İngiliz mutfağının en iyileri dersem bana inanmayacaksınız. Paris’te yaşıyorum ve size İngiliz mutfağını tavsiye ediyorum diye şaşıracaksınız.Londra’ya bayılıyoruz, Paris’in enerjisi ile Londra’nın enerjisi birbirinden çok farklı. Londra ziyaretlerini neden güzel mutfak deneyimleriyle daha da güzelleştirmeyelim ki?

Front Line Restaurant
The Frontline Club Restaurant

The frontline, duvarlarında dünyaca ünlü fotoğrafçıların çektiği ikonik fotoğraflarla süslü ve Fernando Peire tarafından tasarlanmış. Eski bir binanın giriş katındaki bu modern restorana girer girmez tamam doğru yerdeyim diyorsunuz. Hele fotoğrafçılığa meraklıysanız, tek tek tüm duvarları gezmeden masanıza oturamıyorsunuz. Fotoğrafların altındaki masalarda yemek yiyenlerden bize ne, biz şöyle bir yaklaşıp bakacağız, onlar bize aldırmasın.

Front Line Club London
The Frontline Club Restaurant

Karşılıklı, 2 kişilik masalardan birine oturuyoruz. Önce şarap mönüsüne bir göz atalım, güzel, dünyanın her yerinden sevdiğimiz şaraplardan var. Biz İspanya’da karar kılıp bir şişe rioja söylüyoruz, siz isterseniz arjantin, güney afrika, avustralya, fransız veya italyan seçebilirsiniz. Bu ayın şarabı Amerika Washington eyaletinden bir syrah, Boom Boom. Laf aramızda Amerikan pasifik kuzey batısı son yıllarda çok başarılı şaraplar üretiyor, aklınızda bulunsun.

Front Line yemekler
The Frontline Club Restaurant

Başlangıç için, D, kereviz, kestane ve elma çorbası seçiyor ben ise mango ve limon salsasıyla levrek ceviche’ye daha görür görmez vuruluyorum. Başlangıcı hafif yapmamızın bir sebebi var, ikimizin de gözü mönüdeki av etlerinde. O, savoy kabaklı ve fırın patatesli Norfolk av kuşu seçiyor. Ben ise kırmızı lahana ve fırınlanmış kış sebzeleriyle ızgara geyik budunda karar kılıyorum. Seçtiklerimizin her ikisi de mönünün klasik ingiliz mutfağı seçenekleri, eğer isterseniz uluslararası mutfaklardan örnekler de var tabii. Restoranın menüsü düzenli olarak yenileniyor.

Front Line Club
The Frontline Club Restaurant

Frontline sadece bir restaurant değil, aynı zamanda üyeleri arasında gazeteciler, sivil toplum örgütleri çalışanlarının çoğunlukta olduğu bir kulüp. 2003’te Vayghan Smith tarafından, Frontline News Television Agency’de, görev yaptıkları sırasında hayatlarını kaybeden çalışma arkadaşlarının anısına açılıyor. Dünyada olup bitenlerle ilgilenen herkesi bir araya toplayan kulüp, üyelerine, film gösterileri, seminerler, workshoplar, film österimleri gibi eventler organize ediyor.

Alt kattaki restorandan başka binada ayrıca üyelerin yararlanabileceği 9 tane de oda var. Kaliteli gazetecilik (hele bizim son zamanlarda ne kadar ihtiyaç duyduğumuz bir şey bu) ve gazete sayfaları ile haber başlıklarından silinip giden önemli olayların duyurulmasının devamlılığının önemine inanan insanlar kulüpte bir araya gelip güzel işler çıkarıyor.

Kulübün özellikle doğu Avrupa ve Rusya’da uluslararası çalışmaları da var.

Uzun lafın kısası, hem güzel yemek hem de bu önemli kulüp hakkında bilgi edinmek için ödüllü restorana gitmenizi tavsiye ederim. Bizim Londra klasiklerimiz arasına girdi bile.

www.frontlineclub.com

Adres: 13 Norfolk Place, London W2 1QJ