Metaverse dünyasıyla da gözler önüne serilen çevrimiçi yaşam alternatifi son yılların en tartışmalı konularından birisi oldu. Tartışmalar devam ederken kendimizi hazırladığımız çevrimiçi deneyimler listesine, çevrimiçi sanat platformlarını eklemesek olmaz. Altın çağını yaşayan dijital sanat platformlarının en dikkat çekici olanlarından birisi ise 2021 yılında yayına başlayan The Nite Hotel.

The Nite Hotel:
The Nite Hotel

Pandemi döneminde Met Museum, ayın bazı günlerinde ünlü tiyatro/opera ya da balelerin yayımını sitesi üzerinden gerçekleştiriyordu. Hatta ben de Don Giovanni’yi bu şekilde New York yayını üzerinden izlemiştim. O dönem sahip olduğumuz kısıtlı seçenekler içinde bu deneyimin beni ne kadar heyecanlandırdığını dün gibi hatırlıyorum. Bu nedenle yeni keşfetme fırsatı yakaladığım bir platformu sizinle de paylaşmak sabırsızlanıyorum. Bu platform, sahne sanatlarına erişmek ve sanatseverlerle sosyalleşmek için Hollanda temelli çevrimiçi bir sanat girişimi olan: The Nite Hotel

Guy Weitzman tarafından kurulan bu platform, kendisini en yalın şekilde sanal tiyatro olarak olarak tanımlıyor. Bu çevrimiçi alanda, oyunları oluşturulan sanal odalarda arkadaşlarınızla ya da diğer konuklarla birlikte izleyebiliyorsunuz. Bu şekilde hem sanal hem gerçek dünyayı birlikte yaşıyorsunuz.

The Nite Hotel:
The Nite Hotel

Oyun esnasında kamera açmanıza gerek yok, dolayısıyla tiyatro ya da opera-bale giyim kodlarına uymanıza da gerek yok 🙂 Ancak oyundan sonra oyunu birlikte izlediğiniz kişilerle sosyalleşmek isterseniz yine sitenin sizi yönlendirmesiyle “bar” kısmına geçerek video buluşmalarına katılabiliyorsunuz. Bu da The Nite Hotel’in sadece biz sanat ya da gösteri veri tabanı olmasının ötesinde bir yaşam alanı olarak da göze çarpan özelliklerinden birisi.

The Nite Hotel’in sitesinde, güncel durumda Swan Lake için hazırlanmış bir oyunu, ücretsiz olarak deneyimlemeniz mümkün. Bence siteyle ilgili bilgi almak için harika bu fırsat değerlendirmeye değer. Değişen dünyada bu gibi çevrimiçi sanat ve deneyim platformlarıyla daha sık karşılaşacağımız bir gerçek. Takipteyiz 🙂 Herkese bol keşifli günler!

Kapak Fotoğrafı: nitehotel.nl

İlginizi çekebilir: Eda Geven’den #tiyatroiyidir