stockholm 10

Adacıklar: Stockholm adından da anlaşılacağı gibi (hepimizin biraz İsveççe’si vardır elbet – tam Türkçe’ye çevirince “adacık bloğu” gibi bir anlamı var) bir sürü minik adacıktan oluşuyor. Zamanınız varsa Stockholm Archipelago (takımadalar demek) turunu mutlaka yapın, sözüm size sayın doğaseverler!

Bisiklet kültürü özellikle uzun kışlı, kışın karlı ve yokuşları bol bu kuzey şehri için çok gelişmiş. Yokuşlar bana vız gelir diyorsanız kiralayıp şehrin en ücra köşelerini dahi keşfedebilirsiniz.

Cheap Monday, COS, Acne Studios en sevdiğim İsveç markaları. COS’un bir sürü şubesini, Acne’nin Acne Archive diye geçen outletini bile Stockholm’de bulsanız da Cheap Monday ilginç bir şekilde yok. Arada pop-up store’lar açıyorlar, sitesinden takipte kalabilirsiniz.

stockholm 1

Çin yemeği severim, zaten yemeğe çok para harcamak istemiyorum derseniz size bir dumplingci/mantıcı tavsiyesi: Fang Yuan Shi Wu.

Dala atı İsveç’in geleneksel çocuk oyuncağı, bizler için de hoş bir turistik anı objesi. Bütün hediyelik eşya satan dükkanlarda var. Çin işi olanlarını değil, el yapımı oyulmuş, boyanmış olanları tercih edin.

El yapımı çok güzel aksesuarlar var! Siz de düşkünseniz Gamla Stan’daki minik minik el işi aksesuar satan dükkanları arşınlamayı ihmal etmeyin. Ben kendime minik bir broş aldım Dala atlı ve mavi.

Fika deniyor İsveç’in geleneksel kahve molalarına, zaten iyi kahve için adresler birazdan geliyor ama aslında her yerde çok güzel kahve. Hele bir de yanına Kardemummabullar – kakuleli, tatlı bir çörek, tarçınlısı da var ama kakuleli olanları efsane! – alırsanız keyfinize diyecek yok. Benim gibi tatlı, çörek vb. sevmeyen birini bile bağımlı etti o nedenle F harfini tıpkı Fika keyfi gibi biraz uzattım, affedin.

Gamla Stan şehrin en turistik ve en eski bölgesi Gamla Stan, eski şehir/kasaba anlamı. Oyuncak gibi binalar, minicik sokaklar arasında keşif yapmaya, arnavut kaldırımları üzerinde adım almaya, ayrıntıları görüp fotoğraflamaya bolca zaman ayırın ajandanızda.

stockholm 2

Hip ve sanatsal bölgesi şehrin, Södermalm. Gamla Stan’ın güneyinde kalan adacık. Stockholm ruhu taşıyor!

İkinci el yani vintage aşkı tüm Stockholm’ü sarmış. Kıyafet ya da eviniz için aksesuarlar ne ararsanız bir sürü dükkan var. Almayı sevmiyorsanız bile gezmenizi tavsiye ederim.

Johan & Nyström benim en sevdiğim kahveci oldu. Swedenborgsgatan 7‘deki Concept Store’u bir sürü ödül almış. Gittiğimde mekandaki tek turist olmak inanılmaz hoşuma gitti! Drop Coffee de başka bi güzel adres.

stockholm 3

Kahvaltı için çok sempatik ve lezzetli bir adres… Fabrique Bakery, turistik bölgede olsa da bir tourist trap kesinlikle değil!

stockholm 4

Lunapark deyip geçmeyin! Gröna Lund, Stockholm’ün en keyifli aktivitelerinden biri olarak listelerde başı çekiyor

Musluk suyu çok güzel ve bedava! Restoranlar, barlar dahil olmak üzere istediğiniz yerde ücretsiz servis ediliyor. Şişenizi doldurup çıkmayı unutmayın.

Normalm, Gamla Stan’ın hemen kuzeyinde kalan adacık, bir nevi merkez. Lokal olmaktan çok metropol havası taşıyor.

stockholm 5

Oteller ağırlıklı olarak 3 bölgede. Normalm, Gamla Stan ve Södermalm. Ben bu ziyaretimde Södermalm’da kaldım, yine gitsem yine burada kalırım.

Östra Katarina yani Doğu Katarina, Södermalm’ın mutlaka keşfedilmesi gereken bölgesi. Güzel cafeler, sokaklarda graffitiler, çeşit çeşit ikinci el dükkanlar, yerli halk ve hipsterlar burada.

Para birimi olarak İsveç Kronu kullanılsa da ben döviz bürosuna hiç uğramadım ve tek kuruş nakit para harcamadan seyahatimi tamamladım. Hatta bazı yerlerde nakit geçmiyormuş gibi bir şehir efsanesi dahi duymuştum gitmeden.

Red Boat adlı bir bot otelde konaklamayı tercih ettim ve oldukça memnun kaldım. Özellikle gecelik fiyatları buranın 2 katı yerlerin bile odalarında pencere olmama durumu göz önüne alındığında, kocaman camından caddeyi izleme fırsatı bulduğum ferah odamın fiyat-performans oranı çok iyiydi! Şiddetle tavsiye ediyorum.

stockholm 6

Skinnarviksberget: Stockholm’ün muhteşem gün batımları var. Benim gibi günbatımı delileri mutlaka Sodermalm’ın en yüksek noktası olan Skinnarviksberget’e üşenmeyip çıkmalı. Uyarmış olayım giderken ben herhalde yanlış yola saptım falan diyebilirsiniz. Korkmayın sapmadınız!

stockholm 7

T-bana denilen Stockholm metrosu çok güzel. Özellikle mavi hat üzerindeki durakları inip inip gezin. Benim en sevdiklerim Redhuset ve T-Centraal oldu.

stockholm 8 stockholm 9

Urban Deli. Herkesler yazmış ama ben sevemedim, ısınamadım, fazla turistik buldum. Bir sürü şubesi var, Östarmalm şubesinin terası manzara için tercih edilebilir, aynı yerde konaklama hizmeti de veriyor.

Vasaparken, Djurgarden, Vitabergsparken ve tüm diğer parklar… Stockholm yemyeşil, yazın giderseniz mutlaka kapın piknik sepetinizi, çimlerde yayılarak keyif yapın.

Yemek kültürünün aşmış bir durumu yok maalesef İsveç’te. En meşhur yiyecekleri sevenlerinin IKEA’da abonesi olduğu İsveç köftesi. İtiraf ediyorum ki ben sevmiyorum. Bu nedenle size favori Stockholm burger-patates-bira kombinasyonu noktamı açıklıyorum, hele ki yeri gelince turistik bölgede de takılırım, biramı içer geleni geçeni izlerim diyorsanız, bölgeniz Gamla Stan tercihiniz “Barrels Burgers & Beer” olsun.

Ziyaret edilmesi gereken müze, özellikle fotoğraf meraklılarına tavsiyem, Fotografiska. Bunun dışında gidemediğim ama listeme almış olduğum müzeler; Moderna Museet, Nobel ve Vasa Museum.

A’dan Z’ye verdiğim tüm adreslere ve daha fazlasına foursquare listemden ulaşabilirsiniz.