Sence de bir seyahat, görülen büyüleyici manzaralar ve tadılan farklı lezzetlerden çok daha fazlası değil mi? Bize sorarsan doğal güzelliklerinden yerel özelliklerine, ziyaret edilen yerle tam anlamıyla bütünleşmeye denir seyahat. Ve bir yerle bütünleşmek, o yerle bağ kurmak; her şeyden önce ona saygı duymayı ve onu korumayı gerektirir. Hazırsan bugün, ‘sürdürülebilir seyahat’ kavramına yakından bakıyoruz ve doğaya saygılı olarak seyahat etme felsefesinin bir parçası olmak için yapabileceklerimizi konuşuyoruz.

Sürdürülebilir Seyahat
Sürdürülebilir Seyahat | Fotoğraf: Unsplash / Corentin Le Leannec

Herhangi bir seyahatini hayal et. Onca güzel manzaraya şahit oluyor, birbirinden özgü lezzetler tadıyorsun. Bir sürü ilginç bilgi öğreniyor, vizyonunu genişletiyorsun. Yepyeni insanlar tanıyorsun, özel dostluklar kuruyorsun. Eminiz seyahatin boyunca kendine daha sayısız güzellik katıyorsun. Peki, şimdi bir sor kendine: ‘Sen gittiğin yerlere neler katıyorsun? Oranın doğasına, hayvanlarına, bitkilerine, yerel halkına kendinden neler veriyorsun?’ Bize sorarsan, ilk adımı ulaşım konusuyla ilgili birtakım değişiklikler yaparak atmak mümkün. Gel, başlayalım.

Flygskam: Uçuş Utancı

Bisiklet
Bisiklet | Fotoğraf: Unsplash / Gemma Evans

Öncelikle seni bundan iki yıl önce, İsveç’te ortaya çıkmış bir kelimeyle tanıştıralım: “flygskam”. ‘Uçmak’ ve ‘utanç’ kelimelerinin birleşimiyle türetilmiş bu kelime, ‘uçuş utancı’ anlamına geliyor ve uçakla seyahat etmeye karşı doğan tepkiyi anlatıyor. Sen de seyahatlerini flygskam’ın felsefesinden ilham alarak planlayabilir, uçak seyahatine göre karbon ayak izi daha küçük olan ulaşım araçlarını tercih edebilirsin. Tabii bu, seyahatinin konsepti ve kaç kişi olduğunuz gibi değişkenlere de bağlı. Örneğin, arkadaş grubunla seyahat ediyorsan, hepinizin tek bir arabaya toplanması ideal olabilir. Yakıt ve zehirli gaz salınımlarından korunmaya yardımcı olan diğer ulaşım araşlarıysa tren, otobüsler, bisikletler ve bizce en keyiflisi, yürümek.

Ekolojik Otellerin Peşinden

Ekolojik Oteller
Ekolojik Oteller | Fotoğraf: Unsplash / Taylor Simpson

Sürdürülebilir seyahatin içine aldığı bir diğer konu da ekolojik oteller. Verimli enerji, su ve atık yönetim şekilleriyle doğal kaynakları duyarlı bir biçimde kullanan oteller olarak tanımlayabileceğimiz ekolojik oteller; büyük alanlar kapladıklarından dolayı, büyük su ve enerji israflarına sebep olan, örneğin her gün çarşafların ve havluların yıkanıp değiştirildiği otellerin karşısında doğa dostu bir alternatif. Sen de konaklayacağın yeri belirlerken bu konuya özen gösterebilirsin. Örneğin, otelde su ve enerji tasarrufu sağlanıyor mu? Geri dönüşüm yapılıyor mu? Ekolojik malzemeler ve objeler kullanılıyor mu? Su arıtılıp başka yerlerde kullanılıyor mu ya da güneş enerjisinden faydalanılıyor mu? Gıda atıkları kompost yapılıyor mu? Bu soruların yanıtlarının peşinden gidebilir, hem kendi mutluluğun hem de doğanın korunması adına en doğru otelde karar kılabilirsin.

Doğa Dostu Bir Çanta

Doğa Dostu Çanta
Doğa Dostu Çanta | Fotoğraf: Unsplash / Justin Boisson

Sürdürülebilir bir seyahatin olmazsa olmazlarından biri de iyi bir hazırlık. Çünkü hazırlığını iyi yaptığın zaman, çok susamıştım, mataram yanımda değildi, ‘bir kerelik’ plastik pet şişe aldım gibi olası senaryoların önüne geçmiş oluyorsun. Sana önerimiz, çantanda mutlaka bir matara, bir bez çantası ve yiyeceklerini taşıyabilmen için birkaç balmumu kumaş bulundurman. Doğa dostu güneş koruyucu, bambu diş fırçası, şampuan bar ve yeniden kullanılabilir kulak çubuğu gibi çevreye duyarlı banyo malzemelerini de yanında getirebilirsin.

Kendine Has’ın Geri Dönüştürülmüş Valiz Etiketleri ve Anahtarlıkları

Ben Eskiden Kasaydım!

Sana bir de güzel haberimiz var: Kendine Has olarak, eski Bomonti kasalarının geri dönüştürülmesiyle ortaya çıkan 10 valiz etiketi ve 10 adet anahtarlığı şanslı bir kişiye hediye ediyoruz. Kazanırsan, hazırladığın çantaya onları da ekleyebilir, geri dönüştürülmüş ürünleri hayatına dahil etmenin mutluluğunu hissedebilirsin. Detayları theMagger’ın Instagram hesabından inceleyebilirsin.

İsrafa Özen Göster, Yereli Destekle

Yereli Destekle
Yereli Destekle | Fotoğraf: Unsplash / Jason Leung

Sürdürülebilir bir seyahat deneyimi için daha yapabileceğin çok şey var! Seyahatin boyunca aldığın duşları kısa tutmak gibi özenli uygulamalarla su ve enerji ayak izini azaltabilir, gıda israfına özen gösterebilir, örneğin bir araba yolculuğuna çıktıysan yol boyunca tükettiğin organik atıkları bir kutuda biriktirip daha sonra kompost yapabilirsin.

Bir diğer adıyla ‘yeşil seyahat’in çevresel olduğu kadar, sosyal ve ekonomik anlamda da sürdürülebilirliğe önem verdiğini de unutma. Bu yüzden, seyahatin boyunca belli anlarda tetiklenmesi olası alışveriş yapma dürtünü, yerel üretim yapan satıcıları destekleyerek doğaya saygılı bir harekete dönüştürebilirsin. Şimdi sana soruyoruz: Nereye yolculuk?

Kapak fotoğrafı: Unsplash / Taylor Simpson