Sizi Türkiye’nin ilk katlanabilir ve sağlıklı su matarası ile tanıştıralım: SuCo! Bu renkli tasarım, piyasa çıktığı ilk günden beri sağlıklı yapısı, katlanabilir formu ve kişiselleştirilebilir tasarımı ile su içme alışkanlıklarımızı değiştirdi. Peki kimin (veya kimlerin) aklına geldi bu yaratıcı fikir? Bu hafta theMagger Kim’in konukları spor aşığı, enerjik, girişimci ve eğlenceli bir ikili: Zeynep Uslu ve Alihan Aker. Gelin, SuCo’nun heyecan verici hikayesini yaratıcılarından dinleyelim. Başlamadan önce bu röportajın mottosunu yazalım: Sıkıcı mataraları bir kenara at, SuCo ile esnek yaşa!

Zeynep & Alihan Suco

Zeynep ve Alihan selamlar. İkinizi de daha yakından tanıyabilir miyiz?

Selamlar! İkimiz de Bilgi Üniversitesi mezunu ve Garanti Bankası kökenliyiz. Girişimcilik öncesi iş geçmişlerimizde sosyal medya, iş geliştirme ve dijital pazarlama var.

SuCo hepimizin hayatına en renkli haliyle hızlı bir giriş yaptı. Fikir nereden çıktı, nasıl oluştu? Süreçten biraz bahseder misiniz?

Buna ben (Alihan) cevap vereyim :) Hani herkes elmaya bakar elma görür ama biri yer çekimini görür ya… Zeynep öyle biri işte. 2 sene önce Nişantaşı’nda bir mağazada gezerken Zeynep SuCo benzeri ama çok düşük kaliteli bir ürün gördü ve şöyle dedi: “Aliço, sence biz bunun sağlıklısını yapabilir miyiz?” Zeynep’in hayatının cümlesidir bu. Çünkü o cümle, bugün SuCo ile Türkiye’de ilk defa su matarası iletişimi yapılmasının, sürdürülebilirlik anlamında da #tekşişekullan hareketinin önünü açtı.

Screen Shot 2016-12-26 at 23.31.53

SuCo’yu biraz daha detaylı inceleyelim… SuCo’nun diğer mataralardan farkını bize bizim anlayabileceğimiz dilde anlatabilir misiniz? Bir de SuCo’yu hangi renklerde bulabiliyoruz?

SuCo’da önce çıktığımız noktalar malzeme yapısı ve fonksiyonellik. SuCo’nun su ile temas eden katmanı ve kapağı polietilen (PE). PE, kalp stentlerinde ve implantlarda kullanılan, insan vücudu ile barışık bir malzeme. Dolayısıyla SuCo’dan su içtiğiniz zaman vücudunuza kanserojen bir madde almamış oluyorsunuz. SuCo’nun 3 katmandan oluşan yapısındaki orta katman poliamid, bu malzeme ile SuCo’nun bakteri üretmesini ve koku yapmamasını sağladık. En dış katmanda ise sağlam olması açısından PET kullandık. Tabii şunları da söylemesek olmaz: SuCo BPA içermez, hafiftir, tekrar kullanılabilir, dondurulabilir ve SuCo’ya 60 dereceye kadar sıvı konabilir.

SuCo’nun lansman renkleri; Kırmızı, Yeşil ve Beyaz. Kırmızı ve Yeşil SuCo logo baskılı, Beyaz SuCo ise baskısız. Beyaz SuCo bizim, kurumsal firmaların ve SuCoholiclerin oyun alanı. Beyaz SuCo’ya asetat kalemi ile yazı yazabiliyor ya da farklı sticker seçenekleri ile kişiselleştirebiliyoruz. Sticker’larda motivasyonel ve cool iletişimler yapmaya özen gösteriyoruz.

Bizim kendimizce en büyük hedefimiz insanların hem kendi bedenlerine hem de doğaya saygılı olmaları yolunda onlara motivasyon ve örnek olmak.

Screen Shot 2016-12-26 at 23.32.16

Su içmenin hayatımızdaki önemini SuCo’nun yaratıcıları olarak, bir de sizden dinleyebilir miyiz?

Şimdi, yukarıda söylediklerimizin hepsini bir kenara bırakın ve bu sorunun cevabına odaklanın. Çünkü bu soru, bu listedeki en önemli soru! Çünkü bedenimiz için yapabileceğimiz en önemli şey su içmek. Çay, bitki çayı, kahve, gazlı içecekler, meyve suları, detox içecekleri… Hiçbir içecek su değildir. Su gibi mineral açısından zengin değillerdir. Su, tek başına su, kalbe iyi gelen, metabolizmanızı, insülin seviyenizi düzenleyen, yağ yakmanızı sağlayan, kilo vermenize yardımcı olan, saçlarınıza, cildinize iyi gelen ve faydaları daha saymakla bitmeyecek yegane içecektir. Maalesef Türk halkı olarak ne günde minimum 2 litre su içmenin gerekliliğinin farkındayız, ne de bu farkındalığa ulaşmak için bir şey yapıyoruz. Biz bu konuda fazlasıyla hassasız. O yüzden bu yazıyı okuyan herkesin şu andan itibaren günde iki litre su içmeye başlamasını, bu konuda bir şeyler yapmasını umuyoruz. Hatta belki şimdi kalkıp 1 bardak su içersiniz, SuCo’nuz varsa ondan için tabii :)

Katlanabilir yapısı ile SuCo taşıması kolay ve hafif olduğu için su içme alışkanlıklığı edinme yolunda da işinizi kolaylaştırıyor.

