MARVEL evreni mi, DC evreni mi, hangi taraftasınız? Cevabınız ne olursa olsun, izleyenleri fantastik dünyanın güzellikleriyle buluşturan, bir yandan da hayata, duygulara, kahramanlığa ve cesaret dair türlü öğütlerle zenginleştiren süperkahraman filmlerinin sizin de vazgeçilmezleriniz arasında olduğuna eminiz. İşte, 2000’lerde izlediğimiz süperkahramanlar ve süperkahraman filmleri…

MARVEL, DC ve Dahası: Süperkahraman Filmleri
MARVEL, DC ve Dahası: Süperkahraman Filmleri

En İyi Süperkahraman Filmleri

Batman (DC Comics)

Batman Begins (2005, Christopher Nolan) & The Dark Knight (2008, Christopher Nolan) & The Dark Knight Rises (2012, Christopher Nolan)

Daha önce Tim Burton ve Joel Schumacher tarafından çekilen Batman filmlerini unutturan, Batman’in sinema macerasında bambaşka, kapkaranlık ve heyecan verici yeni bir sayfa açan Batman üçlemesinde Chirstopher Nolan’ın imzası vardı. Memento, The Prestige ve Inception gibi filmleriyle çağımızın en yaratıcı ve en başarılı yönetmenlerinden olduğunu kanıtlayan Nolan’ın Batman üçlemesinde Bruce Wayne/Batman’i Christian Bale canlandırıyordu. Seride önemli rolleri Michael Caine, Gary Oldman ve Morgan Freeman üstlenirken kötü adamlar olarak karşımıza Cillian Murphy, Liam Neeson, Heath Ledger ve Tom Hardy gibi isimler çıkmıştı.

youtube play youtube play

Bizce en iyisi: The Dark Knight | IMDb Puanı: 9.0/10, Top250: #4

Superman (DC Comics)

Man of Steel (2013, Zack Snyder) & Batman v. Superman: Dawn of Justice (2016, Zack Snyder)

Sona eren Batman üçlemesinin ardından Christopher Nolan, yapımcı ve senarist koltuğunda oturduğu yeni bir proje ile Superman’i de baştan yaratmaya karar vermişti. Zack Snyder’ın yönettiği, Superman’i Henry Cavill’in canlandırdığı “Man of Steel”, süperkahramanın kendi gezegeninde yıllar önce yaşananları anlatıyor, Clark Kent/Kal-El/Superman hakkında derinlemesine bilgi edinmemizi sağlıyordu. Filmde ayrıca Michael Shannon, Russell Crowe, Amy Adams, Kevin Costner gibi oyuncular rol alıyordu. Ardından DC evreni genişlemeye ve Justice League’in sinyalleri diğer filmlerle gelmeye başlamıştı.

youtube play youtube play

Bizce en iyisi: Man of Steel | IMDb Puanı: 7.1/10

Spider-Man (Marvel Comics)

The Amazing Spider-Man (2012, Marc Webb) & The Amazing Spider-Man 2 (2014, Marc Webb) & Spider-Man: Homecoming (2017, Jon Watts)

En sevilen süperkahramanlardan olan Spider-Man, 2000′lerin başında yönetmen Sam Raimi ve oyuncu Tobey Maguire ile başarısız denilebilecek bir üçlemede karşımıza çıkmıştı. Spider-Man, 2012′de yönetmen Marc Webb ve oyuncu Andrew Garfield ile yeni, üstlik daha genç, dinamik ve komik bir başlangıç yapmış, devam filmiyle beklentileri karşılayamamıştı. Ardından Spider-Man’in haklarıyla ilgili sorunlar çözülerek MARVEL evrenine ve The Avengers filmlerine dahil olan Spider-Man, karaktere çok daha uyan Tom Holland’a emanet edildi.

youtube play youtube play

Bizce en iyisi: Spider-Man: Homecoming | IMDb Puanı: 7.5/10

X-Men (Marvel Comics)

X-Men (2000, Bryan Singer) & X2: X-Men United (2003, Bryan Singer) & X-Men: The Last Stand (2006, Brett Ratner) & X-Men Origins: Wolverine (2009, Gavin Hood) & X-Men: Frist Class (2011, Matthew Vaughn) & The Wolverine (2013, James Mangold) & X-Men: Days of Future Past (2014, Bryan Singer) & X-Men: Apocalypse (2016, Bryan Singer) & Logan (2017, James Mangold)

2000′lerin en uzun soluklu serilerinden biri olan X-Men, bir üçleme olarak başlamış, buna yıllar içinde Wolverine’ine odaklanan bir prequel ve sequel ile 1960′lara giderek üçlemenin öncesine odaklanan bir prequel eklenmişti. Anlatılan hikayelerinin ardı arkası kesilmeyen mutantlar dünyası, tüm süperkahraman filmleri içerisinde favorinizse seçeneğiniz bol!

youtube play youtube play

Bizce en iyisi: Logan | IMDb Puanı: 8.1/10

Iron Man (Marvel Comics)

Iron Man (2008, Jon Favreau) & Iron Man 2 (2010, Jon Favreau) & Iron Man 3 (2013, Shane Black)

