The Balletcats kendine kedileri konu edinen Endonezyalı sıradışı bir marka. 2008 yılında tasarımcı ve illüstrator Jordan Marzuki and Fatriana Zukhra tarafından kuruldu.

 IMG_8504_edited

The Balletcats cesur, bazen karanlık ve her zaman ilgi çekici. İllüstrasyonlar kedi severler için (alışılagelmiş stereotiplerin dışında) tamamen özgün bir şey yaratmak amacıyla sevimli and ürpertici görüntülerin bir araya gelmesiyle güçlü ve göz kamaştırıcı tasarımlara dönüşmüş.

Bize Balletcats’in nasıl başladığından bahsedebilir misin?

2008 yılında okulumun bit pazarından sınırlı sayıda ürettiğim elle boyanmış t-shirtler satmaya başladım. Böyle iyi bir başlangıç yapmışken şimdi sevgilim olan moda işletme öğrencisi Fatriana Zukhra ile tanıştım. Ben tasarımları yaptım o da planları ve stratejimizi üzerinde çalıştı. İnternet üstünden ülke geneline ulaşabilmek için daha çok üretmeye çalıştık. Kediler sadece sıradan evcil hayvanlar ve hobi olarak değerlendirildiği zamanlarda bu biraz zorluydu. Şimdiyse kediler popüler kültürün bir parçası haline geldi. Eski tasarımlarımın konusu kediler yerine insan ve hayvan ilişkisi gösteren belirsiz illüstrasyonlardı.

IMG_8447_edited

The Balletcats markasının ve logosunun hikayesi nedir?

Uyurken bale duruşuna sahip kedimden esinlenerek markanın adının The Balletcats olmasına karar verdik. İlk maskotumuz bir tavşandı. Çok alakasız olsa da başarılı bir pazarlama hilesi oldu bizim için. 2013 yılında Fatriana Zukhra ile markanın tüm görüntüsünü baştan kurgulamaya karar verdik ve şuanki maskotumuz olan insan görünümlü  bale yapan kedi ortaya çıktı.

Balletcats için yaratmaya başladığında karşılaştığın zorluklar oldu mu?

Evet her zaman tarzımı sorguladım. Her zaman diğer her şeyden ayrılan bir tasarım tutarlılığı sağlamak istedim ama çok çabuk sıkıldığım için tek bir tarzın sürekliliği benim için çok zor oldu. O yüzden her seferinde yeni bir şeyler deneyerek farklı tarzları keşfetmeyi tercih ediyorum. Bir diğer sorunda başlığın hep kedi oluşu tabiki. Konu hiç değişmeden her seferinde yeni bir senaryo yaratabilmek de zorlayıcı olabiliyor.

entirecat_2nd_small

Tasarımları yaparken nelerden esinleniyorsun, özellikle kedilerle ilgili?

Genelde çok ham fikirler aklıma geliyor ve hemen not alıyorum. Tek başıma tasarlasam da her zaman farklı tarzlara sahip tasarımla ilgilenen ilgilenmeyen insanların fikrini alıyorum. En zor kısmı da tasarımı sonuçlandırmak, genelde ilk düşündüğümden çok farklı sonuçlar ortaya çıkabiliyor.

unnamed (1)

The Balletcats’in hedef kitlesi kimler?

Okumayı ve kedisiyle oynamayı seven herkes… Petshoptan almış ya da sokaktan sahiplenmiş farketmeksizin.

The Balletcats ile ilgili ya da bireysel yeni bir projen var mı?

Bilim ve edebiyat içeren biraz daha ciddi bir koleksiyon olan Scholars and Research için bir kampanya yapıyoruz. Şu an Avrupa’da okurken ilerde çok güzel bir şeyler yaratmak için bağlantılar keşfetmeyi umuyorum. Tasarımla modayla ya da sanatla bağlantısınız herhangi bir şey bile olabilir, fark etmez.

10474996_1485610811675375_1194000268_n

The Balletcats ürünlerini buradan satın alabilirsiniz.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

MAGGER NEWSLETTER'A ÜYE OLUN

MAGGERLARDAN GÜNCEL YORUMLAR
x

Newsletter'a üye olmadınız mı?