Wes Anderson son dönemde en sevdiğim yönetmenlerden biri, yaptığı filmlerle hepimizin aklına sahneler yerleştirebilmeyi başaran yönetmen, bu filmiyle de kendine hayran bırakıyor. Özellikle karakterlerin izleyenle kurduğu bağ filmi çok daha etkileyici kılıyor. The Darjeeling Limited adını Amerikalı üç erkek kardeşin Hindistan’da bindiği ve bütün Hindistan’ı dolaşan trenden alıyor.

006_4
Küs Kardeşler Şirketi

Wes Anderson’ın 2007’de çektiği kısa film Hotel Chevalier‘e devam filmi niteliğinde olan The Darjeeling Limited, yine 2007 yapımı. Hotel Chevalier, üç kardeşten yazar olanı Jack Whitman’ın (Jason Schwartzman) eski sevgilisiyle (Natalie Portman) birlikte küçük Paris otelinde buluşmasını anlatıyordu.

hotel-chevalier-wes-anderson-short-movie-cosmic-orgasm-jason-schwartzman-natalie-portman-paris-city
Küs Kardeşler Şirketi

Hotel Chevalier (2007)

The Darjeeling Limited ise bu buluşmadan kısa bir süre sonra babaları ölen üç kardeşin Hindistan’da Darjeeling Ltd. isimli trende buluşmasını konu alıyor. Film, Wes Anderson’ın vazgeçilmez oyuncularından olan Bill Murray’in trene yetişmek için bindiği takside başlıyor. Amerikalı bir iş adamını canlandıran Murray, trene yetişemezken, kardeşlerden ortancası Peter Whittman (Adrien Brody) tam zamanında yetişiyor. Film boyunca Murray’e bir daha rastlamasak da filmin akılda kalıcı sahnelerinden biri de bu açılış sahnesi.

the darjeeling limited 1
Küs Kardeşler Şirketi

Birbirlerini babalarının ölümünden beri görmeyen üçlü, en büyükleri Francis (Owen Wilson)’in ayarladığı bu trende bir araya geliyor ve üç kardeşin de birbirlerine karşı duydukları güvensizliğin nasıl yıkıldığını izliyoruz film boyunca. Jack kendini merkez alan kitaplar yazar ve Hotel Chevalier’den tanıdığımız eski sevgilisini unutmaya çalışır. Francis zengin bir iş adamı olmasına rağmen kendini bir türlü tatmin edemez. Peter ise hamile eşinden ayrılmak üzeredir. Kardeşler kavga eder, barışır, çoğu kez anlaşamazlar, pek çok kez dönmeye bile kalkışır fakat birbirlerini bırakmazlar ve izleyenlerle de kardeşlik bağını kurarlar.

the darjeeling limited 3
Küs Kardeşler Şirketi

Wes Anderson bir buçuk saate inanılmayacak kadar olay sığdırmayı başarmış, tıpkı diğer filmleri Rushmore ve daha önce yazdığım The Royal Tenenbaums (Tenanabaum Ailesi) gibi… Çok güçlü karakterler yaratmış ve sinemanın sıcaklığını bir kez daha kanıtlamış. Her an izlenebilecek eğlenceli ve içten bu aile draması, yaz günlerinizi süsleyecek.

the darjeeling limited 2
Küs Kardeşler Şirketi

Şimdiden iyi seyirler!