The Tortured Poets Department adlı albümünü ilk kez sahneye Paris’te taşıyan Taylor Swift, yaptığı sahne şovlarıyla herkesi her zaman olduğu gibi etkilemeyi başardı. Peki “The Smallest Man Who Ever Lived” şarkısı için sergilediği performansında aslında neler gizli?

Fotoğraf: InStyle

Taylor Swift 9 Mayıs’ta Paris’te 2024 turuna başladı. Yepyeni kostümler, yeni şarkılar, yeni performanslar ancak her şeyden önce yepyeni bir erayla hayranlarıyla buluştu. Özellikle geceye The Tortured Poets Department Era’sı damga gibi vurdu. İnsanların sosyal medyadaki videolardan bile etkisinden çıkamadığı bu era, Taylor Swift’in şimdilik en iyi sahnesi gibi duruyor. Albümün kendine özel turu olsaydı neler izleyecektik kim bilir!

The Smalles Man Who Ever Lived 

youtube play youtube play

Albümün en etkileyici şarkılarından biri olan The Smallest Man Who Ever Lived, sahnedeki büründüğü yeni hâl ile de akıllara kazınan bir parça haline geldi. Sahnede yarattığı havayla şarkıyı bir başka noktaya taşıdı. Bu performansla da pek çok şarkısına selam çaktı aslında. Hayranları şarkıyı dinlediklerinde şarkının Joe Alwyn için mi, Matty Healy için mi yazıldığına dair fikir ayrılıkları yaşamışlardı. Konserde sergilediği performansla da böyle bir ikilem yarattığını söyleyebiliriz. Şarkı genel olarak eski sevgiliye karşı hissedilen nefret ve hayal kırıklığını konu ediniyor. Onunla bir araya gelmek istemeyen ancak yaptıklarını asla unutmayacak bir kadın tarafından yazılıyor.

taylor-swift-2
Fotoğraf: People

Sahnede sergilediği performans, bir üniforma giymesiyle başlıyor. Yani bir savaş ortamı yaratılıyor. Arkasında bando ekibi ve bayrak taşıyan dansçılarını görebiliyoruz. Şarkı eşliğinde asker yürüyüşü yaparak asker selamı veriyor. Bu hareketiyle Matty Healy’nin konserinde aynı hareketi yaptığı ana gidiyoruz. Belki bir anımsatma olabilir. 

Diğer yandan yürümeye devam ettikçe iki kurşun yiyor ve yere düşüyor. Tam bu anda da şarkının “I’ll forget you, but i’ll never forgive” (Seni unutacağım ama asla affetmeyeceğim.) kısmı geliyor ve tüyleri diken diken ediyor adeta. Tam da bu anda akıllarımıza iki şarkı geliyor biri Great War, diğeri ise You’re Losing Me. 

youtube play youtube play

Great War şarkısı, ilişkideki yıkıcı bir anı konu alıyor. Tüm kavgalardan kazanarak çıkacaklarını söylüyor Swift şarkıda. Bu şarkıyı yazdığında Joe Alwyn ile ilişki içinde olduğunu düşündüğümüzde bu savaşta yenildiğini bu performansıyla bizlere iletiyor olabilir.

youtube play youtube play

 Diğer Yandan You’re Losing Me şarkısı, bildiğiniz gibi Swift’in Alwyn ile olan ilişkisinin yıkıcılığını ele aldığı bir şarkı. Bu şarkıda geçen “And all I did was bleed as I tried to be the bravest soldier; fighting in only your army, frontlines, don’t you ignore me” (En cesur asker olmaya çalışırken tek yaptığım kanamaktı, Sadece senin ordunla savaşıyorum beni görmezden gelme) kısmına bu performansıyla adeta bir gönderme yapıyor. Şarkının sonunda vurulup yere düşmesi ve bunu asla unutmayacağını söylemesi tüm hayranlarını yerle bir etti desek yeridir. 

Kapak Fotoğrafı: People

İlginizi çekebilir: Gürkan Sonat’tan Taylor Swift’in Sırrı