Sizi Türkiye’nin ilk katlanabilir ve sağlıklı su matarası ile tanıştıralım: SuCo! Bu renkli tasarım, piyasaya çıktığı ilk günden beri sağlıklı yapısı, katlanabilir formu ve kişiselleştirilebilir tasarımı ile su içme alışkanlıklarımızı değiştirdi. Peki kimin (veya kimlerin) aklına geldi bu yaratıcı fikir? Bu hafta theMagger Kim’in konukları spor aşığı, enerjik, girişimci ve eğlenceli bir ikili: Zeynep Uslu ve Alihan Aker. Gelin, SuCo’nun heyecan verici hikayesini yaratıcılarından dinleyelim. Başlamadan önce bu röportajın mottosunu yazalım: Sıkıcı mataraları bir kenara at, SuCo ile esnek yaşa!

 Röportaj: Lisya Kalma

Zeynep & Alihan Suco
Dinamik Matara SuCo’nun Yaratıcıları: Zeynep ve Alihan Aker

Zeynep ve Alihan selamlar. İkinizi de daha yakından tanıyabilir miyiz?

Selamlar! İkimiz de Bilgi Üniversitesi mezunu ve Garanti Bankası kökenliyiz. Girişimcilik öncesi iş geçmişlerimizde sosyal medya, iş geliştirme ve dijital pazarlama var.

SuCo hepimizin hayatına en renkli haliyle hızlı bir giriş yaptı. Fikir nereden çıktı, nasıl oluştu? Süreçten biraz bahseder misiniz?

Buna ben (Alihan) cevap vereyim 🙂 Hani herkes elmaya bakar elma görür ama biri yer çekimini görür ya… Zeynep öyle biri işte. İki sene önce Nişantaşı’nda bir mağazada gezerken Zeynep SuCo benzeri ama çok düşük kaliteli bir ürün gördü ve şöyle dedi: “Aliço, sence biz bunun sağlıklısını yapabilir miyiz?” Zeynep’in hayatının cümlesidir bu. Çünkü o cümle, bugün SuCo ile Türkiye’de ilk defa su matarası iletişimi yapılmasının, sürdürülebilirlik anlamında da #tekşişekullan hareketinin önünü açtı.

SuCo’yu biraz daha detaylı inceleyelim… SuCo’nun diğer mataralardan farkını bize bizim anlayabileceğimiz dilde anlatabilir misiniz? Bir de SuCo’yu hangi renklerde bulabiliyoruz?

SuCo’da öne çıktığımız noktalar malzeme yapısı ve fonksiyonellik. SuCo’nun su ile temas eden katmanı ve kapağı polietilen (PE). PE, kalp stentlerinde ve implantlarda kullanılan, insan vücudu ile barışık bir malzeme. Dolayısıyla SuCo’dan su içtiğiniz zaman vücudunuza kanserojen bir madde almamış oluyorsunuz. SuCo’nun 3 katmandan oluşan yapısındaki orta katman poliamid, bu malzeme ile SuCo’nun bakteri üretmesini ve koku yapmamasını sağladık. En dış katmanda ise sağlam olması açısından PET kullandık. Tabii şunları da söylemesek olmaz: SuCo BPA içermez, hafiftir, tekrar kullanılabilir, dondurulabilir ve SuCo’ya 60 dereceye kadar sıvı konabilir.

SuCo’nun lansman renkleri; Kırmızı, Yeşil ve Beyaz. Kırmızı ve Yeşil SuCo logo baskılı, Beyaz SuCo ise baskısız. Beyaz SuCo bizim, kurumsal firmaların ve SuCoholic’lerin oyun alanı. Beyaz SuCo’ya asetat kalemi ile yazı yazabiliyor ve kişiselleştirebiliyoruz. Şu anda bu renklere ek olarak satışta olan Pembe, Mint, Turuncu, Bordo, Asker Yeşili, Gri, Mor SuCo’larımız ve dokusunu çok sevdiğimiz Paper Effect SuCo’muz var.

Bizim kendimizce en büyük hedefimiz insanların hem kendi bedenlerine hem de doğaya saygılı olmaları yolunda onlara motivasyon ve örnek olmak.