Screen Shot 2016-12-26 at 20.18.42

SuCo’ya geçtiğimiz haftalarda yeni bir alt marka geldi: Sweat by SuCo. Yeni sweatshirt’ler harika olmuş, biz bayıldık!

Bu soruya da ben (Zeynep) cevap vereyim. Sweat by SuCo’ya ben de bayılıyorum! Çıkış noktamız tamamen ihtiyaç odaklıydı. “Esnek yaşa” mottosunu benimsemişken hayatlarımızda, dolaplarımızda birçok noktada sadeleşmeye gittik. Ve o süreçte en çok hem şık hem rahat hem de fiyat olarak ulaşılabilir sweatshirt’lerin eksikliğini hissettim. Fakat hiçbir zaman SuCo’dan bağımsız bir marka çıkarmayı düşünmedik o yüzden sweatshirt’lerimizi de SuCo’nun bir parçası olarak konumlandırdık. SuCo’nun üzerindeki tasarımlar ile sweatshirt’lerimiz üzerindeki tasarımlar paralel gidiyor. Çarşamba günü SpiritSweat internet sitemizde yerini alacak :)

Screen Shot 2016-12-26 at 23.32.51

SuCo’nun hedef ve müşteri kitlesi kimler? Bildiğimiz kadarıyla spor yapanlardan başka, insanlar çocuklarına da alıyorlar SuCo’yu… Geniş bir kitlenin oluşması, sizin açınızdan büyük bir başarı!

Aslında biz SuCo ile su iletişimi yapıyoruz. Dolayısıyla su içen herkese gitmeyi, hayatında su içme alışkanlığı olmayanlara da bu alışkanlığı kazandırmayı hedefliyoruz. SuCo’yu “cool” bir marka olarak konumlandırıyor ve öyle iletişim yapıyoruz. Bu nedenle SuCo’yu bir lise öğrencisinin elinde de, bir beyaz yakalının masasında da, bir annenin çantasında da ya da bir spinning stüdyosunda da görebilirsiniz. İnsanların hayatlarının her noktasına girmek için çalışıyoruz :)

Zeynep ve Alihan olarak spor ve sağlık yaşam hayatınızın neresinde?

Hayatımız aslında SuCo, sağlıklı yaşam ve spor etrafında dönüyor. Biz SuCo’da yola çıkarken “Esnek Yaşa!” dedik. Öncüleri de biz olmak istiyoruz. Alihan’ın Urban Riders’da eğitmen olması bizim için çok büyük avantaj. Sporsuz, iş ve sosyal hayatın koşuşturmasında geçen bir bedene ait zihnin sağlıklı kalması çok zor. Dolayısıyla her şeyi günlük egzersizlerimize, öğünlerimize (ve uykumuza) göre planlamaya çalışıyoruz. Bu arada egzersiz yap, sağlıklı beslen ve uyu başlıklarından sonra bizim için “su iç!” geliyor.

Önümüzdeki zamanlar için SuCo ile ilgili planlarınız ve hayalleriniz neler? Öğrenebilir miyiz?

SuCo ile Türkiye’deki su içme alışkanlıklarını iyileştirmek istiyoruz. Su matarası pahalı olması gereken bir ürün değil. Maalesef şu anda pahalı ürün sağlıklı üründür algısı mevcut. SuCo’nun başlangıç fiyatı 15 TL ve bu fiyatla pazardaki en uygun fiyata sahibiz. Fakat bununla beraber #tekşişekullan iletişimleriyle birlikte sürdürülebilirlik anlamında da çevreye katkıda bulunmak istiyoruz. Tek şişe kullanarak tek kullanımlık PET ve cam şişe atıklarının önüne geçebiliriz.

Suco

İstanbul’da nerelere gidiyorsunuz? Sizinle nerelerde karşılaşabiliriz?

Öncelikle Urban Riders’da karşılaşabiliriz. Alihan neredeyse haftanın her günü, ben ise en az 3 günü oradayım. Onun dışında oldukça mobil bir hayatımız var. Bizi sokakta SuCo’ya çekim yaparken görmüyorsanız ya All Sports’ta ya da Bebek Cup of Joy’da çalışırken görme ihtimaliniz çok yüksek, All Sports ikinci evimiz gibi, saatlerce keyifle oturabildiğimiz ve çalışabildiğimiz yerleri çok seviyoruz. Sinema ikimiz için de tutku çoğunlukla Zorlu’da sinemaya gidiyor gitmişken Eataly’de ürün kontrolü de yapıyoruz :) Benim İstanbul’da en sevdiğim yer açık ara Nişantaşı sanırım yıllar içinde Alihan’ı da Nişantaşlı yapabildim her hafta mutlaka bir Nişantaşı ritüelimiz vardır.

SuCo’ya nerelerden ulaşabiliyoruz? Sizi nereden takip edebiliriz?

Instagram hesabımız ve kendi sitemizden hem alışveriş yapabilir, hem de bizi takip edebilirsiniz!

Teşekkürler!

İlginizi Çekebilir: Çevre Dostu Türk Markaları: SuCO, Epidotte, Restore Jeans, Iamnotbasic, Reflect

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN