İki kadının içinde bulundukları zamana sordukları sorularla başlayan yolculukları, hiç duyulmamış/görülmemiş bir yerin hayalinin peşine düşmeleriyle devam eder.

“Bana göre önemli olan, belirli bir iyileşme umudu sunmak değil, hayal ürünü ama ikna edici bir alternatif gerçeklik sunarak kendi aklımı, böylelikle de okuyucunun aklını, şu anki yaşayış şeklimizin insanların yaşayabileceği tek yol olduğuna dair tembel ve ürkek düşünme alışkanlığından kurtarmaktır. Adaletsiz düzenin sorgusuz sualsiz devam etmesine izin veren bu atalettir çünkü.” – Ursula le Guin

Tevatür // The Rumour Teaser / 2017 from Tevatur The Rumour on Vimeo.

“Tevatür” birbirlerinin hayallerinden beslenerek büyüyen, ilerleyen, gelişen, olgunlaşan iki kadının yolculuğunun fiziksel anlatım diliyle oluşturulmuş bir hikayesi… Zamana ve mekana kendi diliyle yeniden bakan “Tevatür” bir yandan hayal edilen bir dünyanın performatif bir arayışındayken bir yandan da bugünümüzü tekrar tekrar hatırlıyor.

Alışılmışlıklara Alışagelmemiş Yanıtlar: Tevatür
Tevatür

“Tevatür” kelime anlamı olarak; kaynağı ispatlanamayan birtakım olguların, kavramların, yahut hikayelerin kuşaktan kuşağa aktarılmasıdır. Dünyanın farklı yerlerinden 16 kadın sanatçının, kendi tespit ettikleri sorunlara yönelik bir çözüm üretmesi ve bunu yine kendi sanatsal dilleriyle “Proje Difüzyon” ekibine ulaştırmasıyla gerçekleşti. “Proje Difüzyon” ekibindeki oyuncu, yönetmen ve tasarımcılar diğer kadın sanatçılardan gelen bu materyallerden yola çıkarak hazırladıkları “Dişil Ütopyalar”ını kurgulayıp bir performansa dönüştürdüler.

Alışılmışlıklara Alışagelmemiş Yanıtlar: Tevatür
Tevatür

Tevatür bir yandan dünyanın birçok yerinden 16 kadın sanatçının işlerini bir araya getirirken bir yandan da 2 kadının zamanın içindeki gerçeklikten hayal ettikleri bir başka gerçekliğe doğru yolculuğunu anlatıyor.

Tevatür’ün prömiyeri 12 ve 13 Nisan tarihlerinde saat 20:30’da Tatavla Sahne’de.

Tevatür
Tevatür

Proje Tasarımı / Yönetmen : Zinnure Türe

Yönetmen Yardımcısı : Merve Ceyhan

Işık Tasarım : Doğu Akal, Can Güvenç

Afiş : Eren Su Kibele Yarman

Görsel Tasarım : Tanya Soykök

Kostüm Tasarım : Anıl Tankut Dilaver

Koreografik Destek : Canan Yücel Pekiçten

Müzikal performans Destek : Lara Narin

Oyuncular : Hicran Demir, Ladin Avşar

Katılımcı Sanatçılar: Penny Arcade, performans sanatçısı, ABD/ Georgina Tatsi, oyuncu, Kıbrıs /Myrto Tsilimpounidi,sosyolog, performans sanatçısı, Yunanistan/ Ally Walsh, öğretim görevlisi, performans sanatçısı, Güney Afrika /Anna Zaumpa,dansçı, Yunanistan/ Mari Wall, dansçı, Norveç /Maria Fillini, oyuncu, Yunanistan /Sofia Frese, dansçı, Meksika /Shirley Niclais, oyuncu, Fransa/ Vanessa Macaulay, dansçı, İngiltere/Lidia Cangiano, oyuncu, İtalya /Alfiya Yembergenev, oyuncu, Kazakistan/Neus Canalias, dansçı, İspanya /Sasha Rainbow, sinema yönetmeni, Yeni Zellanda/Nawel Benzine, video sanatçısı, Fransa/ Jemma Mae, dansçı, İngiltere.