İngiliz üçlü The xx, beş yıl aradan sonra durmadan dinlemek isteyeceğiniz bir albümle dönüş yaptı. İlk olarak çıkardıkları iki single “On Hold” ve “Say Something Loving” sayesinde bizi farklı bir bekleyişe sürüklemişti grup. Harika şarkılarla geleceğine emin olduğumuz The xx beklediğimizden fazlasını yaparak tadından yenmeyen bir albüm ile haftamızı renklendirdi!

Beraber büyümüş olan Madley Croft ve Oliver Sim‘e sonradan katılan Jamie Smith ile The xx ortaya çıktı. Üç yakın arkadaştan oluşan grup 2005 yılında Londra’da kuruldu ve 2009’da ilk albümleri xx‘i yayımlayarak Crystalised ve Islands gibi şarkılarıyla birçoğumuzun aşina olduğu ve sevdiği gruplar arasına girdi. The xx ilk albümü için Mercury Ödülü kazandığında grup üyeleri yalnızca 20 yaşındaydı. Mercury Ödülü’nden sonra Madonna’nın önünde konser vermek gibi tatlı heyecanlarla ilk turnesini tamamladı ve ikinci albüm için minik çalışmalara başladı. İlk albümün getirdiği güzelliklerin devamı için üzerine kafa yorulan ve emek harcanan bir iş, Coexist çıktı ortaya.

1-Header

Müziğe verdikleri değer ve sahip oldukları arkadaşlık sayesinde bu beklenmeyen başarıyı aynen devam ettiren grubun, ikinci albümlerinde de oldukları gibi ve büyüleyici kaldığını görüyoruz. Çünkü üç yıl sonra, 2012’de çıkan ikinci albümleri Coexist, Angels ve Our Song gibi kalbimizde taht kuran şarkıları barındırıyor. İkinci albüm olan Coexist‘in kapanış şarkısı Our Song, grup üyelerinin birbirine yazdığı bir aşk şarkısı gibi. Sahip oldukları dostluğu, sevgiyi dillendiren bir parça. “All I have, I will give to you” sözlerini tekrarlayarak bağlanıyorlar adeta. Yakaladıkları başarı ardından sonra zorlu kayıtlarla tamamladıkları bu ikinci albümün yeri bir başka oluyor.

Thexx2016LauraCoulson

Beş yıllık bir ara ve solo çalışmalar sonrasında gelen son albüm I See You ise Dangerous ile farklı çizgide melodilerle cesurca açılarak sert bir şekilde kapanıyor. Eski şarkı sözleri kafalarının içindekilere, kalplerinden geçenlere dairken son albümde söyleme cesareti buldukları sözler, attıkları çığlıklar var. Ayrıca (yine bir önceki albümün tersine) kapanış yaptıkları şarkı Test Me birbirlerine veya geçmişe dönük olmaktan çok güvenilirliği sorgulanan bir başlangıca ait olabilir gibi. Artık hak edilmesi gereken bir sevgi var… Madley Croft (neredeyse tüm şarkı sözleri ona ait) şarkıyı yazdıktan sonra Sim’e arkasını dönerek çalmış Test Me‘yi. “Just take it out on me / It’s easier than saying what you mean / Test me, see if I break  /Tell me this time you’ve changed / Test me, see if I stay / How could I walk the other way?” Sim şarkıyı ilk dinlediği o an için şöyle söylemiş: “It was hard, but we had a hug. It was good for me to hear.”

bc6c001a

Bu sıcacık grubun minik hikayeleri, şarkı sözleri, birbirlerine duydukları sevgi hayran olunası. Albümlerinden herhangi birini açıp baştan sona dinlemek günüzü güzelleştirecektir. Ancak yeni şarkılarının, yeni albümü I See You‘nun akışında kaybolmak ise hemen şimdi yapmanız gereken!

the-xx-i-see-you