Kadıköy’ün sanat dolu mahallesi Yeldeğirmeni her geçen gün daha da güzelleşiyor. Dizi film çekimlerinin yanı sıra birçok sokak festivaline de ev sahipliği yapıyor. Kısacası Yeldeğirmeni Mahallesi sokak aralarında kaybolmak, yeni mekanlar, atölyeler ve tatlar keşfetmek için harika bir yer… Kaybolduğum bir sokak da karşıma çıkan Butik 81-Tasarımsal Olaylar da insanı bambaşka dönemlere götürecek yerlerden bir tanesi.

whatsapp-image-2021-12-09-at-16-14-44-1
Butik81 – Tasarımsal Olaylar | Fotoğraf: Gökçe Gülaçtı

Bir süredir müdavimi olduğum bu harika mahalle sıradışı tasarımları bir arada bulunduran Butik 81 ile de tanışmama vesile oldu. İçeri adımınızı atar atmaz içinizi kaplayan huzur ve şaşkınlık duygusu, fondaki müzik ve her biri tek adet olarak tasarlanmış giyim ve aksesuarlarla büyülenmenize sebep oluyor.

whatsapp-image-2021-12-09-at-16-24-32
Tasarımsal Olaylar | Fotoğraf: Gökçe Gülaçtı

Butik 81, diğer adı ile Tasarımsal Olaylar kelimenin tam anlamı ile bir butik özelliği taşıyor. Tek adet olarak tasarlanan giysilere ek olarak isteğe bağlı bedeninize göre kendi kalıp ve kumaş seçimleri ile çalışmalar yapıyorlar. 

Yeldeğirmeni Mahallesi‘nin ruhunu taşıyan tarihi eser bir binanın iki katını içeren butiği müze gibi de gezmeniz mümkün. Giriş kapısını geçer geçmez eski aile albümü köşesi sizi karşılıyor, içeri girdiğiniz de ise aile yadigarı eski dikiş makinaları ve ileri dönüşüm yapılarak kullanılan masaları her dönemi kucaklarken size “merhaba” diyorlar. Güler yüzlü bir şekilde sizi karşılayan kişi önce butik ve ürünler hakkında kısacık bilgi veriyor. En önemlisi de size yakışmayan ürünü satmıyorlar. Yavaş moda anlayışı çerçevesinde uzun yıllar giyebileceğiniz, çoğunlukla pamuk içerikli ürünler mevcut. Sadece sizde olacak bir kıyafete sahip olmak isterseniz web sitelerini veya Instagram hesaplarını inceleyebilirsiniz. Ben yine de butiği ziyaret etmenizi ve bu harika atmosfere tanıklık etmenizi tavsiye ederim.

Bazı mekanlar iyi ki varlar, ruhumuza ve kalbimize dokunan ürünlere ve enerjilere erişmek ne kadar da güzel…

Kapak Fotoğrafı: Gökçe Gülaçtı

İlginizi çekebilir: