İklim krizi artık gelecekte başımıza gelmesinden korktuğumuz bir ihtimal değil; şu an etkilenmeye başladığımız bir gerçeklik. Mesela her bir yeni mevsime girdiğimizde meyve ve sebzelerin değişen hasat zamanının mutfağımıza olan etkisini siz de fark etmişsinizdir. Hepimiz iklim krizine karşı hayatımızı daha sürdürülebilir bir hale getiriyorken, bugün sizle yeni ve etkili bir seçenek daha paylaşıyoruz: Sürdürülebilir su.

Fotoğraf: Unpslash | Manki Kim

Plastiğe son.

Yağmur suyunda bile mikro plastik bulduğunu biliyor muydunuz? Dünyadaki toplam atığın yüzde onunu pet şişe ve damacanaların oluşturduğunu düşündüğümüzde, Pasifik Okyanusu’nda 80 milyon ton plastik atık ile bir çöp adası bulunmasına artık maalesef şaşıramıyoruz. Suya, toprağa ve havaya karışan mikro plastikler, hem doğaya hem de sağlığımıza ciddi bir tehdit oluşturuyor. Pet şişe ve damacana kullanımımızı azaltarak hem daha sürdürülebilir bir yaşama adım atabilir hem de daha sağlıklı ve temiz bir su içebiliriz. Peki nasıl mı?

Fotoğraf: Unsplash | Teslariu Mihai

Daha sürdürülebilir bir yaşam tarzına giriş yapan çoğu kişinin ilk adımı karbon ayak izi hesaplamaktır. Karbon ayak izi, bir ürünün son tüketiciye ulaşana kadar geçtiği işlemlerde doğaya ne kadar karbon salgıladığı üzerine bir hesaplama. Bir pet şişenin ya da bir damacananın evlerimize ulaşması salgınan karbon ayak izinin yükselmesine neden oluyor. Örneğin, yarım litrelik bir pet şişenin yaklaşık 83 gram karbondioksite eşit karbon ayak izi olduğu düşünülüyor. Bu oldukça yüksek bir rakam.

Arçelik su arıtma cihazları, mikro plastikler ve sağlığımız.

youtube play youtube play

Pet şişe ve damacana kullanımını azaltarak karbon ayak izinde düşüş yaratma konusunu hepimiz ciddi bir şekilde düşünmeliyiz. Bu noktada her sene şeffaf bir şekilde sürdürülebilirlik raporlarını yayınlayan Arçelik’in su arıtma cihazları ön plana çıkıyor. Arçelik’in üzerinde senelerdir çalıştığı sürdürülebilir ürünler, bu konuda bizim için en büyük güvencelerden birini oluşturuyor.

Arçelik’in su artıma cihazları, NSF Sertifikası’na, yani bir su artıma cihazında bulunan tüm parçaların insan sağlığına zararsız olduğunun garantisini veren uluslararası bir sertifikaya da sahip.

Öncelikle uzun süre plastikte bekleyen sularda gözle görülmeyen ve sağlığa zararlı organizmalar ürediğini biliyoruz. Pet şişeler ve plastik damacananın gövde ve kapaklarından kaynaklı mikro plastikler yoğun olarak suyumuza karışıyor. Buna karşılık su arıtma sektöründeki en gelişmiş teknoloji olan ters ozmoz teknolojisini kullanan Arçelik su arıtma cihazları, suyumuzu dört ayrı filtreden geçirerek tüm zararlı maddelerden ayrıştırıyor ve güvenle içebileceğimiz temiz su haline getiriyor. Bunu bilmek iyi hissettiriyor, değil mi?

Uzun lafın kısası, bugün siz de sürdürülebilirlik yolunda yeni bir adım atabilir; sipariş verme ve sipariş bekleme sürecini ortadan kaldıracak, 7/24 istediğiniz an kesintisiz suya ulaşabilme imkanı sağlayacak, bunlar gibi birçok konuda hayatınızı güzelleştirecek Arçelik su arıtma cihazlarına şans verebilirsiniz. 14 gün ücretsiz deneme gibi birçok fırsat için web-sitelerini ziyaret etmeyi unutmayın.

Şeffaflığın için teşekkürler Arçelik!