“Şehirler insanlara, sağlıklı şehirler ise yayalara aittir.” Herhalde şehir yaşamı adına bundan daha çok katıldığımız bir ifade olamaz. Keyifli de olsa yoğun bir karmaşa ve sıkışık programlar içinde yaşıyoruz. Hayatta hep A noktasından B noktasına varma gayreti içindeyiz. Bunu yapmanın en sağlıklı yolu şüphesiz yürümek ama realistik senaryoda herkesin, her an ve her yere yürümesi mümkün değil. İşte Superpedestrian da tam bu noktada devreye giriyor ve bizleri LINK’le yani e-scooter’larla tanıştırıyor.

Kalabalık şehirlerde yaşayanlar olarak en çok önem verdiğimiz konulardan biri güvenlik. Çevremizdeki her şey son hızda ilerlerken teknolojinin, daha akıllı şehirler ve ulaşım sistemleri inşa etme konusunda devreye girmesinin vakti geldi de geçiyor bile. İşte 2013 yılında MIT bünyesinde doğan bir girişim ve Türkiye pazarına giriş yapmış ilk uluslararası faaliyete sahipe-scooter firmalarından biriolan Superpedestrian da bu motivasyonla yola çıkarak, güvenlik ve performansı ön plana çıkaran mikro-elektrikli araç teknolojileri geliştiriyor.

Paylaşımlı ‘e-scooter’ LINK, şu anda dünyanın 40’tan fazla şehrinde kullanılıyor ve Aralık 2021’den itibaren Türkiye’de İstanbul, Ankara ve İzmir şehirlerinde faaliyete geçmiş durumda. E-scooter’ların bu denli öne çıkmalarının altındaki en önemli nedenlerden biri de farkındalığımızın günden güne arttığı çevre kirliliği konusu. Bakım ürünlerinden giysilere, yaşamımızın her alanında doğa dostu çözümlerin peşinde koştuğumuz bir dönemi yaşıyoruz. Dolayısıyla en çok karbon salınımına neden olan aktivitelerimizden biri olan ulaşım için de karbon nötr seçenekleri arıyoruz. Tasarım ve üretim aşamasında benimsenen prensipler, kullanılan geri dönüştürülebilir malzemeler, uzun süre boyunca şarj edilmesi gerekmeyen batarya gibi pek çok üzerine düşünülmüş tercihle LINK de bu arayışımıza yanıt veriyor.

Üstelik bunu yaparken diğer temel kaygımız olan güvenlik konusuna da eğilerek, 8 yıllık ar-ge ve mühendislik tasarımı sürecinin sonucu olan teknolojik alt yapısını güvenli bir sürüş deneyimi yaratmak üzere devreye sokuyor. Yani etkileyici bir tasarımdan çok daha fazlasını sunuyor! Ayakların konulduğu şasenin genişliği, güçlü frenler ve süspansiyon, park halinde devrildiyse operasyon ekibine uyarı gitmesi, coğrafi haritalama sayesinde okul bölgeleri gibi önceden belirlenmiş alanlarda hız sınırını otomatik düşürmesi LINK’in hem yaya ve hem sürücü güvenliğine verdiğii önemi gösteren özelliklerden bazıları.

LINK’i günlük yaşam pratiğine dahil etmek isteyenlerinse birkaç basit adımı takip etmeleri yeterli. Öncelikle yakınlardaki bir scooter’ı bulmak için LINK uygulaması kullanılıyor. Ardından kilidi açmak için gidondaki QR kodu taratılıyor. Daha sonra scooter, sürüşünüzden önce bir güvenlik kontrolü gerçekleştiriyor ve güvenli sürüşe hazırsa, gidondaki LED ışık yeşilden beyaza dönüyor.. Bunlara ek olarak özel sürüş bölgeleri de harita üzerinden takip edilebiliyor!

Kampanyadan Yararlanın

Ayrıca Nisan ayı sonuna kadar cüzdanınıza yüklediğiniz miktarın 3 katına kadar bonus kazanacağınızı da hatırlatalım! O halde çevreci ve güvenli bir ulaşım deneyimine ilk adımlarınızı atmak ve kampanyadan yararlanmak üzere sizi buraya alalım.

Kapak Fotoğrafı: Superpedestrian LINK