12 Kasım’da başlayan Restoran Haftası tüm hızıyla devam ediyor! Ben de birçok yerin tadım veya akşam menülerini tatmaya çalışıyorum. Birkaç gün önce gittiğim, Etiler’deki Teppanyaki Alaturka’da Restoran Haftası menüsüne hayran kaldım! Mekanın güzelliği, yemeklerin lezzeti ve bu çeşitli menü birleşince kusursuz bir gece geçirdik!

Öncelikle şöyle başlayalım: Teppanyaki ne anlama geliyor?

“Teppanyaki”, Japon mutfağında demir tabak anlamına gelen “teppan” ve ızgaralanmış ve az yağda pişirilmiş anlamına gelen “yaki” kelimelerinden türüyor. Bir pişirme tekniği olan “sacda pişirilen yemek” yöntemini bize resmen görsel şölenle yaşatan Teppanyaki Alaturka’da uzun zamandır almadığım keyfi aldım. Farklı yemek kültürlerine açık kişilerin burayı denemeleri şart!

Teppanyaki’de Restoran Haftası Deneyimi

Teppanyaki Alaturka

Teppanyaki’nin yüksek tavanlı, modern Uzak Doğu tarzındaki atmosferine girdiğim anda gecenin nasıl geçeceğini anladım. Mekan ahşap, siyah ve kırmızının kombiniyle İstanbul’daki en şık restoranlardan biri olmuş diyebilirim. İçeri girdiğimizde güler yüzlü garsonlardan biri bizi özel pişirme tekniğinin uygulandığı sacın yanına oturttu. Ve yanımıza tüm gece bizimle ilgilenen Uzak Doğulu şefimiz geldi. Gitmeden önce restoranhaftasi.com‘dan bakıp beğendiğim menüdeki her şey muhteşemdi, bu menünün bir de önümüzde yapılacak olması beni daha da heyecanladırdı!

Öncelikle bir kadeh Allure Sauvignon Blanc 2013 eşliğinde rokforlu balık çorbası içtik. Rokfor ve Sauvignon Blanc’ın birleşimi dillere destandı. Sonrasında ise şefimiz bize Kritanpo yani pirince sarılı bonfile şişleri hazırladı. Yanında bir kadeh Terra Shiraz 2012 ile hem sağlıklı hem leziz Kritanpo menüye renk katmıştı.

Teppanyaki

Ana yemek olarak, iki alternatifimiz vardı. Biz Tuna ile ikisini de tatmak istediğimizden, ben havuç ve soğan dolgulu Beef Roll söyledim, o ise patates ve pancar yatağında somon fileto sipariş etti. Önümüzde şovlarla hazırlanan bu yemekler, Uzak Doğu mutfağıyla Türk mutfağının kusursuz bir şekilde harmanlanması olmuş. Burada yemeğimize bir kadeh Kayra Buzbağ Rezerv Öküzgözü-Boğazkere 2011 ile devam ettik.

Geceyi nasıl güzel kapattığımızı kelimelerle anlatamam! Teppanyaki’nin Çikolata Dünyası isimli tatlısını vakit kaybetmeden denemeniz lazım. Sütlü çikolata balonu içerisinde çikolata mousse ve küçük meyve parçaları olan bu tatlıyı servis ederken garson üzerine sıcak beyaz çikolata döküyor, böylece balonun içi açılıyor. Sonrasında ise size sadece gözlerinizi kapatarak yemek ve bu lezzeti hiç unutmamak kalıyor.

Teppanyaki Alaturka ekibine, her anlamda çok başarılı akşam için teşekkür ediyorum. Restoran Haftası devam ederken, bir gecenizi burada geçirmeyi ihmal etmeyin. Bu arada fiyatlardan korkmayın, bu kadar yemek, şarap ve deneyimin fiyatı yalnızca 120 TL. Bu menü fiyatı Teppanyaki’de 2-3 saate geçirmeye kesinlikle değiyor!

Teppanyaki Alaturka Etiler Adres: Nispetiye Cad. No: 107 Etiler – İstanbul

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

MAGGER NEWSLETTER'A ÜYE OLUN

MAGGERLARDAN GÜNCEL YORUMLAR
x

Newsletter'a üye olmadınız mı?