theMagger olarak köklerini doğru bakış açılarına dayandıran markaları seviyoruz. Kurucusu feminist ve insan hakları aktivisti Dame Anita Roddick’in 1976 yılında İngiltere’nin Brighton kentinde, doğal dünyadan ilham alan ve elleriyle karıştırarak hazırladığı 25 ürünü küçük dükkanında satmasıyla başlayan The Body Shop da tam bu yüzden radarımızdan düşmeyenler arasında. Güzelliğe yaklaşımı sektöründeki diğer oyunculara göre tamamen farklı olan marka, 2003 yılında başladığı Türkiye serüveninin yirminci yılını kutlarken köklerine olan bağlılığını, prensipleri ve sosyal sorumluluk projeleri aracılığıyla korumayı sürdürüyor.

Marka seçimlerimizi yaparken dikkatimizi verdiğimiz noktalar, bundan birkaç yıl öncesine göre dahi çok farklı. Bunda beden nötrlüğü gibi akımlarla gelen farkındalığın etkisi şüphesiz. “Güzellik” kelimesini zihninizde canlandırın; gözünüzün önüne gelen karelerin gerçek dışı standartların baskısını üzerimizde hissettiğimiz 2000’li yıllara göre çok daha farklı olduğunu fark edeceksiniz. İşte kurucusu Roddick’in ileri görüşlülüğü sayesinde bu vizyona ilk günlerinden beri sahip olan The Body Shop da doğal kaynaklı içerikleri, kadınların tenleriyle barış içinde olmasını sağlayan, onlara kesinlikle başka biri gibi gösterme sözü vermeyen ürünleri ve güzellik ritüelleri ile yoluna devam ediyor.

Aktivist Güzelliğin Kodları

Konu güzellik markaları olduğunda elbette işe formüllere göz atarak başlıyoruz. Gelişen etiket okuma reflekslerimiz doğanın bilgiliği ve zenginliği konusunda hassas markaları seçebilme yetkinliğimizi arttırmış durumda. Bu beklentilerimize yanıt veren The Body Shop da zengin ürün yelpazesi içerisinde yer alan 700 ürününün her biri ile bir hikaye anlatıyor. Ultra zengin içeriğe sahip Vitamin C ve arındırıcı Çay Ağacı Yağı ürünlerinin bakım ritüellerinin vazgeçilmezi haline gelmesini de doğal ve etkili bileşenleri kullanma becerisine borçlu. İşin mutfağına indiğimizde karşımıza çıkan bir diğer sevindirici noktaysa The Body Shop’ın ürünlerinin içeriklerini, yerel üreticilerden tedarik ederek sosyal değişimlerine katkı sağlıyor olması!

Hassas, etik ve duyarlı… Güzellik dünyasına sevindirici değişimi getiren bu sözcükleri prensiplerine entegre eden The Body Shop, fark yaratma çalışmalarını ürünlerin formüllerinden başlayarak yaratım sürecinin her aşamasına yayıyor. Bunun en önemli iki göstergesi olarak da hayvanlar üzerinde deney yapmıyor, sürdürülebilir ambalajları ve yeniden doldurulabilir ürünleri tercih ediyor.

DNA’sındaki bu aktivizm kodlarını kitlelere ulaştırma hedefiniyse “Gençlerin öncülüğünde, yetişkinlerin rehberliğinde” prensibiyle yola çıkan “Kendi Sesin Ol” gibi projeleriyle hayata geçiriyor. Yüzlerce gencin katılım gösterdiği eğitimler ve webinarlar düzenlenen “Kendi Sesin Ol” projesi sayesinde Toplum Gönüllüsü gençlerin, katıldıkları sosyal sorumluluk eğitimlerinin ardından; toplumsal cinsiyet eşitliğinden çocuk haklarına, kültür sanattan sağlığa, ekolojiden hayvan haklarına kadar pek çok temada projeler üreterek toplumsal sorunlara çözüm üreten çalışmalar gerçekleştirilmesine destek sağlanıyor.

The Body Shop’ın projeleri “Kendi Sesin Ol” ile de sınırlı değil elbette. 2019 yılında, devlet korumasında yetişen çocuk ve gençlerin temel yaşam becerilerini kazanmış şekilde, ayrımcılığa uğramadan hayata atılması için çalışmalar gerçekleştiren Hayat Sende Derneği ile gerçekleştirdiği iş bilirliği, 2020 yılında pandemi kaynaklı sosyal izolasyon döneminde artan ev içi şiddete dikkat çekmek için Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu ile gerçekleştirdiği iş birliği ve 2021 yılında “Karşılıksız sevgiye destek ol” mottosuyla hareket ederek, yılbaşı hediye setlerinden elde edilen gelirin bir kısmıyla Ebeveyn Psikolojik Destek Projesi kapsamında Engelsiz Yaşam ve Eğitim Derneği’ne (EYEDER) bağışlayarak 6 ay boyunca engelli çocukların ailelerine psikolojik destek verilmesini sağladığı iş birliği bahsedilmeyi hak eden The Body Shop projeleri arasında.

Yaratım sürecinin aşamalarından sosyal sorumluluk projelerine, marka DNA’sını oluşturan her bir bileşende kurucusu Dame Anita Roddick’in aktivist vizyonunu taşımaya devam eden The Body Shop, güzellik endüstrisinde farkındalığı pratiğe dökmenin mümkün olduğunu kanıtlıyor! O halde parfümlerden, vücut losyonlarına, makyaj malzemelerinden, cilt bakım ürünlerine çeşitli ve vegan ürünler sunan ikonik markayla daha yakından tanışmak için sizi buraya alalım.

Kapak Fotoğrafı: The Body Shop