San Francisco’dan daha yeni dönmüş ve orada edindiğim o güzel Hint Mutfağı deneyimimin özlemini çekerken Beşiktaş’ta Tandoori restoranını deneyimleme fırsatı buldum.

Yazıma devam etmeden önce Hint mutfağına benim gibi ilginiz var ise “Hindistan’ın Renkli Yemek Kültürü: Hint Mutfağı Üzerine”  başlıklı yazıma göz atmanızı tavsiye ederim.

Tandoori’de menünün içeriği zengin ve ağırlıklı olarak klasikler var. Garsonumuz ise Hintliydi. Bu benim için çok olumlu bir detay, çünkü karşımda Hint yemek kültürü içerisinden gelen bir kişi var. Kendisinden öğrendiğim kadarıyla mutfak ekibi de kendisi gibi Hintliymiş. Bu sevincimi daha da arttırdı, hatta yemek sonrası kendileri ile tanışıp sohbet bile ettim.

http://www.cornucopia.net/ sistesinden alınmıştır

Elbette çok iyi eğitimli bir chef, bir aşçı başka kültürlerin yemeklerini çok başarılı yapabilir. Ben de çok iyi yapabiliyorum. Ama her zaman o kültürün kendi insanın benden ve diğer meslektaşlarımdan farkı olacaktır ve ben etnik bir restorana giriyorsam orada o kültüre ait cheflerin olmasını isterim.

Tandoori’de Neler Denedim?

Butter Chicken | Rogan Josh | Basmati pirinç | Mango Lassi

Bunlar en klasiklerdir ve bu yemeklerin lezzetlerine gerçekten çok iyi bildiğim için curryleri en iyi şekilde değerlendirebilecektim. Bu arada siparişinizi verdiğinizde yakıcılığı ne kadar olsun diye soruyorlar ben normal seviye istedim.

IMG_1592

Siparişleri verdim, biraz heyecanlı ve azıcık gergin bir bekleyişin içine girdim. Yalan söylemeyeceğim, hayal kırıklığına uğrayabileceğim olasılığını düşünmedim değil. Neden derseniz, mutfakta Hintli cheflerin olmasına rağmen eğer işletme gerekli malzemeleri sağlamıyorsa o yemek olmaz. Elbette chefler ellerinden geldiğince güzel yapmaya çalışır ama yine de o yemek olmaz. Hint mutfağında çok fazla tane şeklinde otantik ürün kullanmanız gerekir. Herhangi bir marketten alacağınız toz baharat karışımı aynı sonucu vermez.

IMG_1593

Yemeklerle ilgili ilk gözlemim, currylerin renkleri, yoğunluğu ve kokusunun olması gerektiği gibi olduğu. Heyecanla tabağıma yemekleri servis ettim ve ilk lokmamı almam ile ağzımda o müthiş curry lezzet patlamasını yaşadım. Gerçekten çok mutlu oldum. Hatta yemeğime devam ettikçe seçtiğim curry içinden gerçek tane kakule, karanfil, tarçın gibi taneler çıktı. Önümde gerçek bir curry vardı. Seçtiğimiz iki curry de çok lezzetliydi. Rogan Josh biraz daha az pişebilirdi. Eti az kurumuştu ama yine de çok lezzetliydi. Basmati pirinç sade buharda pişmiş ve curryniz ile birleşmeye hazır.

Damağımızda hissettiğimiz lezzet ve baharat patlaması ile üzerine Lassi, mükemmel bir bitiriş oldu.

IMG_1595

Gerçekten çok mutlu ve tatmin olduğum bir deneyim yaşadım. Kesinlikle tavsiye ederim.

Yalnız biraz pahalı olduğunu söylemeliyim. Curryler ve diğer yemekler de pek ucuz değil ki nedenini anlayabiliyorum, gerçekten kullanılması gereken malzemeleri kullanıyorlar. İki kişi ortalama 70 – 90 TL aralığında ödüyorsunuz. Ama kesinlikle değer!

Tandoori

Tandoori Adres: Süleyman Seba Cad. Çavdarcı Sok. No:1 Beşiktaş / İstanbul

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

  1. Saat itibari ile aç bir sekilde uyumaya calisirken bu yaziyi okumak iyi mi oldu kotu mu bilemedim. Hint yemeklerini seven birisi olarak Meken oneriniz icin tesekkurler.