Amerikan Bağımsız Sineması’nın kalesi niteliğindeki Sundance Film Festivali’nin dünyadaki film festivalleri arasındaki özel yeri ve önemi tartışılmaz. Üstelik son birkaç yıldır, Sundance Film Festivali’nde jüri ve seyircinin beğenisini kazanan bir bağımsızın başarı öyküsüne yıl boyunca devam etmesine, büyük stüdyo yapımlarına meydan okumasına tanık olmaya da alıştık.

golden globes – whiplash
Whiplash

Evet, 2014’ün ‘o bağımsızı’ Whiplash filmini seyrettik. Hem de Perşembe günü açıklanan Oscar aday listesine 5 dalda adını yazdırdıktan hemen sonra…

Genç yönetmen Damien Chazelle’in imzasını taşıyan Whiplash, Andrew adında bir konservatuar öğrencisinin müziğe olan tutkusunu, bu tutkunun hırsa dönüşümünü ve bu hırsı uç noktalara taşımakta caz orkestrası çalıştırıcısı Fletcher’ın şeytani rolünü anlatıyor.

elfilm.com-whiplash-316291
Whiplash

Davulunun başında sabahlamaktan çok daha fazlasını yapan, ömründe maruz kalacağı en şiddetli psikolojik baskıya ve hakaretlere boyun eğiyor ve başarıya giden yolu bagetleriyle kazıyor Andrew. J.K. Simmons, Fletcher rolünde, sezonun tüm Yardımcı Erkek Oyuncu ödüllerini hak ederek topladığı, kariyerinin en iyi performansını veriyor. 2014’ün ilk aylarında Sundance Film Festivali’nin hem büyük ödülünü hem de seyirci ödülünü kazanan Whiplash, şu anda En İyi Film, En İyi Uyarlama Senaryo, En İyi  Yardımcı Erkek Oyuncu, En İyi Kurgu ve En İyi Ses Miksajı dallarında Oscar için yarışıyor.

Son yıllarda, Whiplash gibi, adını ilk kez Sundance Film Festivali’nde duyduğumuz 10 filmi bir araya getirdik:

Sundance Film Festivali: Ödüllü Bağımsız Filmler

Kumiko, the Treasure Hunter | David Zellner, 2014

2014 Sundance Film Festivali Jüri Özel Ödülü

Genç bir Japon kadın, Coen Kardeşler’in Fargo filminin VHS kasedine saklanmış bir kopyasını bulur ve bunun bir hazine haritası olduğunu düşünür. Japonya’dan Minnesota’nın karlı topraklarına uzanan bu macerada başrolde ünü Babel (2006) filmi sayesinde ülkesini aşmış oyuncu Rinko Kikuchi yer alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.6/10

Dear White People | Justin Simien, 2014

2014 Sundance Film Festivali Jüri Özel Ödülü

Dört siyahi öğrencinin bir Ivy League üniversitesinde yaşadıklarını konu alan, başarılı sosyal gözlemlere ve iğneleyici bir mizaha dayanan Dear White People, yılın en başarılı bağımsız komedilerinden biri olarak anılıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.1/10

Fruitvale Station | Ryan Coogler, 2013

2013 Sundance Film Festivali Büyük Ödülü & Seyirci Ödülü

Geçen yılın en başarılı bağımsızı kabul edilen Fruitvale Station, 31 Aralık 2008 gecesi bir polis kurşunuyla öldürülen genç siyahi ABD’li, 22 yaşındaki Oscar Grant III’ün kabusa dönüşen yılbaşı gecesini anlatıyor. Michael B. Jordan, Melnoie Diaz ve Octavia Spencer’ın performanslarıyla dikkat çektiği film, maalesef gerçek olaylara dayanıyor ve yaşananlar farklı şehirlerde, farklı isimlerle tekrarlanmaya devam ediyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.5/10

The Spectacular Now | James Ponsoldt, 2013

2013 Sundance Film Festivali Jüri Özel Ödülü

Tim Tharp’ın romanından uyarlanan ilk-gençlik hikayesi, iki liseli gencin tanışmalarının ardından başladıkları ve pek de tahmin edilmeyen yönlere giden ilişkilerini konu alıyor. Amerikan Bağımsız Sineması’nın yükselen yıldızları Miles Teller ve Shailene Woodley’in başrollerini paylaştığı film, geçtiğimiz yılın en sevilen bağımsızlarından.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.1/10

Upstream Color | Shane Carruth, 2013

2013 Sundance Film Festivali Jüri Özel Ödülü

2004 yılında ilk filmi Primer ile gönlümüzü çalmış Shane Carruth’un 2013 yapımı filmi Upstream Color, bir gece hipnotize edilerek hırsızlık yapmaya zorlanan ve uyandığından hayatının alt üst olduğunu fark eden bir kadının; kendisi ile benzer deneyimler yaşamış bir adamla tanışmasını konu alıyor. Drama, gizem ve bilimkurgu türlerinin kesiştiği noktada yer alan filmin başrollerini Amy Seimetz ve Frank Mosley paylaşıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.7/10

Beasts of the Southern Wild | Benh Zeitlin, 2012

2012 Sundance Film Festivali Büyük Ödülü & Seyirci Ödülü

İlk filmi ile Oscar adaylığı elde ederek bağımsız sinema için önemli bir zafer elde eden genç yönetmen Benh Zeitlin’in filmi, bir tiyatro oyunundan beyazperdeye uyarlanmış. Hushpuppy lakaplı küçük bir kız ve babasnın doğanın içinde, kent yaşamından uzakta yaşadığı komüniteyi baraj suları altında kalmamak için terk etmek zorunda kalışlarını konu edinen filmde, insan ve doğanın ilişkisi oldukça simgesel bir şekilde kullanılıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.3/10

Smashed | James Ponsoldt, 2012

2012 Sundance Film Festivali Jüri Özel Ödülü

En büyük ortak noktaları alkolizm olan evli bir çiftin ilişkilerine odaklanan Smashed, bu ilişkinin içlerinden birinin alkolü bırakmaya karar vermesi ile nasıl bir yöne gittiğini anlatıyor. Listemizde aynı zamanda The Spectacular Now ile yer alan James Ponsoldt’un Sundance’teki ilk başarısında ona oyuncular Mary Elizabeth Winstead ve Aaron Paul eşlik ediyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.8/10

The Sessions | Ben Lewin, 2012

2012 Sundance Film Festivali Jüri Özel Ödülü

Acıklı bir hikayeyi oldukça mizahi bir dille anlatan ve gerçek bir yaşam öyküsüne dayanan The Sessions, doğuştan engelli ve fazla ömrü kalmadığının bilincinde bir adamın ölmeden önce cinselliği tatmak isteyişi üzerine şekilleniyor. Bu isteği için bir seks terapistinin yardımına ve bir rahibin öğütlerine başvuran Mark’ı John Hawkes başarılı bir şekilde canlandırırken, ona Helen Hunt ve William H. Macy eşlik ediyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.2/10

Like Crazy | Drake Doremus, 2011

2011 Sundance Film Festivali Büyük Ödülü & Jüri Özel Ödülü (Felicity Jones)

İki başarılı genç oyuncuyu, Felicity Jones ve Anton Yelchin’i buluşturan Like Crazy, biri İngiliz biri ABD’li iki üniversite öğrencisinin yasal ve bürokratik prosedürler nedeniyle ayrılmak zorunda kaldığı sancılı dönemi anlatıyor. Aşklarının tüm bu sorunlara ve kilometrelerce uzaklığa değip değmeyeceğini sorgulayan iki kişinin hikayesinde ünlü oyuncu Jennifer Lawrence da rol alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.7/10

Tyrannosaur | Paddy Considine, 2011

2011 Sundance Film Festivali Jüri Özel Ödülü

İngiliz oyuncu Paddy Considine’in ilk yönetmenlik denemesi olan film, İngiliz bağımsız sinemasının son yıllardaki en iyi örneklerinden biri. Daha önce theMagger’da Keşif Sineması bölümümüzde de yer verdiğimiz bu özenle işlenmiş bağımsız, Joseph adındaki şiddete eğilimli adamın, kocasının şiddetine maruz kalan Hannah ile tanışarak hayatını değiştirmesini konu alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10

İlginizi çekebilir: SineMagger’dan Dünyadaki Film Festivalleri