Bir kadın başka bir kadını yaratabilir mi tek başına? Bu sorunun cevabı Gül Ağış’ta gizli! Neden mi? Kendisi markası ile sofistik, maskülen ve seksapel bir Lug Von Siga kadını yaratıyor. Tüm tabuları yıkıp ismini tersine döndürüyor ve kadını baştan yaratıyor… Yaratmakla kalmıyor pozitif enerjiyle de harmanlıyor!

Bilkent Üniversitesi’nde reklam, sonra Lasalle Academy’de Moda Tasarımı okudun. Bu farklılığın avantajı ve dezavantajları var mı?

Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyat Bölümü’nden dereceyle mezun oldum ve reklamcılıkla devam eden kariyerime çocukluğumdan beri istediğim moda tasarımcılığıyla noktayı koydum. Kısa bir süre burada ki Lasalle Academy’ ye gittim. Ama bu böyle olmaz deyip; her şeyimi geride bırakarak, gözümü bile kırpmadan Milano’ya yerleşmeye karar verdim. Sonra İstituto Marangoni, ardından Politecnico Üniversitesi’nde yüksek linans bursu kazandım. Anlayacağın o ki gerisi Ben İngiliz dili edebiyatı ve tarihini öğrenmekten çok mutluyum, okumayı çok severim, o kültür de beni zenginleştirdi, o dönemin tarihi ihtişamı da beni çok etkilemiştir. Bu farklılığın dezavantajı olmadı aksine avantajı oldu!

Eğitiminden sonra moda sektöründe kariyer hayatına modanın başkentlerinden İtalya’da giriş yaptın. Herkesin hayali olan bu ülkeden İstanbul’a dönme nedenlerin var mı?

İstanbul’a dönme nedenim en başta annemin vefatıydı; ama eninde sonunda kendi ülkeme dönüp öğrendiklerimi kendi markamla hayata geçirme planım vardı. Tabii biraz beklenmedik oldu…

Bilgi ve birikimini yeni nesillere aktarmak adına İTÜ ve FIT Eğitim Kurumları’nda öğretmenlik yapıyorsun. Bunun senin için öğretici ya da betimleyici yanları nelerdir?

Öğretmenlik gerçekten çok meziyet isteyen kutsal bir meslektir. Dengeler çok hassas, keman teli gibi çok gerersen kopuyor, sıkmazsan gevşiyor, ayarını çok iyi tutturmak için disiplin ve çalışmak şart! Her derse girmeden önce 1-2 saat öğreteceğim konuyu tekrar gözden geçiririm, 4 yıldır hocalık yapmama rağmen hala heyecanlanıyorum ve anlatacaklarımı unutursam korkusu oluyor. Öğrencilerimin özellikle yetenekli olanları beni çok duygulandırıyor, bazıları ödüller aldıkça koltuklarım kabarıyor, mutlu oluyorum.

Neden Lug Von Siga? Gül Ağış da güzel isim…

Adımın soyadımın tersten okunuşu (lug siga). Von ‘u da fonetik olduğu için ekledim. Benim hayalim bir marka yaratmaktı. Sadece adımı ve soyadımı koymak istemedim. Paris Who’s Next Komitesi ve İtalyan PR ajansları marka ismimi çok beğendiler ve doğru buldular. Özellikle dünya markası olmak istediğim için de doğru buluyorum. İlk uluslararası defileni İstanbul Fashion Week kapsamında gerçekleştirdin. Daha sonraki dönemlerde de sürdürelebilirliğinle bu kapsamda markanı korudun.

Koleksiyonların ‘Bakteri’, ‘Kafes’ gibi gizemli hikayelerden oluşuyor. Bunların oluşum aşamaları nasıl? Bir anda kelimeler aklına geliyor değil ya?

Kavramsal, üzerinde düşündüren konulara değinmeyi seviyorum. Defilelerde bunu en iyi ortaya koyma platformu! Ama ben Galatamoda ve ara koleksiyonlarda da hep temalı koleksiyonlar üretiyorum. Global warming, global warning. Mary quant meets margiela. Bitteryetsweet. Hapis ve bağımlılık. Bakteri. Patti smith meets Picasso. Deneysel işleri seviyorum! Ne çıkacağını bilmediğiniz, heyecanlandıran, keyif veren, yapılmamışı yapmak! Heyecan ve adrenalin benim yaratıcı sürecimde en etkili yöntem…

Koleksiyonunun vazgeçilmezi siyahı, transparan parçaları, yüksek topukları, maskülen tarzı bu sezon da yakalayabilecek miyiz?

Sürpriz! Ancak gizem ve seksapel her zaman ‘Lug Von Siga kadınını’ temsil ediyor! Peki bundan sonra… Paris Moda Haftası, Londra, New York… Açıkçası marka için en doğru zaman ve çıkış yapacağın ülke önemli. O yüzden planlama olarak 2012 Paris ya da Londra Moda Haftası çıkış noktası olacak. Daha sonra da uzak pazarlar; New York Moda Haftası; hedefimiz.

Başarının evrene verdiğin pozitif mesajlardan büyüdüğünü düşünüyor musun?

Meditasyonlar, sufizm, zen, quantum benim hayatımın vazgeçilmez yapı taşları. Evrene verdiğin her olumlu mesaj, pozitif olarak geri dönüyor. O yüzden köşelerimi her gün yumuşatmaya ve pozitif düşünce gücümü arttırmaya özen gösteriyorum. Kaldı ki evren de bunu fazlasıyla geri ödüyor. Şu aralar yavaşlık ve zen okçuluğuna merak sardım.

theMagger okuyucularına pozitif mesajın…

Kalbinizin sesini dinleyin; çünkü kalbin elektro manyetik alanı beynin elektro manyetik alanından çok daha geniş…

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?