Süper bir gücü değil, parası ve mühendislik bilgisi olan, üstelik kimliğini gizleme ihtiyacı duymayan ‘cool’ süperkahraman Iron Man, beyazperdeye ilk kez 2008′de konuk oldu. Iron Man/Tony Stark’ı canlandıran Robert Downey Jr.’ın yanı sıra Gwyneth Paltrow ve Don Cheadle’ın da kadrosunda bulunduğu üçleme, eprili dili ve başarılı ses/görsel efektleri ile dikkat çekiyordu. Üçleme boyunca Iron Man’i alt etmek isteyenler, Jeff Bridges, Mickey Rourke, Sam Rockwell, Ben Kingsley ve Guy Pearce gibi oyuncular tarafından canlandırıldı.

youtube play youtube play

Bizce en iyisi: Iron Man 3 | IMDb Puanı: 7.2/10

Thor (Marvel Comics)

Thor (2011, Kenneth Branagh) & Thor: The Dark World (2013, Alan Taylor) & Thor: Ragnarok (2017, Taika Waititi)

Yalnızca bir süperkahraman değil, bir tanrı olan Thor; gücü ile olduğu kadar Chris Hemsworth’ün bedeninde hayat bulan gücü ve fiziksel güzelliğiyle de dikkat çekiyordu. İnsanlar arasında yaşamak üzere gezegeni Asgard’dan gezegenimize gelen kahraman ve ilk filminde çekicine eşlik eden oyuncular arasında Anothy Hopkins, Natalie Portman ve Tom Hiddleston vardı.

youtube play youtube play

Bizce en iyisi: Thor: Ragnarok | IMDb Puanı: 7.9/10

Captain America (Marvel Comics)

Captain America: The First Avenger (2011, Joe Johnston) & Captain America: The Winter Soldier (2014, Anthony & Joe Russo) & Captain America: Civil War (2016, Anthony & Joe Russo)

Tutkuyla dahil olmak istediği Amerikan ordusuna uygun bulunmayan Steve Rogers’ın, çok gizli bir deney sonucu Captain America’ya, bir süperkahramana dönüşmesini anlatan bu Captain America filmi, tamamen kahramanın yaratıldığı II. Dünya Savaşı sırasında geçiyordu. Captain America rolünde izlediğimiz Chris Evans, macerasına, yanına Winter Soldier’ı canlandıran Sebastian Stan’i de ekleyerek devam etti.

youtube play youtube play

Bizce en iyisi: Captain America: The Winter Soldier | IMDb Puanı: 7.8/10

Hulk (Marvel Comics)

The Incredible Hulk (2008, Louis Leterrier)

2000′lerde çekilen birbirinden başarısız iki Hulk filmi bulunduğunu söylesek yalan olmaz. Bunların ilkini Ang Lee yönetmiş, Yeşil Dev’e Eric Bana hayat vermişti. “The Incredible Hulk” ise Louis Letterrier’in yönetmenliği ve Edward Norton’ın oyunculuğuna rağmen yine de olumsuz eleştirilerden kaçamamıştı. Uzun vadede “The Avengers”ı beyazperdede buluşturma planları nedeniyle tüm Marvel süperkahramanlarının bireysel hikayelerini birbiri ardına izlediğimiz 2000′lerdeki tek başarısız kahramanın Hulk olduğunu söylemek mümkün.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.8/10

The Avengers (Marvel Comics)

The Avengers (2012, Joss Whedon) & The Avengers: Age of Ultron (2015, Joss Whedon) & The Avengers: Infinity War (2018, Anthony & Joe Russo)

Büyük proje 2012′de izleyiciyle buluşmuş; Robert Downey Jr.’ın Iron Man’i, Chris Hemsworth’un Thor’u, Chris Evans’ın Captain America’sı ve (Eric Bana ve Edward Norton’ın ardından) Mark Ruffalo’nun Hulk’ı aynı filmde buluşmuştu. İzlediğimiz en komik, en eğlenceli Marvel filmi olduğunu söyleyebileceğimiz “The Avengers”ın ardından Marvel, hem kahramanların bireysel hikayelerini anlatmaya hem de “The Avengers”a devam filmleri çekmeye karar vermişti. Savaşlar, kavgalar, felaketler, kahramanlık destanları, yok oluşlar, yeniden doğuşlar derken, macera son yılların en konuşulan finaline doğru gidiyor…

youtube play youtube play

Bizce en iyisi: The Avengers | IMDb Puanı: 8.1/10

Kick-Ass (Icon Comics & Marvel Comics)

Kick-Ass (2010, Matthew Vaughn) & Kick-Ass 2 (2013, Jeff Wadlow)

Ezilen gençlerin ve içimizden, günümüzden insanların süperkahramanı olan Kick-Ass, ilk kez 2010′da beyazperdeye konuk oldu. Aaron Taylor-Johnson’ın ezik bir lise öğrencisini canlandırdığı filmde, vücudundaki tüm kemikler dövülerek kırıldıktan sonra bir şey hissetmemeye başlayan ve bu nedenle güçlenen bir kahramanı izledik. Chloe Grace Moretz ve Nicolas Cage’in de şehirdeki diğer süperkahramanlar olarak karşımıza çıktığı “Kick-Ass”in 2013′teki devam filmindeki sürpriz oyuncu ise Jim Carrey oldu.

youtube play youtube play

Bizce en iyisi: Kick-Ass | IMDb Puanı: 7.6/10

İlginizi çekebilir: Sinemagger’dan Film Önerileri