Mixer sezon açılışını İstanbul’da daha önce işleri gösterilmemiş olan dokuz uluslararası sanatçıyı bir araya getiren The Built Environment projesiyle yaptı.

19 Eylül’den beri devam eden sergiye anca gitme fırsatım oldu. 2 Kasım’da bitecek olan serginin önerisini şu an yaparak umarım sizleri telaşa sokmam.

TOPHANE

Resim, heykel, fotoğraf ve video gibi tekniklerle işlerini üreten bu sanatçıların bazıları, İstanbul sosyal ve kentsel özelliklerine göndermeler yapan mekana özgü işler ortaya koyuyor.

The Built Environment, Lower East Side İstanbul’da çevremizin düzen ve yapısının hayatlarımızda nasıl bir kaybolmuşluk, yüzleşme, ve hatta anksiyeteye yol açabildiğini irdeliyor.

MİXER

Sergi; sanatçıların hayatlarını ortaya koyan bir kesit. Detaya inmedikçe ve eserleri kişiselleştirmedikçe anlamlandırma oldukça zorlaşıyor. Eserler, günümüz sanatçısının çağdaş sanat ortamındaki var olma çabasına ışık tutuyor. Hem Tophane’yi hem New York Lower East Side’ı dönüştüren güncel kültürel tartışmalara ışık tutan, bu iki çokkültürlü bölgenin arasındaki diyaloğu canlandıran bir bağ. Bu iki bölgenin sakinleri ve sahip oldukları “built environment”lar arasında gidip gelmeyi mümkün kılan hem yerel hem uluslararası bir proje.

IMG_8074

Tophane’de birçok galeri bulunuyor. Açık gördüğünüze dalıp, sokaklarda dolanırken graffitileri fotoğraflayıp, Cezayir sokağında da demli bir çay içmenizi öneririm.

IMG_8075

Huzurlu hafta sonları!

http://mixerarts.com/
http://instagram.com/ygmrcbn

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN