Merakla beklenen yeni Terminatör filmi Terminator: Kara Kader (Dark Fate), tam olarak James Cameron’ın bilimkurgu sinemasına kazandırdığı The Terminator’ın 35. yılında, yani 1 Kasım 2019’da vizyona girmekle kalmıyor, ilk filmlerin yıldızları Linda Hamilton ve Arnold Schwarzenegger’i de yeniden bir araya getiriyor. 

Efsane Geri Dönüyor - Terminatör: Kara Kader
Efsane Geri Dönüyor – Terminatör: Kara Kader

James Cameron imzalı, 1984 yapımı The Terminator, gelecekten gelen ölüm makinesi bir robotun, yakın gelecekte insanlığa liderlik edecek çocuğun annesi olan Sarah Connor‘ı henüz o çocuk doğmadan öldürmeye çalışmasını, yine gelecekten gelen bir askerinse onu korumaya çalışmasını konu alıyordu. Aksiyon sinemasının en beğenilen filmlerinden biri olarak tarihe geçmiş 1991 yapımı Terminator 2: Judgment Day‘de ise aynı robotun iyi niyetli bir kopyasının bu kez Sarah Connor’ın oğlu John Connor’ı canı pahasına koruyuşuna tanık olmuştuk. Seri 2003, 2009 ve 2015’te üç filmle devam etse de hiçbiri iyi eleştiriler almamış, bunun sebebi olaraksa James Cameron’ın projede yer almaması gösterilmişti. İyi bir haberimiz var, serinin altıncı filmi olacak ve 1 Kasım’da izleyeceğimiz Terminator: Dark Fate‘tin kredilerinde James Cameron‘ın ismi hem yazar hem de yapımcı olarak geçiyor. Hatta vizyoner yönetmen ve yapımcı, önceki üç filmi neredeyse hiçe sayarak, bu filmin Terminator 2: Judgment Day’in devam filmi olduğunu söylüyor. Filmin yönetmen koltuğunda da heyecan verici bir isim oturuyor; Deadpool filmleriyle dikkat çeken Tim Miller!

Efsane Geri Dönüyor – Terminatör: Kara Kader

Terminator: Dark Fate‘in hikâyesinin merkezinde yine, gelecekten gelen bir robotun tarihin akışını değiştirmek için hiçbir şeyden haberi olmayan genç bir kadını öldürmeye çalışması yer alıyor. Dani Ramos (Natalia Reyes), erkek kardeşi ve babasıyla Meksiko’da yaşayan, kendi halinde bir genç kadın olsa da, belli ki gelecek için kilit bir rol üstleniyor. Onu koruma göreviyse gelecekten gelen yarı robot, yarı insan Grace (Mackenzie Davis) ve tanıdık bir yüz, Sarah Connor’a düşüyor. Üstelik bu macerada üçlünün yolları, eski bir dostla, T-800 ile de kesişiyor! Bu da demek oluyor ki Sarah Connor’ı canlandıran Linda Hamilton ve seriyle özdeşleşmiş oyuncu Arnold Schwarzenegger, yıllar sonra yeniden bir araya geliyor.

Efsane Geri Dönüyor - Terminatör: Kara Kader (Dark Fate)
Efsane Geri Dönüyor – Terminatör: Kara Kader (Dark Fate)

Gücünü efsanevi oyuncuların dönüşü anlatısından ve Sarah Connor’ın Dani Ramos’a onun da bir zamanlar aynı şeyleri yaşadığını söylemesi nostaljisinden alan Terminator: Dark Fate, geçen yıllar ve gelişen teknolojiler sayesinde görsel açıdan da çok tatmin edici olacak gibi. Üçlünün peşinde, sıvı forma geçebilen bir robotun olması görsel efektlerin bize nasıl sürprizler hazırladığının ipuçlarını veriyor. Tüm bunların üzerine Mad Max: Fury Road ile tanıdığımız Junkie XL‘in müziklerinin de eklenecek olması bizi bu film için bir hayli heyecanlandırıyor. Kısacası, son yıllardaki filmler sebebiyle seriye küsmüş olanlardansanız bile yeni bir şans vermenizi öneriyoruz, çünkü Terminator: Dark Fate‘e olan inancımız tam! Filmi 1 Kasım’dan itibaren sinemalarda izleyebilirsiniz.