Denizci bir aileden gelen Zeynep Altınkut ve Canan Soysal’la Üsküdar’daki ofislerinde oluşturdukları yeni moda markası “TUG FLING” hakkında sohbet ettik.

2010′da Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Moda Bölümü’nden mezun olan Zeynep Altınkut, mezun olduktan sonra master yapmayı planlarken iş hayatına atılmak daha cazip geliği için hemen çalışmaya başladı. Tasarımcı asistanlığı yaparken Leonardo Da Vinci programına kabul edilen Zeynep, bir süre İngiltere’de staj yapıp; çalışma imkanına sahip oldu. 

Program sonrasında Türkiye’ye döndükten sonra beraber büyüdüğü Boğaziçi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu olan kuzeni Canan Soysal‘la beraber 2012 Temmuz’da TUG FLING‘i kurdular.

“Başka firmada çalışırken sektördeki endüstriyelleşmenin Zeynep’in tasarım kabiliyetinin önüne set çektiğini gördük. İstediklerini yapabilmesi için bir ortam gerektiğinden  bu markayı kurduk” diyen Canan, markanın nasıl ortaya çıktığını bu şekilde özetliyor. Çevrelerinin desteğiyle işe koyulan iki kuzenin tasarımlarındaki en önemli özellik kullandıkları kumaş. 

Kaliteden ödün vermemek için üretim aşamasını markanın tasarımcısı Zeynep şöyle anlatıyor: “En kaliteli , en güzel tuşeli kumaşı ararken elimize tam da istediğimiz bir kumaş geçti. Fakat tedarikçi artık bu kumaşı üretmiyormuş. Biz de bunu üreten firmaların araştırmasına girdik ama bu kalitede bir ürün bulamadık. Bunun sonucunda kalitemizden ödün vermemek için sıfırdan kumaş yaptırdık. Biraz sancılı bir dönem olsa da hayalimizdeki kumaşa sahip olduk.”

TUG FLING’in bu ilk koleksiyonunda şimdilik sadece üst giyim çalışan Zeynep ve Canan tasarımlarını 5 kategoride toplamışlar. Basic, baskılı, biyeli, pencereli tshirtler ve sweatshirtler. Unisex olan bu tshirtlerin kalıplarının çeşitliliği de bu markayı ayrı kılıyor. Kısa, dar, bol kesimlerden olan tshirt ve sweatshirlerin üzerindeki baskılar ise tasarımcı Zeynep Altınkut’un İngiltere seyahatleri sırasında çektiği fotoğraflardan… Biyeli modellerinde denizci aileden geldiklerini kol ve yakadaki detaylardan çok rahat anlayabiliyorsunuz. Benim favorim olan pencereli modelleri ise hem gece şık bir yere giderken, hem de gündelik hayatınızda çok rahat giyebilirsiniz.

Ürünlerdeki en güzel düşünülmüş detay ise markanın adı olan denizci düğümü logonun çok şık ve bağırmayacak şekilde tshirtlere uygulanması. Baskılı tshirtleri dışında etiketleri dahil her şeyleri %100 koton olan markanın ürünlerinin kalitesini dokunduğunuz anda hissedebiliyorsunuz. 

İlk önce internetten satılacak ürünleri, ilerleyen günlerde markanın kendi sitesinden takip ederek hangi mağazalarda satıldığını öğrenebilirsiniz.

Bu tasarım kirliliğinde, bu kadar orjinal ve kaliteli ürünlerin bilinçli kitleler tarafından değerinin bilineceğine inanıp; Zeynep ve Canan’a ve tabi ki TUG FLING’e bol şans diliyoruz.

 

Fotoğraflar: Seda Osten – Zeynep Güray

zeglence

Sosyal İnek/Magger/Blogger/Designer
SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?