Yaz aylarında; yüzme, yürüyüş ve açık alan buluşmaları gibi aktiviteler ile yeterince meşgulken, bizi biraz daha mutlu edecek yiyecek arayışına girmeyi düşünmüyoruz. Zeytinyağlılar da yetiyor bize salatalar da… Bilim adamlarının da bazı yiyecekleri tanımlamak için kullandıkları happy chemicals’a ihtiyaç duymadan, çağrıldığımız her yere gidiyoruz ve enerjimiz yetiyor! Oysa kışın havaların biraz griye dönmesiyle, sabahları yulaf yediğimiz günler uzak birer anıya dönüşüyor ve daha kalorili yiyeceklere yöneliyoruz. Pastane vitrinlerinde, bir kutunun içinde minik porsiyonlar halinde gördüğümüz tatlı dolu kutulara sweet box adı veriliyor ve tam da bu noktada enerjimizi yükseltme konusuna dahil oluyorlar.

Tatlı Arayışı
Tatlı Arayışı | Fotoğraf: Unsplash/@VictoriaPriessnitz

Her ne kadar doktorlar su tüketimine ve düzenli egzersize dikkat çekse de, sonbahar da geçince bu düzenlerin terk edilişi yaprak dökümü misali başlıyor. Bu durumlarda belki birkaç ay sağlıklı porsiyonların önemini unutmadan, dopamin depoları içerisinde farklı çikolata, kek, pasta çeşitleri bulunan Sweet Box ile baharın ilk çiçeklerini bekleyebiliriz. 

Her ne kadar birileri bu tarz enerjiler, anlık mutluluk veriyor dese de “Hangi mutluluk uzun sürüyor şekerim, sen hiç yaz aşkı yaşamadın mı? 2 aylık kalp çarpıntısı bazen nice uzun ilişkiden daha çok limonlu dondurma tadı bırakıyor anılarımızda.” şeklinde laf ebeliğine girişebiliriz. Aslında Sweet Box, günlük şeker ihtiyacımızı aldığımız her şey ile yapılabilir. Dolayısıyla normalde tükettiğimiz tatlılara uzak kutular da değil.

Atmaya Kıyamadığımız Kutularıyla Sweet Box

Bu arada onları biraz daha masumlaştırır mı bilemem ama, tatlı kutuları genelde teneke veya kaliteli şık kutulardan oluşuyor. Çoraplardan tutun küçük ev eşyalarına kadar çeşitli malzemeleri saklamak için daha güzel geri dönüşüm kutusu bulunamayacağının da altını çizmek istiyorum. Ayrıca her ne kadar yazıya kaloriler ile başlasam da, bazı satıcılar şekersiz kutular da yaptığından her zaman savunmamıza ihtiyaç duyan sıfırı bol kaloriler değil bu kutular. Uzun lafın kısası ”no bake carrot cake” de dopamine dahil!

Tatlı kutularının en önemli noktası, içinde herkes için bir şeylerin olması. Çikolata aşıkları, ”Emily in Paris” dizisi sonrası canı makaron çekenler, hala yeni yıl ruhunun getirdiği ginger bread cookie’lerden kendini alamayanlar, çiçeksiz kutu düşünemeyenler… Herkese göre Sweet Box ayarlamak mümkün!

Kutulara şık çiçekler ve sevilen içeceklerin konulmasıyla, ”kendini ufak bir şımartma kutusu” nasıl da ”Sevgililer Günü hediyesi’ne” evriliyor şaşırıyorum! Özellikle uzun hafta sonlarında, hem göze hem de midenize hitap edecek Sweet Box’lar için bazı keşiflerim şunlar:

Sıkıştığınız noktada içindekilerde yapılacak ufak değişiklikler de kişiye özel hediyeler haline geliyor bu kutular. Hazır belki de sevdiğimiz restoranlar kafeler hatta otellerin mutfakları birer birer evimize gelmeye başlamışken fırınına güvendiğiniz bir satıcıdan modunuza uygun tatlılar seçip soğuk havaların grileştirdiği günlerinize biraz renk katmanız önerisiyle…

Kapak Fotoğrafı: Unsplash/@renolaithienne

İlginizi Çekebilir: Ceren Oğuz’dan Barros