Birbirinden lezzetli yemekler eşliğinde geçen keyifli bir tatil sonrası akıllarda beliren soruyu cevaplıyoruz bu yazımızda: tatil dönüşü beslenme düzeni nasıl olmalı? Her şeyden önce, hiçbir şekilde pişmanlık yaşamayın, tatil bitti, yenilenler yendi. Sırada dengeli yaşam düzenine geri dönmek için kolları sıvamak var! Güzel haber, hızlı alınan kilolar çabuk gidiyor çünkü yağa dönüşmesine fırsat kalmıyor. Öyleyse gelin, Tadım’la Kendine İyi Bak olarak sizler için, tatil sonrası için hazırladığımız beslenme önerilerine göz atalım.

Tadım 2
İyi Beslenme Düzenine Geri Dönüş

Kabul edelim, birçoğumuz için tatilde yenen öğünlerin çoğu bolca et ürünü ve yağda kızarmış yiyecekler içeriyor. Bunların ortak noktası ise, içerdikleri toksinlerle vücudumuzu şişiriyor olmaları. Dolayısıyla, tatil dönüşü iyi beslenme düzeninize geri dönerken ilk birkaç gün öğünlerinizde özellikle ete yer vermemeyi tercih etmenizi öneriyoruz.

Tadım 1
İyi Beslenme Düzenine Geri Dönüş

Bir diğer önemli nokta ise, porsiyon konusu. Tatilde çoğunlukla tüketilen büyük porsiyonlar, tatil dönüşü yerini küçük ve hafif öğünlere bırakmalı. Özellikle akşam yemeklerinde kendinize, yağ ve tuz oranını azaltıp faydalı baharatlar ile lezzetlendirdiğiniz, hafif tabaklar hazırlayabilirsiniz. Yalnızca akşam yemeklerinde değil, tüm öğünlerinizde lif içeriği yüksek olan sebze, meyve ve kurubaklagillere ağırlık vermek, vücudunuza iyi gelecektir. Balık ve deniz ürünleri, yumurta, tavuk eti gibi iyi proteinleri de, tokluk hissinizi arttıracakları ve metabolizmanızı hızlandıracakları için öğünlerinize rahatlıkla dahil edebileceğiniz gıdalar arasında sayabiliriz.

Özellikle rafine ve işlenmiş karbonhidratlardan uzak durduğunuz iyi beslenme düzeninize geri dönerken; salatalık, kereviz, marul, limon ve lahana gibi vücudunuzu toksinlerden arındıracak seçenekleri tercih edebilirsiniz. Tatil döneminde bir hayli yavaşlamış olması muhtemel olan metabolizmanızı azar azar ama sık sık yiyerek hızlandırmanız da önemli. İşte tam bu noktada da, sahneye ara öğünler giriyor.

Tadım2
İyi Beslenme Düzenine Geri Dönüş

Açlık hissetmeden iyi beslenmenizin en büyük yardımcıları olan ara öğünler, kan şekerinizi düzenlediği gibi, ana öğün sonrasında durmaya başlayan metabolizmanızı da harekete geçirerek hızlandırıyor. Ara öğün deyince ise eminiz, birçoğumuzun aklına Tadım Kuruyemiş ve Kuru Meyveleri geliyor. İster Tadım Çiğ Fındık, Çiğ Badem olarak ayrı ayrı, isterseniz de hepsini bir arada bulabileceğiniz Tadım Çiğ Karışık Kuruyemiş Naturel’i her an yanınızda bulundurmak, iyi beslenme düzeninize geri dönüş yolculuğunuzda gününüzü renklendirmek ve aynı zamanda gün boyu tok kalmak için atabileceğiniz önemli adımlardan biri.

Tadım 3
İyi Beslenme Düzenine Geri Dönüş

Aynı zamanda vücudunuzda biriken şişkinliği atmak için günde iki fincan yeşil çay içebilir; ananas, muz, kivi gibi ödem attırıcı meyveler tüketebilirsiniz. Tabii, bu bizi direkt olarak su konusuna getiriyor. Su tüketimi, vücut ısısını dengelemekten böbreklerin çalışmasına, vücudumuzun her noktası için çok önemli. Bu yüzden bir ihtimal tatil boyunca azalan su tüketiminizi, tatil dönüşü düzene sokmayı unutmayın. En doğal ödem atma yolu olan suyu, özellikle yemeklerden önce tüketmeye dikkat edebilirsiniz.

Ve tabii ki egzersiz! Beslenme düzeniniz ne kadar iyi olursa olsun, düzenli egzersizi hayatınıza hareketi dahil etmediğiniz noktada, birçok şey eksik kalacaktır. Tatil dönüşü, günde 30-40 dakikalık yürüyüşler yapmaya önem verin. Motivasyonunuz yalnızca tatilde alınan kilolardan kurtulmak değil, kendinize zaman ayırmak, güne güzel başlamak veya günü güzel bir şekilde sonlandırmak olsun. Siz değerlisiniz, kendinize iyi bakın!

İlginizi çekebilir: Bilinçli Beslenme