Son günlerde Teşvikiye’nin hızına yetişmek zor. Üç-dört mekan ardı ardına açıldı ve her biri de kendini kısa sürede sevdirdi. Öyle ki çoğunda yer bulmak şimdiden zor, insanlar müdavim haline gelmiş bile…

Kase No. 16 Konum

kASE-2
Kase No;16, Teşvikiye

Kase No.16’nın kapısından içeriye girdiğim an güleryüzle karşılanıyorum. Elimde adliyeden geldiğim için var olan baro poşetini gören tatlı sahibesinin meslektaşım olduğunu da böylece öğreniyorum. O da benim gibi avukatlıktan pek de mutlu olmamış ve kendini yeme-içme sektöründe bulup, burada kalması gerektiğine inanmış ki pek de güzel olmuş. Kase No.16’yı görünce bu söylediğimde haklı olduğumu göreceksiniz. Teşvikiye’nin en şık mekanlarından diyebilirim. Duvarlarda asılı kaseler öyle güzel ki alıp eve götürsem dedirtiyor.

kase-no16
Kase no:16, Teşvikiye

Sette sergilenen tart, brownie gibi tatlılara bakarken, masanın üstünde halihazırda yerini almış menüye ilişiyor gözüm ve kase çeşitlerinden sportif kaseyi seçiyorum. Çorba, başlangıçlar gibi seçeneklerin yanı sıra menüdeki yemeklerin tümü o şık kaselerin içinde geliyor ve bu yüzden bonfile kase, taze kase, somon, karides kase gibi adlandırmalara sahip. İçlerinde bulunan malzemelere göre değişen kaselerin en ilgimi çekenleri, isveç köfteli ve avokadolu yeşil püre, karabuğday, siyah pirinç, kuşkonmaz ve yeşilliklerden oluşan Zen Kase’ydi; ancak bu sıralar yediklerime dikkat ettiğimden sportif kase’yi denedim. Izgara tavuk, siyah pirinç, edamame ve lahana acukadan oluşan bu kase gerçekten çok çok lezzetliydi. Yemek öncesi masama konan ekmek ve humus dahi, mekanın sevilesi olduğunun göstergesiydi. Bu arada Kase No.16’da sağlıklı detox içecek çeşitleri de var. Mutlaka uğrayın!

Kase No:16 Adres: Teşvikiye Mah. Teşvikiye Fırın Sok. No:16 Şişli / İstanbul

No:70 Bakery Konum

NO-70-2
No:70 Bakery, Teşvikiye

Teşvikiye’de bulunan Mahalle ve Divine’ı arkanızda bırakıp aşağıya doğru yürüyün, Topağacı’na gelmeden sağ tarafta göreceksiniz No:70 Bakery’i. Şirin bir girişi var, kapalı sanmayın ve girin. İçeride bambaşka bir dünya var. Şirin mi şirin bir yeşil koltuk, ahşap zevkli masa ve dekoratif öğeler ve tabii ki sergilenen enfes tatlı-tuzlu çeşitler! Ben girdiğim an, tatlı bir şeyler istiyorum dedim. Özellikle glutensiz, unsuz seçeneklerdeydi gözüm. Kocaman kurabiyeler, poğaçalar, kayısılı şekersiz kek, elmalı cheesecake derken, dükkandaki tek unlu ve kalorili tatlıyı bulup, onu seçtim. Eh ne de olsa kaloriler beni çağırıyor! Sonuçta değdi mi derseniz kesinlikle diye cevaplandırırım! Çünkü havuçlu cheesecake enfesti. Kahvem ve cheesecake’imi alıp en rahat masaya kuruldum ve bir yandan da çalan güzel şarkıların keyfini çıkardım. Benim için pazar gibi pazar oldu doğrusu. No:70 Bakery, epey keyifli, minik ve şirin bir mekan. Glutensiz ve unsuz sağlıklı tatlı tuzlu seçenekler, sandviçler, ev yapımı granola gibi lezzetlerini muhakkak tadın!

NO-70
No:70 Bakery, Teşvikiye

No: 70 Bakery Adres: Teşvikiye Mah. Ihlamur Nişantaşı Yolu Sok. No:70,  Şişli/İstanbul