Sürdürülebilirlik kavramı son yıllarda her sektörde karşımıza çıkan bir kelime. Peki bu kavram, restoranlar için ne anlama geliyor?

Sürdürülebilir Restoranlarlar
Sürdürülebilir Restoranlarlar | Fotoğraf: Jay Wennington (unsplash.com)

Restoranlar için sürdürülebilirlik, doğal çevreyi koruyan, yüzde yüz yenilebilir enerjiyle çalışan insanların ve toplulukların yaşamlarını iyileştiren, sosyal eşitlik sağlayan, yerel çiftlikleri destekleyen ve bu yerel kalkınmaya destek olan, suyu geri dönüştüren, atık üretmeyen, karbon ayak izini azaltmayı göz önünde bulunduracak bir şekilde faaliyet göstermek anlamına geliyor.

Sürdürebilir odaklı restoranlar, sağlıklı yemekler isteyen ve belirli yaşam tarzı alışkanlıklarına sahip olmanın çevreye verilen olumsuz etkiyi azaltacağının farkında olan çok sayıda tüketicinin ihtiyacını karşılamak için ortaya çıkıyorlar. Yapılan araştırmalarda Y kuşağının yaklaşık yüzde 74’ü ve Z Kuşağı tüketicilerinin yüzde 72’sinin sürdürülebilir ürün ve hizmetler için daha fazla ödeme yapmaya istekli olduğu; sürdürülebilirlik odaklı tüketici markalarının diğer markalardan daha iyi performans gösterdiği ve küresel olarak yüzde 4 büyüdüğü belirtiliyor. 

Dünyanın her yerinde sürdürülebilir odaklı çalışan restoranlar bulmak, kusursuz hizmetin ve ambiyansının tadını çıkarırken çevre dostu yemek yemek, sağlıklı gıdalar bulmak giderek yaygın hale geliyor. Siz de seyahatinizde çevre dostu yemekleri tercih ediyor fakat restoran seçiminde zorlanıyorsanız sizler için dünyanın sürdürülebilirlik odaklı restoranlarına birlikte göz atalım istedim.

Dünya’dan Öne Çıkan Dört Sürdürülebilir Restoran

Narisawa Restoran, Tokyo

Dünyanın En İyi 50 Restoranı tarafından Sürdürülebilir Restoran Ödülü’nün ilk sahibi Narisawa. Şef Yoshihiro Narisawa, iki Michelin yıldızıyla doğaya, dengeye ve sürdürülebilirliğe oldukça önem veriyor. Narisawa’nın mutfağında kullanılan malzemelerin hepsi çevre dostu yerel üreticilerden ve tedarikçilerden sağlanıyor. Japon mutfağında kullanılan malzemeleri Fransız mutfağı pişirme teknikleriyle harmanlayan restoranın tadım menüsü mevsimlik ve sürdürülebilir gıdalardan oluşuyor.

Tomate Rouge Restoran, New York

New York’ta yer alan çevre dostu bir restoran olan Rouge Tomate, açıldığı günden itibaren sürdürülebilir odaklı faaliyetlerine devam ediyor. Restoran, enerji tasarruflu ekipmanlar, ekolojik sertifikalı ahşap zemin, mobilyalar ve geri dönüştürülmüş malzemeler ile donatılmış durumda. Menüyü oluşturan sürdürülebilir malzemeler yerel tedarikçilerden sağlanıyor ve içeçek olarak mevsimlik kokteyler ve organik şaraplar sunuluyor.

Chez Panisse Restoran, San Francisco

Uluslararası bir üne sahip şef Alice Waters ve bir grup arkadaşı tarafından Sab Francisco’da açılan Chez Paniss Restoran, sürdürülebilir odaklı mevsimlik ve organik malzemeler kullanan bir menüye sahip. 40 yılı aşkın sürdürülebilir gıda hareketinin ön saflarında yer alan şef Waters, bunu restoranının menüsüne yansıtır ve tüm malzemeleri yerel çiftçilerden tedarik ediyor. Bu yönüyle yemek yiyenleri sürdürülebilir mutfak kavramıyla tanıştırarak yemek kültürünü dünya çapında yeniden şekillendiriyor ve dünya çapında yüzlerce şefe yerel kaynaklı çevre dostu malzemeleri kullanmaları için ilham oluyor.

Geranium Restoran, Kopenhag

Dünyanın En İyi 50 Restoranı listesinde Kopenhag’da yer alan iki Michelin yıldızlı Geranium Restoran, şehrin en iyi yemek mekanları arasında yer alıyor. Restoranın işletmecisi Şef Rasmus Koefed, kullandığı yemek malzemelerinde farklı sebze ve patates çeşitlerini denemek için yerel Kiselgården çiftliği ile iş birliği yapıyor. Bir yemeğe lezzet katmak için etin gerekli olmadığını düşünen Koefed, bitkilerle pek çok yemek yapılabileceğini belirtiyor. Bu tatları İskandinav yemeklerine yansıtarak konuklarına organik ve vejetaryen bir menü olarak sunuyor.

Kapak Fotoğrafı: Unsplash/@kyleunderscorehead

İlginizi çekebilir: Tuğçe Özçeşil’ten Slow Food Hareketinden Gastronomi Durakları