Bu yıl, fantezi türünü sevenler için televizyonda muhteşem şeyler oluyor! Netflix Neil Gaiman’ın Sandman’ini bir diziye dönüştürürken, HBO Game of Thrones evrenini House of the Dragon dizisiyle genişletti. Öte yandan Amazon Prime Video’nun yepyeni dizisi The Rings of Power, Tolkien hayranlarını ve The Lord of the Rings evrenini özleyenlere ilaç gibi geldi. İşte, ilk iki bölümü geçtiğimiz günlerde yayınlanan The Lord of the Rings: The Rings of Power dizisiyle ilgili bilmeniz gerekenler…

The Rings of Power

The Lord of the Rings: The Rings of Power

J.R.R. Tolkien’in yarattığı The Lord of the Rings / Yüzüklerin Efendisi evrenine hayran olanlar, yıllardır bu projeyi bekliyor! Hele ki Peter Jackson’ın The Hobbit romanından çıkardığı film üçlemesiyle uğranan hayal kırıklığının ardından… 2017 yılında, HBO’nun Game of Thrones’la yakaladığı başarılardan alınan ilham ve televizyonda fantastik yapımlara olan ilginin artmasıyla Amazon, Prime Video’da yayınlanacak bir dizi için The Lord of the Rings romanlarının haklarını satın almak için görüşmelere başladı. Jeff Bezos’un bizzat dahil olduğu uzun bir sürecin ardından, serinin hakları 250 milyon dolara Amazon’un oldu. Böylece The Lord of the Rings romanlarından, evreninden ve Orta Dünya’dan esinlenen bir dizi projesi için çalışmalar başladı ve The Rings of Power ortaya çıktı. Tolkien’in varislerinin tek bir şartı vardı; dizinin “Tolkienyen” kalması… Yani Amazon dilediği gibi yeni karakterler ve olay örgüleri yaratabilecek fakat olayların yaşandığı dönemi, dönemin koşullarını ve Orta Dünya tarihini değiştiremeyecekti.

The Lord of the Rings: The Rings of Power
The Lord of the Rings: The Rings of Power

Çekimler, tıpkı Peter Jackson’ın filmleri gibi Yeni Zelanda’da gerçekleşti. İlk sezonun çekimleri pandemi koşulları nedeniyle tam bir sene süren The Rings of Power’ın en az beş sezonu olması planlanıyor. Dizi için yaklaşık 1 milyar dolar harcanması planlanıyor ve bu da The Rings of Power’ı televizyon tarihinin en pahalı dizisi yapıyor. (Bu ünvan daha önce Netflix’in The Crown ve Stranger Things ile HBO’nun Game of Thrones dizileri arasında gidip geliyordu.) Sekiz bölümden oluşacak ilk sezonun ilk iki bölümü, Tolkien’in ölüm yıldönümü olan 2 Eylül’de Prime Video’da yayınlandı ve 14 Ekim’deki sezon finaline kadar her hafta yeni bir bölüm yayınlanacak.

The Rings of Power ve The Lord of Rings bağlantısı.

The Rings of Power, The Lord of the Rings romanları ve filmlerindeki olayların binlerce yıl öncesinde geçiyor. Tam olarak bir zaman vermek gerekirse, Orta Dünya’nın İkinci Çağ’ında. Romanların ve filmlerin geçtiği Üçüncü Çağ’da bir “gözden” ibaret olan Sauron’un bir vücuda sahip olduğu bu çağ, aslında Tolkien’in The Silmarillion eserindeki kısa öykülerin geçtiği dönem. Fakat Amazon The Silmarillion’un haklarına sahip olmadığı için, dizi The Lord of the Rings serisindeki referanslar ve yapımcıların kendi hayal gücüyle şekillenmiş. Öte yandan aklınızdaki asıl soruya gelelim, The Rings of Power izlemek için, The Lord of the Rings romanlarını okumuş ya da The Lord of the Rings filmlerini izlemiş olmak gerekiyor mu? Cevap hayır. Projenin Tolkien’e sadık kalarak kendi dünyasını ve anlatısını kuracağını biliyoruz. Tabii ki bazı easter egg’leri ve gülümseten referansları anlamak için bir yeniden-okuma ya da yeniden-izleme yapmak isterseniz de size engel olan yok.

The Rings of Power ne hakkında?

The Lord of the Rings: The Rings of Power

The Lord of the Rings’in de kötüsü niteliğindeki Sauron’a karşı verilen savaş, dizinin esas konusu. Fakat yukarıda da söylediğimiz gibi, bu savaş çok daha fiziksel bir savaş – çünkü orklardan oluşan ordusunu kuran Sauron, fiziksel olarak onlarla aynı safta savaşıyor olacak. Öte yandan elfler, cüceler ve insanların olduğu Orta Dünya’da birçok yan hikaye de fantastik dünyaların müptelası olanlara birçok yeni karakter ismi öğretecek, birçok soluksuz izlenen macera sunacak. 

Elfler, Cüceler ve Harfootlar.

The Lord of the Rings: The Rings of Power
The Lord of the Rings: The Rings of Power

The Lord of the Rings evreninin önemli bir parçasının ölümsüz olan elfler olduğu düşünülürse, arada binlerce yıl olsa da iki seri arasında ortak karakterler olacağını siz de tahmin edebilirisiniz. Bunların en önemlisi, filmlerde Cate Blanchett’in canlandırdığı Galadriel. Kırılgan görünümü, bilge halleri ve Ayna’sıyla tanıdığımız Galadriel, binlerce yıl öncesinde cesur bir savaşçı ve başarılı bir kumandan olarak tasvir ediliyor. Elrond da filmlerdeki gücüne kavuşmadan binlerce yıl öncesinde, yine karşılaşacağımız tanıdık karakterlerden. İki karakteri dizide sırasıyla Morfydd Clark ve Robert Aramayo canlandırıyor. 

The Lord of the Rings: The Rings of Power
The Lord of the Rings: The Rings of Power

The Lord of the Rings filmlerinde, madenleri, şehirleri ve krallıkları yok edilmiş olarak gördüğümüz Cücelerse The Rings of Power’da çok daha büyük yere sahip. Adeta altın çağlarını yaşayan Cüceler, zenginlikleri ve güçleriyle dizinin dikkat çeken ırklarından biri.

The Lord of the Rings: The Rings of Power

Peki ya Hobbitler? Bu soruyu soruyorsanız, belli ki Orta Dünya tarihine pek hakim değilsiniz. Çünkü Hobbitler, Orta Dünya’nın İkinci Çağ’ında henüz ortaya çıkmış bir ırk değil – dolayısıyla The Shire’ın yerinde de yeller esiyor. Fakat dizinin The Lord of the Rings serisine eğlencesini katan, o epik ve ciddi atmosfere biraz mizah katan Hobbitler’i aratmayacak bir sürprizi var: Harfootlar. Hobbitlerin atalarından olan bu ırk, tıpkı onlar gibi yemeğe düşkün, kısa boylu ve kıllı ve oldukça komik bir ırktan yepyeni karakterlerle tanıştıracak.

Şimdi arkanıza yaslanın ve kendinizi Orta Dünya’nın büyüsüne bırakın. The Lord of the Rings: The Rings of Power, Amazon Prime Video’da yayında.