Su içmenin hayatımızdaki önemini SuCo’nun yaratıcıları olarak, bir de sizden dinleyebilir miyiz?

Şimdi, yukarıda söylediklerimizin hepsini bir kenara bırakın ve bu sorunun cevabına odaklanın. Çünkü bu soru, bu listedeki en önemli soru! Çünkü bedenimiz için yapabileceğimiz en önemli şey su içmek. Çay, bitki çayı, kahve, gazlı içecekler, meyve suları, detox içecekleri… Hiçbir içecek su değildir. Su gibi mineral açısından zengin değillerdir. Su, tek başına su, kalbe iyi gelen, metabolizmanızı, insülin seviyenizi düzenleyen, yağ yakmanızı sağlayan, kilo vermenize yardımcı olan, saçlarınıza, cildinize iyi gelen ve faydaları daha saymakla bitmeyecek yegane içecektir. Maalesef Türk halkı olarak ne günde minimum 3 litre su içmenin gerekliliğinin farkındayız, ne de bu farkındalığa ulaşmak için bir şey yapıyoruz. Biz bu konuda fazlasıyla hassasız. O yüzden bu yazıyı okuyan herkesin şu andan itibaren günde üç litre su içmeye başlamasını, bu konuda bir şeyler yapmasını umuyoruz. Hatta belki şimdi kalkıp bir bardak su içersiniz, SuCo’nuz varsa ondan için tabii 🙂

Katlanabilir yapısı ile SuCo taşıması kolay ve hafif olduğu için su içme alışkanlıklığı edinme yolunda da işinizi kolaylaştırıyor.

SuCo, felsefesi itibariyle sürdürülebilir yaşama fazlasıyla önem veren bir marka. Bu konuda siz neler söylemek istersiniz?

Havasız, susuz ve topraksız bir dünya düşleyebilir miyiz? Tabi ki hayır. Peki havayı, suyu, toprağı tüketmemek için biz ne yapıyoruz? Bu soru bizim hiç aklımızdan çıkarmadığımız ve günlük hayatımızdaki hareketlerimize, alışkanlıklarımıza, SuCo’da yaptığımız iletişime yön veren bir soru. Doğayı ve bize sunulan kaynakları korumak için her birimizin yapabileceği çok şey var. Biz SuCo olarak, hem ürünümüz hem de sosyal medyada yaptığımız iletişimle bu farkındalığı hayatına dahil etmek isteyenlere yardımcı olmaya çalışıyoruz. Plastik atık ile ilgili ilginç bilgiler veriyor, tips&tricks’ler paylaşıyoruz. Geçtiğimiz Kasım ayı bizim için Geri Dönüşüm ayıydı. Ay boyunca film ve kitap tavsiyelerinden, belediyelerin geri dönüşümle ilgili ne tip çalışmaları olduğuna çok sayıda paylaşım yaptık. Umarız birilerinin hayatına dokunabiliyoruzdur!

SuCo’dan geçtiğimiz haftalarda yeni bir haber aldık: SuCo’s! SuCo’s duyduğumuz kadarıyla hem bir showroom hem de tatlı bir cafe. Kısaca bahsedebilir misiniz?

Evet! SuCo’s açıldı, artık Akatlar’dayız. Etrafı yemyeşil, her kapısından girdiğimizde bizi huzurla dolduran dükkanımızda hem rengarenk SuCo’larımızı yakından inceleyebilir, hem de Melez Tea’den gelen güzel aromalı çaylarımızı içebilirsiniz! Laptop’unuzu kapın gelin, ister çalışın, ister arkada çalan sakin müzikler eşliğinde kitap okuyun. Gelmişken, sizin için hazırladığım (Zeynep) sağlıklı atıştırmalıkları ve Petra Blend demli kahvelerimizi denemeyi unutmayın 🙂

Screen Shot 2016-12-26 at 23.32.51
Dinamik Matara SuCo’nun Yaratıcıları: Zeynep

SuCo’nun hedef ve müşteri kitlesi kimler? Bildiğimiz kadarıyla spor yapanlardan başka, insanlar çocuklarına da alıyorlar SuCo’yu… Geniş bir kitlenin oluşması, sizin açınızdan büyük bir başarı!

