İş için geçen hafta Ayvalık’a yolum düştü ve bugüne kadar deneme fırsatı bulamadığım Tamam Meyhane’yi denedim. Kelimenin tam anlamıyla enfes bir deneyimdi!

Konum

Ayvalık sevgim, defalarca buralar ile ilgili yazı yazmamdan ve buradaki mekanlara daima övgüyle yaklaşmamdan anlaşılmıştır sanırım. Bir gün mutlaka buralara taşınacağımı da biliyorum. “İş sebebiyle Ayvalık’a gideceksin” dediklerinde de kaçıncı kez olduğunu bilmediğim bir heyecan düştü içime ve hemen daha önce görmek istediğim yerlerden birinde yer ayırttım.

Tamam Meyhane, Ayvalık merkezdeki Barbaros Caddesi’nde bulunan bir ara sokakta minicik, yüksek tavanlı, şirin mi şirin bir dükkan. Kapıdan girdiğiniz an güleryüzlü bir karşılama sarıp sarmalıyor sizi. Ardından çalan müzikler bir tebessüm düşürüyor yüzünüze. Burası zamanın yavaşladığı, telaşa ve aceleye mahal vermeyen, huzur dolu bir yer. Hemen girişteki tahtanın üzerinde ”acelesi olan ciğer söylemesin” yazısından da anlıyorum ki, burada aceleye gerek yok. Masalardan birine yerleşip hem lezzetlerin hem de ortamın keyfini sonuna kadar çıkaracağız bu Ayvalık akşamında!

Ben bunları hissedip mutluluk dolarken bir yandan masa bir bir yemeklerle doluyor. Önce içkiler geliyor, ardından seçtiğimiz meze ve ara sıcaklar. Zaten menü kısa ve öz, zorlayıcı değil. Ciğer, yaprak sarma, Balkan köftesi ve bazı mezele illa ki yenecek! On kişinin dokuzu da övüyorsa bir olayı vardır diyerek her birinden sipariş ediyoruz neredeyse. Fava ve özel tarçınlı barbunya ile başladığımız lezzet yolculuğu; kabak kızartma, ciğer ve kaymaklı biber ile devam ediyor. Hepsi enfes ama mezelerden kaymaklı biber, ara sıcaklardan mis gibi yumuşacık ciğer ve pek tabii ki incecik kızartılmış kabak bir başka güzel! Kabak kızartma yaz boyu Yunanistan’da bayıla bayıla yediğimiz incecik kabakların aynısı ve kış boyu içimi Yunanistan özlemiyle dolduran bir yiyecek. Tamam Meyhane’de karşıma çıkması epey keyifli bir sürpriz oluyor!

Lezzetlerin tadına bakıp her seferinde “Oh be!” derken mekanında duvarında yazılı olan, Orhan Veli’nin ”Güzel bir dünyada yaşamak istiyorsanız, siz de güzel bir meyhane bulunuz” yazısı gözüme ilişiyor. Tamam Meyhane bu cümlenin karşılığı gibi geliyor bana. Ayvalık’a yolunuz düşerse Tamam Meyhane’yi ziyaret edin, hem her şey çok lezzetli hem de fiyatlar fazlasıyla uygun. Atmosfer ise bir harika! Ne demek istediğimi gidince anlayacaksınız 🙂

Instagram

İlginizi çekebilir: İstanbul Flaneur’den “İstanbul’un En İyi Yeni Nesil Meyhaneleri”