Haftaiçi kapalı binalarda sıkışıp kaldıktan sonra, haftasonu da korkunç kalabalıklar içinde kahve içip oturmak için masa kovalamaktansa, olabildiğince ıssız alanlar bulmaya çalışıyorum. En azından yürüdüğüm yollar sakin olsun diyerek sabahın erken saatlerini seçiyorum kendime. Eminim çoğunuz da benim gibi hissediyorsunuz bu konuda, sakin kalabilmek büyük ihtiyaç. Teşvikiye – Maçka arasındaki sokaklar bu arzuma çok uygun geliyor ve başlıyorum keşiflere. İki yeni bir klasikleşmiş mekan var aklımda…

Akali Konum

Akali
Akali

Maçka’da Vişnezade Mahallesi’nde Dibekçi Sokak’ta bulunan Akali, kolay anlatımla Akaretler’den Nişantaşı’na doğru giderken soldaki yokuştan çıktığınızda, sağdan üçüncü sokak. Çok arada kalıyor, adresi zor deyip de keşfetmekten vazgeçmeyin diye direkt yol tarifi verdim sanırım. Burası gizli kalmış bir lezzet üssü gibi. Uzun süredir varlığını sürdürüyor ve nasıl bu kadar geç keşfettim, ben de bilemiyorum. Mekana bir Pazar günü gittim ve 11:30’da başlayacak olan kahvaltı servisini beklerken kendimi mis gibi kokuların içinde, sokağın sessizliğinin huzurunu yaşarken buldum.

Kruvasan ve ekmeklerden gelen bu enfes koku açlık halimi ikiye katlarken, menüyü hatmettim diyebilirim. O gün kahvaltı için özel olarak hazırlanan bir menü mevcuttu ve bunların içerisinden taze otlu, ezine peynirli çırpılmış yumurtayla, peynir ve zeytinler eşliğinde gelen söğüşü tercih ettim. Hem sunum hem de lezzetler açısından bayıldığım, bundan sonra sürekli olarak uğrayacağıma dair kendi kendime sözler verdiğim Akali’de malzemeler titizlikle seçiliyor ve menü özel yiyeceklerle dolu. Öyle adım başı oturup da karşımıza çıkan birbirinin kopyası mekanların, yine birbirinin kopyası şeklindeki menülerden değil.

Kavurmalı kaşarlı waffle’dan tutun da kendi hazırladıkları ekşi mayalı ekmeklerle hazırladıkları tost ve sandviçlere, kruvasan arasında yerleştirdikleri enfes antrikot ve ince kıyım sosise kadar hepsi bi’ harika. Menüdeki şampiyonlar ligi yazılı kısımdaki her şeyi denemek isteyeceğinize eminim; ancak öğlen veya akşam saatlerinde orada bulunursanız her yerde bulamayacağınız Gara guzu birası eşliğinde hamburgerlerin tadına bakmayı da unutmayın. Akali, bende ilk görüşte aşk etkisi yarattı ve bunun son görüşmemiz olmayacağını da garanti edebilirim:)

5 Tea&Coffee Time Konum

5 Tea&Coffee Time
5 Tea&Coffee Time

Biliyorum zor; ama bugünlük Moc’u ardınızda bırakın. Dümdüz ilerlediğinizde tam köşede, sizi dışarıya doğru bakan beş yeşil sandalye, güzel bir müzik ve güleryüzlü insanlar karşılayacak. 5 Tea&Coffee Time’ı bulmuş olduğunuza göre, artık kendinizi bırakıp bu tatlı ortamın müdavimi olma vaktidir. Dışa doğru döndürülmüş yeşil sandalyelerden birine bırakın kendinizi ve saatlerce etrafı izleyin. Mekanın tek özelliği atmosferin güzel oluşu ve etrafı seyrin verdiği mutluluk değil elbet, burada damak zevkinize uygun olarak tercih edebileceğiniz onlarca çay çeşidi var. Yine tercihe göre küçük demlik ve iki fincan içebileceğiniz büyük demlik seçenekleri bulunuyor. Çayların yanında illa da tatlı isterim derseniz belli atıştırmalıkları bulmanız da mümkün. Menüde çayların hangi çeşitte olduğu, hafiflik oranları ve içerdikleri şeyler açıkça belirtilmiş olup; size yardımcı oluyor. Ben çay değil de kahveciyim derseniz, farklı kahveleri ve taze meyve sularını, enerji veren içecekleri de bulabiliyorsunuz. Mesela ben bir sonraki gidişimde Dirty Chai Latte ve Zebra Mochayı ya da anti aging dedikleri Forever Young’ı deneyeceğim. Siz de keşfedin!

Spada Coffee Konum

Spada1
Spada Coffee

Spada Coffee’ye tavsiye üzerine gittim. Tam senlik denince, hazır buralardayken denemeliyim dedim. Kruvasan’ın hemen yanında son zamanlarda mekanların favorisi haline gelen açık mavi kapısıyla dikkat çekiyor. Beş-altı masalık dış kısımla birlikte içerde de bir üst kat var uzun uzun oturulacak. Kahve çeşitleri, atıştırmalıklar ve tatlıların mevcut olduğu Spada Coffee’de gerçekten Teşvikiye’deki diğer bazı mekanlarda olduğu gibi ciddi bir hava değil de güleryüzlü hizmet vardı. Kahveler lezzetliydi ve tekrar tekrar tercih edilebilecek kadar da hoş bir mekan; ama sanırım en önemlisi bu güleryüz ve sıcaklıktı. Cookieler, kurabiyeler, poğaça ve keklerin yanısıra browni, cheesecake gibi özel seçenekler de mevcut. Benden söylemesi!