Sosyal medyayı nasıl kullandığınız sizin için ne kadar önemli? Mobil cihazların hayatımızda büyük bir paya sahip olmasıyla birlikte sosyal medya kullanımımız da hızla artmaya başladı. Sosyal medya kullanıcı sayısı günbegün artmaya devam ediyor. Peki sosyal medya bizim için ne ifade ediyor dersek, bireysel olarak hem insanlarla etkileşimde  olmamızı, yeni network’ler kurmamızı sağlayan bir araç hem de markalar için müşteri kazanımı, müşteriye kolay erişim gibi konuları kolaylaştıran büyük çapta bir reklam alanı. Sosyal medya için kısacası tanıtım ve  pazarlama velinimeti denilebilir. Bugün size tam da bu konuya odaklanan bir filmden bahsedeceğim: Netflix’ten The Hater.

The Hater
The Hater | Fotoğraf: Forbes

Her şeyde olduğu gibi sosyal medyanın kötüye kullanımı da çokça gündeme geliyor. Sosyal medyadaki tacizler, linç kampanyaları kimi alanlarda insanların hayatlarına bile mal olabilirken, şirketlerin de itibarlarına gölge düşürebiliyor. Ve de giderek bizlerin asosyal, yalnız bireyler olmasını da anbean tetikliyor. Şimdi bahsedeceğim film, işte bu sosyal medya linçleri konusunu çok güzel dile getiriyor.

Filmimizin adı The Hater. Mart 2020 Polonya yapımı bir film. Netflix bünyesinde yayına alınmış. Konusuna gelirsek, üniversitede hukuk okuyan Tomasz makalesinde bilgi hırsızlığı yaptığı gerekçesiyle okudan atılıyor ve de insanlara olan nefreti bu hareketle yavaş yavaş baş gösteriyor.

The Hater
The Hater | Fotoğraf: Variety

Çevrenin de kendisini dışlaması sonucu iyice yalnızlaşan Tomasz, kendini iyi hissettiği alan olan bilişime ve sosyal medyaya yöneliyor. Bu arada kendisinin içerik üretimi konusunda, sosyal mühendislikte bir deha olduğunu görüyoruz. Sosyal medya üst düzey kullanım kabiliyeti sayesinde bir şirkete girip önemli kişiler üzerinden linç kampanyaları düzenleyerek para kazanmaya  başlıyor ve bu linç kültüründen etrafında kimse kalmayacakken birden ülkenin en meşhur insanı olma yolu açılıyor kendisine. İzlerken “yok artık, bu da olmaz” dediğiniz sahnelerle karşı karşıya kalırken teknoloji okur yazarlığının da ne kadar önemli olduğunu görme fırsatı sunacak ender filmlerden biri. 

youtube play youtube play

Film bize şunu gösteriyor: Almış olduğumuz kararlarda toplumun etkisinin  ne denli büyük olabileceğini, sosyal medyanın ne kadar büyük bir güç olduğunu, sosyal medyanın doğru kullanımında önümüze açılabilecek kapıları, doğru içerik üretiminin önemini, teknoloji okur yazarlığının ne  kadar kıymetli olduğunu…

Kapak fotoğrafı: Wired

İlginizi çekebilir: SineMagger’dan Netflix Film Önerileri