, çıplak kanat, bira mayalı kanat gibi farklı seçenekler arasında kaç tane yiyebileceğinize siz karar veriyorsunuz. Fiyatlandırma da buna göre şekilleniyor. Yanında cafe de paris, rokforlu, tatlı acı vb. farklı sosları seçebilmeniz mümkün. Soslar da burada üretiliyor ve damak zevkinize uygun olanı seçmeniz kolaylık. Tüm bunların yanı sıra yanlarında kıymalı çili, çeşit çeşit patatesler, coleslow ve salata seçenekleri var. Farklı lezzet arayışına girip, bir yandan da şık ortamları sevenler için birebir. Benden söylemesi! 🙂

Sticky Fingers Adres: Fatih Sultan Mehmet Mah. Bilgi Sok. No:5B Sarıyer / İstanbul

Sivuple Konum

IMG_5560
Sivuple

Moda’daki Saint Joseph’liler Derneği’nin içerisinde Sivuple. Havuzu ve tenis kortunu geçince hemen solda göreceksiniz. Adeta saklanmış gibi , içeriye girdiğinizdeyse iyi ki bulmuşum burayı diyeceğiniz… Sivuple’nin taş fırında yapılan pizzaları, kahvaltı için hazırlanan sucuk, mantar ve yumurtalı pideleri ve kahvaltısı leziz. Özellikle serpme kahvaltıda sunum hoşuma giden şey oldu. Mavili beyazlı pötikareli örtü üzerine gelen tabaklar vintage bir hava katmıştı ortama. Kahvaltıda peynir, zeytin, söğüş gibi seçeneklerin yanı sıra özel reçeller de mevcuttu ve epey doyurucuydu. Fiyatlar da oldukça uygundu; ancak sanırım bundan sonra artışlar olacakmış. Acilen gidin bence!

Sivuple Adres: Caferağa Mah. Hülya Sok. No:5 Kadıköy / İstanbul

Black House Konum

IMG_5570
Black House

Black House, Moda’da meşhur Moda Çay Bahçesi’nin hemen karşısında. Eskiden burada Reçel bulunmaktaydı. Şimdi Black House var ve çok da yakışmış yerine. Mekanın atmosferi en seveceğiniz şey olacak zannediyorum ki; duvarlarda yazılar, siyah gri ve sarının hakimiyeti eşliğinde hoş müziklerle vakit nasıl geçiyor anlayamayacaksınız. Burada atıştırmalıklardan yemeklere kadar geniş bir menü var; ama bana sorarsanız akşam saatlerinde deniz havasına karşı bişeyler içmek için daha uygun burası.

Black House Pub Adres: Caferağa Mah. Moda Cad. Ferit Tek Sok. No:46A Kadıköy / İstanbul

Le Marque Coffee [Bu mekan kapanmıştır.]

IMG_5585
Le Marque Coffee, Kadıköy

Caddebostan’da Barlar Sokağı’na girdiğinizde biraz yürüdüğünüzde solunuzda göreceksiniz. Bence Bağdat Caddesi’nin önemli bir ihtiyacını karşılayacak bu mekan. Çalışanlar oldukça güleryüzlü. Kahveler lezzetli. Tatlılardan frambuazlı cheesecake’i denedim, lezzetliydi. Bunun gibi birçok tatlının da bulunduğu mekanın en önündeki masalara yerleştiğinizde Caddebostan Barlar Sokağı ayaklarınızın altında oluyor. Oturup bol bol etrafı seyirlik, nefes almalık bir yer oluşturmuşlar. Siz iyisi mi, gelin Cadde’ye. Burada soluklanın!

Le Marque Coffee Adres: Caddebostan Mah. Bağdat Cad. İskele Sok. No:5A Kadıköy / İstanbul

Mutlu Seneler!