Aslında biz SuCo ile su ve atık iletişimi yapıyoruz. Dolayısıyla su içen herkese gitmeyi, hayatında su içme alışkanlığı olmayanlara da bu alışkanlığı kazandırmayı hedefliyoruz. SuCo’yu sürdürülebilir ve bilinçli bir marka olarak konumlandırıyor ve öyle iletişim yapıyoruz. Bu nedenle SuCo’yu bir lise öğrencisinin elinde de, bir beyaz yakalının masasında da, bir annenin çantasında da ya da bir spinning stüdyosunda da görebilirsiniz. İnsanların hayatlarının her noktasına girmek için çalışıyoruz 🙂

Zeynep ve Alihan olarak spor ve sağlıklı yaşam hayatınızın neresinde?

Hayatımız aslında SuCo, sağlıklı yaşam ve spor etrafında dönüyor. Biz SuCo’da yola çıkarken “Esnek Yaşa!” dedik. Öncüleri de biz olmak istiyoruz. Alihan’ın Urban Riders’da eğitmen olması bizim için çok büyük avantaj. Sporsuz, iş ve sosyal hayatın koşuşturmasında geçen bir bedene ait zihnin sağlıklı kalması çok zor. Dolayısıyla her şeyi günlük egzersizlerimize, öğünlerimize (ve uykumuza) göre planlamaya çalışıyoruz. Bu arada egzersiz yap, sağlıklı beslen ve uyu başlıklarından sonra bizim için “su iç!” geliyor.

Önümüzdeki zamanlar için SuCo ile ilgili planlarınız ve hayalleriniz neler? Öğrenebilir miyiz?

SuCo ile Türkiye’deki su içme alışkanlıklarını iyileştirmek, tek kullanımlık atık ve sürdürülebilirlik konularında bilinci arttırmak istiyoruz. Tek şişe kullanarak tek kullanımlık PET ve cam şişe atıklarının önüne geçebiliriz! Akatlar’da açılan yeni yerimizle birlikte daha fazla insana dokunmayı hedefliyoruz ve herkesi sağlıklı, sürdürülebilir, çevreye duyarlı yaşamın bir parçası olmaya davet ediyoruz.

Suco
Dinamik Matara SuCo

İstanbul’da nerelere gidiyorsunuz? Sizinle nerelerde karşılaşabiliriz?

Öncelikle Urban Riders’da karşılaşabiliriz. Alihan neredeyse haftanın her günü Urban’ın Maslak veya Ataşehir şubesinde. Beni (Zeynep) de Akatlar SuCo’s dükkanımızda bulabilirsiniz. İşte değilsek, köpeğimiz Bella ile en yakın parktayızdır. Sinema ikimiz için de bir tutku, çoğunlukla Zorlu’da sinemaya da gidiyoruz. Benim İstanbul’da en sevdiğim yer açık ara Nişantaşı, sanırım yıllar içinde Alihan’ı da Nişantaşlı yapabildim her hafta mutlaka bir Nişantaşı ritüelimiz vardır.

SuCo’ya nerelerden ulaşabiliyoruz? Sizi nereden takip edebiliriz?

Instagram hesabımız ve kendi sitemizden hem alışveriş yapabilir, hem de bizi takip edebilirsiniz! SuCo’lara web sitemiz dışında İstanbul Modern, Urban Riders, Hipicon ve Hepsiburada’dan ulaşabilirsiniz. Her Cumartesi blogumuzda yepyeni bir yazıyla karşınızdayız; bazen Londra’da topladığı 10.000 tek kullanımlık plastik/pet şişe ile sergi açan birinden, bazense geri dönüştürülmüş malzemelerle ürünler üreten çevreye duyarlı girişimlerden bahsediyoruz ama odağımızda her zaman sürdürülebilirlik, doğa ve su var!

Teşekkürler!

İlginizi çekebilir: Larissa Varol’dan  “Çevre Dostu Türk Markalar”